Een mouw van zijn roodfluwelen jas, het bed waarin hij sliep tijdens zijn veldtochten en zelfs zijn echtscheidingspapieren: in Parijs gaan vandaag zo’n honderd spullen van Napoleon Bonaparte onder de hamer. Nooit eerder werd zo’n omvangrijke verzameling spullen van de Franse keizer verkocht.
De objecten zijn afkomstig van een 55-jarige Franse verzamelaar die in zijn tienerjaren gefascineerd raakte door Napoleon. Topstuk in de collectie is de keizerlijke troon, zegt specialist Louis-Xavier Joseph van veilinghuis Sotheby’s. “Het is de laatste troon in particuliere handen. De andere bevinden zich allemaal in belangrijke musea zoals het Louvre.”
Ook Napoleons handgeschreven testament, opgesteld op het eiland Sint-Helena waar hij na de Slag bij Waterloo in 1815 in ballingschap werd gestuurd en stierf, wordt geveild. Daarnaast gaan onder de hamer een met saus bevlekte mouw van een rode fluwelen jas, serviesgoed zoals bekers, lepels en vorken, een zwaard, de kaptafel van zijn vrouw Joséphine en hun echtscheidingspapieren.
Een zwarte vilten steek, de beroemde ‘bicorne’ met zijn kenmerkende tweepuntige vorm die Napoleon vaak op zijn hoofd droeg, gaat een half miljoen opbrengen. De totale veiling gaat naar verwachting meer dan zeven miljoen euro opleveren.
Autoritair bewindNapoleon was een van invloedrijkste figuren uit de Europese geschiedenis. De Franse generaal kroonde zichzelf in 1804 tot keizer en kreeg de macht over grote delen van Europa, waaronder ook Nederland.
Hij voerde talloze oorlogen en voerde ingrijpende hervormingen door, zoals het invoeren van het kadaster en het verplicht stellen van achternamen. Zijn bewind was autoritair en ging gepaard met veel bloedvergieten en miljoenen doden.
Het is niet de eerste keer dat er spullen van de Franse heerser worden geveild. Een andere steek leverde twee jaar geleden al meer dan 2 miljoen euro op. En Napoleons sabel werd vorige maand nog verkocht voor 4,6 miljoen euro.
- Ursila Antoinette Stena-Maarbach..
- Economische gijzeling..
- NDP-assembleelid Jones: “Wij sluiten niemand uit”..
- Acht jaar cel en SRD 50.000 boete geeïst voor cokemokkel vi…..
- Netanyahu’s aanval op Iran – strategisch keerpunt of politi…..
- Zware metalen en zwangerschapsuitkomsten: Sheila Kort promo…..
- Financieel adviseur Karamat: RVI-programma ‘levensgevaarlij…..
- Mario Vermeer vertegenwoordigt Suriname op internationaal J…..
- Waarom Suriname zijn president niet meer in het geheim moet…..
- Vaststelling grens Suriname in afrondende fase..
- Advocaten betwisten drugs dropping door Colombianen..
- Suriname treft Panama, El Salvador en Guatemala in laatste …..
- Indonesië en Suriname versterken culturele samenwerking..
- OM eist langdurige gevangenisstraffen in drugszaak..
- Surinaams-Javaans medicinaal erfgoed kan bijdragen aan nati…..
- OM eist zware straffen in omvangrijke drugszaak..
- Tweede verdachte beroving in warung Fayadjanstraat ontkent …..
- Sadi over missives: absurd en schandalig..
- Onderwijs heeft vijf nieuwe inspecteurs..
- Jones eist dat VHP zich neerlegt bij verkiezingsuitslag..
- Nieuwe generatie leiders in de startblokken..