In De Nationale Assemblee werd tijdens de begrotingsbehandeling duidelijk, dat de begrotingen van zowel het Hof van Justitie als het Openbaar Ministerie (OM), fors zijn gestegen. Voor het Hof van Justitie gaat het om een toename van 117 procent, voor het OM zelfs om 196 procent.
De belangrijkste oorzaak is de uitvoering van de Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht, die voorziet in hogere financiële tegemoetkomingen voor leden van de rechterlijke macht. Deze verhogingen gelden bovendien met terugwerkende kracht, waardoor de begrotingen in één keer aanzienlijk hoger uitvallen dan voorgaande jaren.
Hoewel de kritiek op deze wet groot is, is deze kritiek behoorlijk misplaatst. Er wordt al jaren gesproken over het verzelfstandigen van de rechtspraak en het OM, maar een echt eigen financieel beleid, gebaseerd op het zelf bepalen van de hoogte van de inkomsten of de middelen die verkregen worden uit het werk van deze instanties, wordt niet toegestaan en evenmin gefaciliteerd.
Zo kost het verkrijgen van apostille in Suriname grofweg één veertigste van wat het in Nederland kost. Griffiekosten zijn verhoogd voor rechtszaken, maar nog steeds geenszins vergelijkbaar met de kosten van mediation of de tarieven van advocaten.
Verbeurd verklaarde middelen of opbrengsten uit veilingen van in beslag genomen goederen, leiden niet tot middelen waarover het OM zelf de bestemming mag bepalen of die het voor de eigen organisatie of onkosten mag inzetten.
Zelfs het gebruik van verbeurde middelen voor bijvoorbeeld veldwerk of undercoveroperaties door hulpofficieren, is geen onderdeel van het toegestane beleid.
Er hangt een prijskaartje aan de verhogingen van Gajadien. De belofte om die verhogingen – voor de president, vicepresident, ministers, DNA-leden en leden van de rechterlijke macht – terug te draaien, is verdwenen naar onderaan de agenda. Ondertussen hebben de griffiers, bodes, deurwaarders en het ondersteunende personeel, geen verhogingen genoten en is zelfs een ziektekostenverzekering te veel gevraagd.
De selectieve verontwaardiging over de toename van de dienstbegrotingen van de zittende en de staande magistratuur is tweeledig.
Aan de ene kant kan de NDP prediken aan het koor over de belofte van ‘aanpakken van de rechterlijke macht’, zonder bijvoorbeeld Kromosoeto, Hoefdraad, Van Trikt en – postuum – Bouterse gratie te verlenen. Partijen zoals de NPS en PRO zouden zich daar intra-coalitie hevig tegen verzetten. Aan de andere kant kan men bij uiteindelijke goedkeuring, de rechters en officieren op persoonlijk niveau als gracieuze broodheren in de ogen kijken.
The post PRIJSKAARTJE VERHOGINGEN RECHTSPLEGING ..
- MadeiSu herdenkt 172 jaar Madeirese immigratie..
- Amerikaanse ambassadeur bezoekt president Simons: focus op …..
- Uitspraak zedenzaak voorganger op 19 augustus..
- Opmerkelijk – Oudste menselijke artefacten ontdekt op Sulaw….
- Suriname derde grootste offshore olie-investeringsbestemmin….
- Minister Pokie: vervuild sociaal bestand bevat soms zelfs a…..
- Weetje van de dag – Vandaag in 1914: Panamakanaal open voor….
- Franse luchtverkeersleider geschorst die ‘Free Palestine’ ….
- President Peru verleent oud-militairen pardon voor mensenre….
- Mexico zet 26 hooggeplaatste kartelleden uit die door VS ge….
- Surinaamse Boksbond werft boksers..
- OS Kampong Baroe wint knutselwedstrijd gebouwd erfgoed..
- Abiamofo: extreem lage waterstand en hogere kosten drukken …..
- Eminem rapt woorden op ‘silver’ die niemand kan negeren.
- Ice Spice’s ‘mom’ steelt de show met nieuwe virale se….
- Katy Perry beboet voor filmen in beschermd Spaans duingebie….
- Emanuel Pinas heeft onlangs een nieuwe single ‘Sakafasi’ ui….
- O.S. Kampong Baroe wint landelijke knutselwedstrijd..
- Het Korps Politie Suriname feliciteert lichting 15 augustus….
- Manege Ponderosa Suriname neemt succesvol deel aan wedstrij…..
- Prijzen vrijdag 15 augustus 2025.