INGEZONDEN
Het zittingstermijn in het parlement is altijd een periode van intensief debat, wetgeving en beleidsvorming. In een vraaggesprek blikt parlementsvoorzitter Marinus Bee MSc. LL.B. terug op zijn vijfjarige ambtstermijn als leider van het parlement. Tijdens deze periode leidde Bee het parlement door tal van uitdagingen en hervormingen, maar ook door een aantal belangrijke hoogtepunten op het gebied van wetgeving. “Ik ben al vijftien jaar lid van het Hoogste College van Staat, zowel gediend in de oppositie als in de coalitie.” Het jaar 2020 markeerde voor Bee een hoogte punt binnen zijn parlementaire loopbaan, alwaar de verkiezing en beëdiging tot voorzitter van De Nationale Assemblée plaatsvond. Op de vraag hoe hij zich op deze functie had voorbereid, gaf Bee aan dat hij reeds in 2015 kandidaat vicevoorzitter was. Zijn ambitie om voorzitter te worden, resulteerde dus in een gedegen voorbereiding.
107 wetten: van BTW tot Burgerlijk WetboekAls voorzitter formuleerde Bee duidelijke doelstellingen. “Mijn belangrijkste doel was het verhogen van de kwaliteit van de wetgeving. We hebben enorme stappen gezet om de wetgevingscapaciteit van het parlement te verbeteren, en ik ben trots op wat we hebben bereikt”, zegt hij. Er is geïnvesteerd in de wetgevingsafdeling. Dit te meer de rol van het Constitutioneel Hof, – dat wetten toetst – bekend was. “Qua aantal ga ik me niet druk maken, maar alles wat we produceren, moet goed zijn.”
In totaal werden 107 wetten goedgekeurd, waaronder de BTW-wet en het nieuwe Burgerlijk Wetboek, die directe impact hebben op de samenleving. Volgens Bee waren deze wetten van groot belang voor de verdere ontwikkeling van Suriname. “We hebben een heel moeilijke start gehad met Covid-19. In 2020 hebben we maar vier wetten aangenomen, in 2021 waren dat vijftien.”
De GriffieBinnen elke organisatie is samenwerking belangrijk. De voorzitter blikte daarom ook positief terug op de samenwerking met de Griffie en de collega-parlementariërs. “Mevrouw Ruth de Windt en haar team hebben topwerk geleverd. Het personeel was altijd professioneel en stond altijd klaar om te ondersteunen. Ik kan geen enkel persoon aanwijzen van wie ik zou kunnen zeggen dat ik van die persoon geen ondersteuning heb gehad in mijn functie, benadrukt hij. Wat betreft het ondersteunend college zijn er doelen gesteld en keer op keer zijn die ook gehaald.
“Het politiek college was soms uitdagend, maar als het ging om werken in ’s lands belang, heb ik gemerkt dat we elkaar vaak konden vinden. Het was een parlement waarin mensen verbindend bezig waren. Natuurlijk waren er excessen in de openbare vergaderingen – die horen bij het politieke spel. Wie het kent, begrijpt het. De sfeer in een huishoudelijke of commissievergadering is bovendien heel anders dan in een openbare vergadering.”
Met de naderende verkiezingen en een mogelijke opvolger in het vooruitzicht, gaf devoorzitter advies aan de nieuwe leider van het parlement. “Mijn advies is eenvoudig: zorg ervoor dat de basis die we hebben gelegd, wordt voortgezet. Er is geïnvesteerd in zowel mensen als processen, en dat moet blijven gebeuren. Het is belangrijk om te blijven luisteren naar je collega’s, maar ook naar het personeel van de Griffie en andere ondersteunende afdelingen. Zij zijn de ruggengraat van het parlement.”
TekortgeschotenIets wat de voorzitter anders zou willen doen: investeren in leden leren over hoe ze zich naar buiten presenteren. “Andere kunnen zeggen dat is niet de rol van DNA, maar uiteindelijk gaat het om de organisatie en de kwaliteit die je wilt leveren”. Sommige leden komen ‘werk klaar’ binnen, maar andere zouden anderen zouden baat hebben bij meer ondersteuning. “Misschien zijn we daar tekortgeschoten – in hoe we nieuwe leden opvangen en begeleiden”. De oproep aan politieke partijen is om ook op te letten op de kandidaten die ze naar binnen willen halen. “Ze zijn volksvertegenwoordigers, maar dienen namens een politieke organisatie”.
Voorzitter Bee heeft zijn mind nog niet opgemaakt als hij gaat voor nog een termijn als voorzitter. Doorslaggevend zal zijn, de rol van de politieke partij waar hij lid van is. “Van daaruit moeten de voordrachten komen”.-.
- Meer dan 1400 ordehandhavers getraind voor veilige en orden…..
- Veel bewolking en neerslag op deze dinsdag..
- President Santokhi in dialoog met strategische beroepsgroep…..
- Paus roept op tot vrijlating journalisten bij eerste ontmoe…..
- zuster Rita Norine Arceluz Sarduy-Harry (71) Den Haag 8-5-…..
- Gisla Marie Blankendal (75) Paramaribo 7-5-2025..
- Taxiën door de politiek: Onderwijsvernieuwing zonder voorui…..
- Khudabux: vanwege partijdigheid ging Baitali in beroep bij …..
- Van militair tot kapper: samenleving spreekt president tijd…..
- Column: Geld regeert de verkiezingen: Kapitaal versus integ…..
- Colporteur oproepingskaarten voor verhoor opgebracht door d…..
- Paraplantages: ‘President en VHP niet officieel ontvangen b…..
- Project Weg naar Zee niet stopgezet..
- Regering breidt Project Schoolbroodpakket uit naar 180 scho…..
- Simons: ‘We willen het beter doen dan deze huidige regerin…..
- Roemer: Suriname moet economische cultuur ontwikkelen en to…..
- President in dialoog met burgers en strategische beroepsgro…..
- Regering moet ook andere vormen van belastingen innen, zegt…..
- Sranan Lobi Dey: tijd voor eenheid en verbondenheid..
- Inbraak bij Kirpalani-magazijn: bewaker vastgebonden..
- Carolina Salimah Tjitrodipo..