Tekst Ivan Cairo
PARAMARIBO – President Jenny Geerlings Simons heeft maandag duidelijk gemaakt dat er geen nieuw door het IMF gesteund economisch herstelprogramma komt, zoals de regering-Santokhi eerder heeft uitgevoerd. Wel wordt er met het IMF overlegd over technische steun bij het versterken van belangrijke staatsinstellingen. “We gaan geen IMF-programma doen zoals we die hadden”, verklaarde Simons tijdens een persconferentie in het Presidentieel Paleis.
Tegelijkertijd wordt er onderhandeld met schuldeisers over herstructurering van de staatsschuld. Doel daarvan is verlichting te brengen in de financiële druk waaronder de overheid momenteel gebukt gaat.
Uitdagingen
Volgens de president kampt de regering met tekorten, onder andere doordat er in bepaalde sectoren aanzienlijke bedragen weglekken en doordat vitale diensten zoals de douane en de Belastingdienst onvoldoende functioneren. Een bijkomend probleem is dat veel belastinginkomsten oninbaar zijn geworden vanwege “absurd” hoge boetes die burgers en bedrijven opgelegd hebben gekregen. “De regering werkt eraan om ervoor te zorgen dat de belastinggelden van burgers en bedrijven, die zelf aangifte hebben gedaan, alsnog binnenkomen”, aldus Simons. Zij verzekerde tevens dat er geen verhoging van belastingtarieven komt.
De president gaf verder aan dat de Belastingdienst te kampen heeft met gebrekkige middelen en personeelstekorten. De regering wil daarom inwoners actief ondersteunen en stimuleren om hun belastingschulden af te lossen. Ook de douane levert momenteel te weinig inkomsten op. Uit een recente presentatie van de dienst blijkt dat dit een serieus probleem vormt. Het kabinet is inmiddels in gesprek met het de douane en de bond om te zorgen dat de staat de haar toekomende middelen daadwerkelijk ontvangt. Die inkomsten zijn volgens Simons essentieel om de reële economie te versterken. “De enige echte oplossing om het macro-economische plaatje te verbeteren, is het versterken van de reële economie.”
Goudsector
Een andere prioriteit is het verhogen van de staatsinkomsten uit de goudsector. Buitenlandse mijnbouwbedrijven betalen belastingen en royalties, maar bij lokale goudproducenten is dat veel minder het geval. Terwijl de goudprijs sterk is gestegen, zijn hun afdrachten juist gedaald, ondanks een hogere productie dan de multinationals. Er bestaan aanwijzingen dat dit te maken heeft met smokkel. De regering wil daarom met betrokkenen in gesprek gaan over betere controle en hogere afdrachten.
Daarnaast zal er worden gewerkt aan de introductie van kwikvrije productiemethoden, die niet alleen milieuvriendelijker zijn maar ook een beter rendement voor goudzoekers kunnen opleveren. Tegelijkertijd wees Simons erop dat het ordenen van de goudsector een zware opgave is. “Het is een complex vraagstuk. Daarom heeft nog niemand het opgelost.”
- NOB-manager Abdoelrahman: studenten maken onvoldoende gebru…..
- Monorath: vorige regering had liever nieuwe voertuigen kunn…..
- Misiekaba brengt spoedposten en Cubaanse artsen weer terug..
- VEEL WERK AAN DE WINKEL..
- Eleonora (Norine) Antoinette Georgetine Zeefuik-Homoet …..
- Israël voert bombardementen op Gaza-Stad op, ‘eerste fase’ …..
- Manhoef Robert (70) Paramaribo 18-8-2025..
- Journalist Valerie Fris ontvangt award voor verslaggeving r…..
- Bewoners Reeberg slaan alarm na oneigenlijke uitgifte landb…..
- PAHO meldt meer dan 12.000 gevallen van Oropouche-virus in …..
- Minister Ramsaran: “Leger klaar om bijdrage te leveren aan …..
- Volksgezondheid vraagt alertheid; stijging Oropouche-virusi…..
- Amerikaanse oorlogsschepen bij Venezolaanse kust.
- Vice-president bespreekt verkaveling Reeberg en leiding DVC..
- Operatie Gran Mati van start: Gratis medische zorg voor Cor…..
- Profbasketballer Gavin Kensmil in ‘unfamiliar territory…..
- Integrale aanpak voor ondersteuning van kwetsbare jongeren …..
- Pokie: ´Investeren in menselijk kapitaal cruciaal’..
- Zorgbonden brengen zorgen en verwachtingen bij minister Mis…..
- VSB bespreekt duurzame toekomst transport..
- Minister Misiekaba opent dialoog met zorgbonden: Samen de s….