Vertegenwoordigers van de ministeries van Volksgezondheid en Milieu, CARICOM en andere organisaties, kwamen van 17 tot 19 juni bijeen in Barbados om te werken aan een nieuw Caribisch actieplan voor gezondheid en klimaatverandering. De bijeenkomst, georganiseerd door de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO), bood ruimte voor het evalueren van regionale vooruitgang, het delen van ervaringen en het uitwerken van strategieën om gezondheidssystemen beter bestand te maken tegen de gevolgen van klimaatverandering.
Tijdens de driedaagse conferentie werd teruggeblikt op het eerste Caribische ac-tieplan voor gezondheid en klimaat-verandering (2019–2024). De deelnemers deelden inzich-ten voor het nieuwe plan, met aandacht voor thema’s als jongerenparticipatie, onderzoeks- en financieringsmoge-lijkheden, knelpunten bij de uitvoering en kansen voor re-gionale samenwerking. Er wordt naar gestreefd om het nieuwe actieplan officieel te presenteren tijdens de COP30 Klimaatconferentie, op de speciale Health Day op 13 no-vember 2025, als een gezamenlijke bijdrage van de Cari-bische regio aan de we-reldwijde klimaat- en gezondheidsdialoog. Wayne Marshall, permanent secretaris bij het mi-nisterie van Volksgezondheid van Barbados, prees de PAHO/WHO voor de ondersteuning aan zijn land en de regio. Hij benadrukte het belang van de bijeenkomst: “De bedreigingen voor de volksgezondheid, zoals stijgende temperaturen, extreem weer, ziektes via muggen, voedsel- en wateronzekerheid, en verstoringen van de zorg, zijn geen geïsoleerde problemen.
Ze raken ons allemaal en vragen om gezamenlijke oplos-singen.” PAHO/WHO-vertegenwoordiger voor Barbados en de Oost-Caribische landen, dr. Amalia Del Riego, wees erop dat het eerste actieplan een belangrijke mijlpaal was in de regionale samenwerking. “Vandaag bouwen we voort op dat fundament. We mogen gezondheid niet langer als bijzaak zien, maar als kernonderdeel van klimaatadaptatie, financiering en weerbaarheid,” stelde ze.
Volgens dr. Juan Manuel Sotelo, interim-directeur van PAHO’s Caribische subregionale programma, heeft de regio de afgelopen vijf jaar belangrijke stappen gezet met steun van de EU en het Green Climate Fund. Voorbeelden zijn het opstellen van nationale adaptatieplannen voor de zorg, vroegtijdige waarschuwingssystemen voor dengue, en CO₂-voetafdrukanalyses van zorginstellingen in onder andere Belize, Guyana, Jamaica en Saint Lucia. Zeven CARICOM-landen werken ook aan het verbeteren van samenwerking tussen sectoren via nationale klimaat- en gezondheidscomités.
Dr. Maria Neira van de Wereldge-zondheidsorganisatie er-op dat de kwetsbaarheid van de regio, ook een kracht is: “Juist omdat jullie direct geraakt worden, hebben jullie de ervaring en motivatie om actie te ondernemen. De wereld heeft leiders nodig die laten zien, hoe gezondheid beschermd kan worden tegen de gevolgen van klimaatverandering.”
Namens de Europese Commissie benadrukte Luca Trinchieri dat de Caribische aanpak goed aansluit bij de EU Global Gateway Agenda, gericht op duurzame ontwikkeling en het welzijn van mensen. “We moeten beseffen dat echte weerbaarheid geen kwestie is van één project of een vijfjarenplan.
Het vereist lange adem, leiderschap, ge-meenschapsbetrokkenheid en betrouwbare financiering.” Tot slot onderstreepte CARICOM’s adjunct-directeur-generaal Alison Drayton, dat de regio op een kruispunt staat. “Alleen door collectief leiderschap, strategische samenwerking en innovatie kunnen we gezondheidssystemen versterken en duurzame oplossingen vinden voor de uitdagingen van een veranderende wereld.”
The post PAHO werkt met partners aan nieuw Caribisch gezondheids- en klimaatplan ..
- Steven Reyme: “Uitgelekte missives een klap in het gezicht …..
- Sandrina Hunsel helpt Condor spanning terugbrengen in vrouw…..
- Heraccreditatieproces gestart voor FHR MPA-programma..
- Zorgen geuit over oliesector tijdens World Ocean Week 2025..
- PRO-ondervoorzitter Nibte kritisch over VHP: ‘Democratie is…..
- Suriname op drempel van historisch leiderschap door vrouw..
- 50% aandeel Kersten in Comport markeert nieuwe fase voor Su…..
- Koers blijft stijgen: Landbouwers in nood, consumenten voel…..
- Nieuwe generatie jonge leiders wordt klaargestoomd..
- Kassier verdacht van verduistering €110.000 en US$30.000; b…..
- Newmont publiceert Duurzaamheids- en Belastingenrapport 202…..
- David Pinas timmert Yelyco in thriller naar mannen volleyba…..
- Mijnwerker bij thuiskomst beroofd..
- Indringer breekt woning binnen en verwondt vrouw in Wanica..
- Olieprijzen stijgen fors na Israëlische aanval op Iran..
- Constitutioneel Hof uitgehold; advocaat van Dijk sluit inte…..
- Start nieuw muziekjaar d’Orkest..
- Video -Egypte heeft inwoners van de wijk Ismaeli in Caïro b…..
- Drie gewapende overvallen in zes uur in Paramaribo en Wanic…..
- Zwaarbewapende nepagenten beroven buitenlander van 2 kg gou…..
- 13-jarige gewond bij steekincident op school..