President geïnformeerd over voortgang voorbereidingen verkiezingen

De verkiezingsorganen hebben president Chandrikapersad Santokhi in een vervolgvergadering bijgepraat over de voortgang van de werkzaamheden die door de verkiezingsactoren worden uitgevoerd in de aanloop naar de verkiezingen op 25 mei 2025. Het ministerie van Binnenlandse Zaken (BIZA), het Centraal Hoofdstembureau en het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) gaven allen presentaties met de laatste stand van zaken.

Directeur Mohamad Nasier Eskak van BIZA deelde een update over de beschikbare financiële middelen en de benodigde aanvullingen. Ook werd informatie verstrekt over de trainingen voor de verschillende verkiezingsactoren en de voorbereidingen voor de colportagewerkzaamheden. De trainingen voor de stembureaus, die verantwoordelijk zijn voor het stemproces en de stemopneming op de verkiezingsdag, zijn inmiddels in volle gang. De trainingen in Paramaribo zijn al afgerond, terwijl die in Wanica de komende week worden voltooid. De overige districten volgen daarna.

Eskak benadrukte dat de dag der kandidaatstelling, gepland op dinsdag 25 maart 2025, van cruciaal belang is. Op deze dag dienen de 14 politieke partijen die deelnemen aan de verkiezingen hun kandidatenlijsten en andere benodigde documenten in bij de verschillende hoofdstembureaus. De hoofdstembureaus worden volledig ingericht om deze taak te ondersteunen.

Eskak wees er verder op dat het ministerie van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk is voor de organisatie van de verkiezingen tot de dag van de stemming. Vanuit het Centraal Hoofdstembureau werd speciale aandacht besteed aan de voorbereidingen en trainingen van de leden van de hoofdstembureaus. Het OKB bracht enkele kwesties ter sprake die verder onderzoek vereisen om de veiligheid en integriteit van het verkiezingsproces te waarborgen.

Dit betreft onder andere een onderzoek naar het CBB-databestand, de afgesloten kiezerslijsten en de uitsluiting van bepaalde personen van het kiesrecht. Ook werden technische zaken rondom het digitale verkiezingsdataplatform besproken.

..