Vandaag om 13.00 uur zal de rechter uitspraak doen in de rechtszaak die Stichting Wan Okasi, samen met Aniel Koendjbiharie, heeft aangespannen tegen de Staat Suriname. De zaak draait om de wijze waarop personen met een beperking hun stem uitbrengen tijdens verkiezingen.
ADVERTENTIE
Op 16 mei jl. vond een comparitie van partijen plaats, waarbij de rechter beide partijen verzocht in overleg te treden om tot een oplossing te komen. Ondanks twee gesprekken is er geen overeenstemming bereikt, waarna Stichting Wan Okasi de rechter heeft verzocht om vonnis te wijzen.
Kern van de zaak: schending van het stemgeheimHet geschil gaat over de manier waarop mensen met een beperking worden ondersteund tijdens het stemmen. Voorheen kon een persoon met een beperking samen met een vertrouwenspersoon stemmen, waarbij de vertrouwenspersoon het stemvakje inkleurde op aanwijzing van de kiezer.
De Staat heeft echter besloten een extra persoon – een vertegenwoordiger van de Staat – toe te voegen aan dit proces. Deze vertegenwoordiger brengt de stem uit, terwijl de vertrouwenspersoon bevestigt dat dit is gebeurd volgens de wens van de kiezer. Stichting Wan Okasi en Aniel Koendjbiharie vinden dat hiermee het recht op een vrije en geheime stem – zoals gegarandeerd in de Grondwet en internationale mensenrechtenverdragen – wordt geschonden.
“De Staat hoort voorwaarden te creëren zodat mensen met een beperking zelfstandig hun stem kunnen uitbrengen, zonder inmenging van derden,” aldus Koendjbiharie. “In plaats daarvan is de situatie juist verergerd door een derde persoon toe te voegen, wat neerkomt op een aantasting van het fundamentele stemrecht.”
Openbare zittingDe uitspraak zal plaatsvinden tijdens een openbare zitting. Belangstellenden zijn welkom om de zitting bij te wonen. Bezoekers wordt verzocht hun identiteitskaart mee te nemen, laat Koendjbiharie weten.
- Bewolkt in de ochtend met onweer in de middag..
- Santokhi ergert zich aan tweestrijdige standpunten bij invo…..
- Dominee Paul Doth voorgoed uit Suriname..
- Man dringt Poolse universiteit binnen met bijl..
- Jules Albert Wijdenbosch (83) Paramaribo 30-4-2025..
- Jacqueline Elisabeth (74) Amsterdam 4-5-2025..
- Zwarte rook, geen paus gekozen bij eerste stemming in concl…..
- Mathoera: verandering bij defensie zichtbaar..
- Inhoudelijke behandeling Money Laundering-zaak K.C. start 5…..
- Campus Village bij AdeKUS opgeleverd: stap naar toegankelij…..
- Studenten leggen onderwijsproblemen voor aan president..
- Column: Positieve mindset..
- Dorpsbestuur Pokigron legt knelpunten voor aan president..
- Op weg naar 25 mei: Santokhi sluit zichzelf bij voorbaat ui…..
- Santokhi heeft geen moeite met ambities van partijgenoten..
- Zorgcrisis bij Esther Stichting houdt aan..
- Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar..
- Annand Jagesar waarschuwt voor risico’s bij olie-exploitati…..
- Tyrone Spong verliest bij rentree..
- De Paradox van het Denken en de Macht (4)..
- Brunswijk baseert groei ABOP op aantal mensen dat zijn kabi…..