Politiek-analist Hardeo Ramadhin, die te gast was in het TV-programma Suriname Kiest op ., heeft aan de hand van data een uiteenzetting gegeven over het verloop van de verkiezingen vanaf het jaar 1991 tot heden. In totaal doen 14 politieke partijen mee aan de komende verkiezingen, maar Ramadhin focust zich in de analyse slechts op de 7 grootste politieke partijen op dit moment: de VHP, NDP, NPS, ABOP, PL, A20 en de BEP. Waar het in 2020 voor enkele van deze partijen mogelijk was om “goedkope zetels” te vergaren zal deze met het evenredigheidsstelsel afgelopen zijn.
Door Claudiõ Draibas en Iwan Brave | Interview onderaan het artikel
Sommige partijen zullen nooit het aantal kiezers kunnen halen. Dus zullen ze een grote terugval hebben in het aantal zetels. En zullen andere partijen juist voordelig vanaf komen. Ramadhin geeft niet aan hoeveel zetels de VHP zal behalen, maar zijn analyse is dat zij ondanks het ‘family and friends’ beleid, de grootste Javaanse partij is. Dus ook etnisch gezien een vooruitgang.
Verder wenst hij over de laatst gehouden opiniepeiling geen uitspraken te doen omdat hij vindt dat slechts twee gerenommeerde bureaus in Suriname – het IDOS en NIKOS – bevoegd zijn uitspraken te doen over het verloop van de verkiezingen. Zij zouden vaak vrij accuraat zijn geweest met hun prognoses. De resterende 7 partijen zijn volgens hem te verwaarlozen, vooral de nieuwe partijen die voor het eerst meedoen met de verkiezingen hoeven niet te rekenen op veel stemmen. Er zijn 500-600 stembureaus: willen zij een kans maken dan zullen zij hierop moeten werken. Als zij 10 stemmen per stembureau krijgen, hebben ze ongeveer 6000 stemmen die nodig zijn voor 1 zetel. Halen zij dit niet, dan moeten ze weer 5 jaren wachten.
Zoals het er nu uitziet is er bij de statistieken weinig verschil tussen 2020 en 2025. Er komen slechts 20.000 kiezers bij. Op basis hiervan gelooft Ramadhin niet in een grote verschuiving van het kiespatroon. Surinamers gaan gedisciplineerd rond de 73% stemmen en het stemgedrag verandert niet van de een op de andere dag.
- Bouva: ‘Ondoordachte inschattingsfout van parlementsvoorzit…..
- VES-panel niet gecharmeerd van mooie politieke verhalen..
- Duo ingesloten na stelen oudijzer..
- NPS voert campagne met focus op corruptiebestrijding en duu…..
- AWJ en SURVAM bespreken knelpunten bij bedrijfsongevallenve…..
- ABOP-lijstduwer vindt dat Surinamers in Nederland ook stemr…..
- Verdachte kappartij voortvluchtig..
- Whisky dief in verzekering gesteld..
- Geen kaas gegeten van politiek, maar wel stemming maken?..
- Regering streeft naar verbetering beleid energiesector..
- Goerdat weerspreekt beschuldigingen Ramadhin..
- Somohardjo: ‘PL neemt duidelijk afstand van coalitie’..
- Natin klaar voor de toekomst met modern ICT-lokaal..
- Twee gewonden na ruzies over (gestolen) goud..
- SAO en Staatsolie leveren gediplomeerde vaklassers af..
- A20, DOE en PRO hebben ‘genoeg van favoritisme en willekeur…..
- Santokhi wijst opnieuw 1000 kavels toe in FAI-project na ee…..
- VWPU heft beraad op na duidelijkheid over uitbetaling lumps…..
- Rwanda en Suriname: verschil in leiderschap, diplomatie en …..
- Man opgesloten voor seksueel misbruik achtjarig neefje..
- VES-debat 2025: Partijen eensgezind, maar verschillend over…..