De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft vrijdag opgeroepen tot een krachtigere internationale veiligheidsmacht in Haïti. De huidige VN-ondersteunde missie, geleid door Kenia, blijkt volgens internationale waarnemers onvoldoende om het escalerende bendegeweld in het land in te dammen.
Volgens de laatste cijfers van de Verenigde Naties zijn in de afgelopen zes maanden meer dan 1,3 miljoen Haïtianen op de vlucht geslagen voor gewelddadige bendes. De situatie is nijpend: gewapende groeperingen controleren grote delen van hoofdstad Port-au-Prince, terwijl het staatsgezag nagenoeg afwezig is.
Onderbezetting en gebrek aan middelenDe door de VN gesteunde Keniaanse missie kampt met ernstige onderbezetting en een tekort aan middelen. Lokale en internationale experts stellen dat de aanwezige troepen niet opgewassen zijn tegen de zwaarbewapende criminele netwerken die het land teisteren. President Lula waarschuwt dat de wereld niet mag wegkijken.
Haïti op rand van instortingDe oproep van Lula komt op een moment dat Haïti zich in een diepe politieke, humanitaire en sociale crisis bevindt. De veiligheidssituatie in Haïti is volgens de Verenigde Naties alarmerend. Door het wegvallen van bestuur, falende instellingen en voortdurende bende-oorlogen is het land grotendeels onbestuurbaar geworden.
Internationale druk neemt toeMeerdere leiders, waaronder die van Caricom-landen, hebben zich de afgelopen maanden uitgesproken over de noodzaak van krachtige actie in Haïti. Lula’s verklaring zet de druk verder op de internationale gemeenschap om met een gecoördineerde en robuuste oplossing te komen.
Brazilië heeft eerder al een prominente rol gespeeld in vredesmissies in Haïti. Of het land opnieuw militair of logistiek zal bijdragen, is nog niet duidelijk. Lula benadrukt in elk geval dat er snel gehandeld moet worden om verdere chaos en mensenleed te voorkomen.
- VHP doorbreekt stilte na bekendmaking verkiezingsuitslag; z…..
- VHP wacht op besluit OKB..
- Zunder: “Vervolggesprekken met nieuwe regering noodzakelijk…..
- CHS sluit telproces af: definitieve zetelverdeling bekend; …..
- VHP wacht oordeel OKB af en beraadt zich op vervolgstappen..
- Basisvaardigheden ondernemerschap centraal in driedaagse tr…..
- De Caraïben staan voor cruciaal energiedecennium..
- Somohardjo vraagt zich af waarom president ontslagverzoek R…..
- Vaststelling verkiezingsuitslag zonder noemenswaardige vera…..
- Hof zet streep door verzoek Promes: arrestatie bij aankomst…..
- INEFFECTIEVE AANPAK BEROVINGEN..
- Man dood aangetroffen in voertuig; verdachte aangehouden..
- Projecten voor zorg, onderwijs en sociale ondersteuning..
- Jongeren in actie tegen plasticvervuiling..
- Concacaf-rentree: Transvaal in poule C van CFU Club Shield..
- Vele problemen bij CASAS als gevolg van politieke bemoeieni…..
- Brunswijk moet aftreden vóór presidentsstemming!..
- CHS constateerde gisteren fout die geen invloed heeft op ve…..
- INTERVAST SURINAME NV & WIDJAI SARDJOE GAVEN TERUG!..
- EZ en WUSC trainen agrarische ondernemers in Saramacca..
- Lezing en boekpresentaties over Hindostaanse immigratie..