De Russische president Vladimir Poetin zal volgende maand niet fysiek aanwezig zijn op de BRICS-top in Brazilië. Reden hiervoor is het lopende arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen hem. Volgens een woordvoerder van het Kremlin zal Poetin de bijeenkomst virtueel bijwonen.
Het ICC verdenkt Poetin van onder meer de gedwongen deportatie van honderden Oekraïense kinderen naar Rusland – beschuldigingen die het Kremlin categorisch ontkent. Rusland erkent het ICC niet, maar Brazilië doet dat wel. Als ondertekenaar van het Statuut van Rome is Brazilië juridisch verplicht om arrestatiebevelen van het Hof uit te voeren. Dat zou betekenen dat Poetin bij aankomst in Brazilië gearresteerd zou moeten worden.
Voorzichtigheid in ontvangstbeleidPoetins afwezigheid op internationale toppen is niet nieuw. In 2023 liet hij de BRICS-top in Zuid-Afrika eveneens aan zich voorbijgaan vanwege het arrestatiebevel. Ook in Mongolië, dat het ICC erkent, werd hij vorig jaar niet aangehouden. In plaats daarvan werd hij met eer ontvangen, wat kritiek opleverde van internationale mensenrechtenorganisaties. De Mongoolse regering verklaarde destijds dat haar energieafhankelijkheid van Rusland arrestatie bemoeilijkte.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergei Lavrov, zal in plaats van Poetin afreizen naar Brazilië voor de top. De deelname van Rusland aan BRICS blijft volgens het Kremlin onverminderd belangrijk.
Het ICC heeft het niet uitvoeren van het arrestatiebevel in Mongolië inmiddels voorgelegd aan de Vergadering van Statenpartijen, het toezichthoudend orgaan van het Hof. Die zal zich buigen over mogelijke sancties tegen landen die hun verplichtingen onder het verdrag niet nakomen.
BRICS onder drukDe kwestie rond Poetin zet de samenwerking binnen BRICS (Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika) onder druk. Juridische verplichtingen botsen met politieke en economische belangen. Brazilië staat nu voor de uitdaging om het evenwicht te bewaren tussen zijn internationale verplichtingen en zijn strategische betrekkingen met Rusland.
- Condor verlengt finaleserie vrouwenvolleybal..
- 180 jaar Boeroes in Suriname met trots herdacht in Saramacc…..
- VHP: Verkiezingen op alle niveaus bindend verklaard..
- Ondanks vele misstanden: verkiezingen 25 mei 2025 officieel…..
- VHP erkent verkiezingsuitslag en overweegt kandidaatstellin…..
- MENNONITISCHE LANDBOUW IN PERU EN DE PARALLELLEN MET SURINA…..
- VHP beraadt zich over kandidaatstellingen..
- President: Boeroes symbool van integratie en doorzettingsve…..
- Santokhi: ‘Bijdrage boeroes onmiskenbaar en blijvend’..
- Jager gewond bij gewapende beroving met houwer in Santigron..
- A20 eert stille kracht van een toegewijde gemeenschap..
- Certificaat uitgereikt aan 20 leden van de Mobiele Eenheid …..
- Video -Ballistische raketten afgevuurd bij aanvallen op Isr…..
- Na correcties verklaart OKB verkiezingen 2025 bindend..
- OKB: verkiezingen zijn bindend ondanks vele onregelmatighed…..
- Plantagebestuur krijgt beheer over Carolinabrug..
- Verkiezingsuitslag bindend verklaard: weg vrij voor regerin…..
- Moesan kan DNA-zetel krijgen na weigering Goerdat..
- WEDEROM ENORME BLAMAGE VOOR DE OPSPORING..
- Pick-ups voor penitentiaire ambtenaren, brandweer, bijstand…..
- Adhin: “Overheid schiet tekort in voorbereiding op arbeidsm…..