PARAMARIBO – Uit een politieke peiling van het Nederlandse onderzoeksbureau ViewTure en het Surinaamse LC Media blijkt dat de VHP vooralsnog de grootste politieke partij van Suriname blijft. De NDP consolideert haar tweede positie, terwijl de NPS een opvallende stijging doormaakt en nu de derde grootste partij is geworden. In de beschikbare informatie is niet aangegeven waar de peilingen zijn gehouden, hoeveel mensen zijn ondervraagd en of het om een a-selecte steekproef gaat.
Peiling toont verschuivingenADVERTISEMENT
De peiling, naar verluidt, uitgevoerd in maart en april 2025 door Maurice de Hond (ViewTure) en Carlos Durham (LC Media), laat volgens een uitgegeven persbericht duidelijke trends zien. In 2015 voorspelden dezelfde onderzoekers met 98 procent nauwkeurigheid de verpletterende verkiezingsoverwinning van de NDP. Nu wijzen de cijfers op een herschikking van de politieke krachten, mede door de overgang van het distriktenstelsel naar een landelijk evenredig kiesstelsel.
Grote partijen verliezen zetels door nieuw kiesstelsel
Voorheen profiteerden de VHP en ABOP van het distriktenstelsel, waarbij relatief weinig stemmen in dunbevolkte gebieden toch meerdere zetels opleverden. Onder het nieuwe systeem verliezen beide partijen zetels, niet per se omdat hun aanhang kleiner is geworden, maar omdat stemmen nu landelijk worden verdeeld.
De VHP daalt van 20 naar 17 zetels (±1), maar blijft daarmee wel de grootste partij. De NDP behoudt haar tweede plek, maar zakt van 16 naar 14 zetels (±1), onder meer doordat ze twee zetels verliest in Coronie, waar slechts 919 stemmen nu niet langer garant staan voor een volle zetel.
Opvallend is de forse groei van de NPS, die van 3 naar 10 zetels klimt en daarmee de derde partij wordt. De ABOP ziet haar zetelaantal gehalveerd van 8 naar 4 zetels, terwijl PL en A20 beide 4 procent van de stemmen halen en daarmee op 2 zetels uitkomen. Vooral de opkomst van A20, dat in 2020 nog geen zetels had, valt op. De BEP houdt met 3 procent van de stemmen stabiel 2 zetels. Andere partijen halen de kiesdrempel niet.
- Fysiotherapieafdeling AZP krijgt kleurrijke transformatie..
- Hoe gaat Ghetto Papa NDP de US$ 4 miljard schuld aflossen d…..
- Veel bewolking met wat regen..
- President oriënteert zich bij getroffen panden Henck Arrons…..
- India ambieert de rol van ‘fabriek van de wereld’, maar int…..
- Opsporing Faiz Adriano Deel..
- Cornelly Huijsman-Pinas (70) Hoorn 5-4-2025..
- Puerto Rico: Nog bijna de helft zonder stroom..
- Ramdin roemt Ambassadeur Nannan om zijn kennis..
- Dit is wat de terreurstaat Israël met Palestijnse kinderen …..
- Minister Nurmohamed sprak wél over Yogh Fontein..
- VSB eist transparantie koersdruk: Overheidsbeleid blijft br…..
- Centrale Bank gaat behoedzaam om met onze vreemde valuta, z…..
- BESCHOUWING — Nickerie-pasi: Heel veel mis rond wegtracé Ap…..
- Wang luidt noodklok: “Ondernemers zijn vogelvrij; waar blij…..
- Vorswijk ontkent grondroof 400 ha landbouwgrond; Gajadien e…..
- Simulaties wijzen uit dat Suriname in 2050 met 63% bos zal …..
- Verhoogde surveillance door KPS om veiligheid te garanderen..
- President Santokhi bezoekt getroffen panden aan Henck Arron…..
- Velen hebben bijgedragen aan een land dat een stuk beter is…..
- Little Charming Amazing Star uitgebreid met Princess- en Te…..