PARAMARIBO — De Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (Paho) heeft een epidemiologische waarschuwing afgegeven over een verhoogd risico op dengue-uitbraken in Noord- en Zuid-Amerika. Het risico wordt toegeschreven aan de groeiende circulatie van het DENV-3-serotype in verschillende landen in de regio. De Paho dringt er bij landen op aan om hun surveillance, vroege diagnose en klinisch beheer te versterken om mogelijke toename van dengue-gevallen aan te pakken.
De hernieuwde opkomst van DENV-3, na een langdurige afwezigheid in bepaalde delen van de regio, verhoogt de kwetsbaarheid van populaties die niet eerder aan dit serotype zijn blootgesteld. Dengue, overgedragen door de Aedes aegypti-muskiet, heeft vier serotypen: DENV-1, DENV-2, DENV-3 en DENV-4.
“In de eerste weken van 2025 meldden 23 landen en gebieden in de regio in totaal 238.659 gevallen. Van deze gevallen waren 263 ernstig en stierven 23 mensen als gevolg van de ziekte”
Immuniteit tegen één serotype biedt slechts levenslange bescherming tegen dat specifieke serotype, wat betekent dat latere infecties met andere serotypen het risico op ernstige vormen van de ziekte kunnen verhogen. Het verschijnen of stijgen van een serotype dat voorheen niet overheersend was in een regio, kan leiden tot een toename van het aantal gevallen als gevolg van een grotere vatbaarheid van de populatie.
DENV-3
Het DENV-3-serotype is vastgesteld in verschillende landen in Noord- en Zuid-Amerika, waaronder Brazilië, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Mexico en Peru. In 2024 meldde Argentinië de circulatie ervan, wat de introductie van dit serotype in het land markeerde. In hetzelfde jaar meldden Brazilië en Colombia een toename van het aantal gevallen van DENV-3, vooral bij kinderen.
Ook is het gedetecteerd in andere landen in Midden-Amerika en het Caribisch Gebied. Dit serotype is in verband gebracht met ernstige vormen van de ziekte, zelfs bij primaire infecties, wat aanleiding geeft tot bezorgdheid over de mogelijke impact ervan op de volksgezondheid.
Huidige situatie
In 2024 hebben Noord- en Zuid-Amerika meer dan dertien miljoen gevallen van dengue gemeld, waarvan er 22.684 als ernstig werden geclassificeerd (0,17 procent van het totaal) en 8.186 tot sterfgevallen leidden (sterftecijfer van 0,063 procent).
In de eerste weken van 2025 meldden 23 landen en gebieden in de regio in totaal 238.659 gevallen, waarvan de meerderheid was geconcentreerd in Brazilië (87 procent), gevolgd door Colombia (5,6 procent), Nicaragua, Peru en Mexico (elk 2,5 procent). Van deze gevallen waren er 263 ernstig en stierven 23 mensen als gevolg van de ziekte.
Paho beveelt aan dat landen de vectorcontrolemaatregelen versterken, de diagnostische capaciteit binnen de gezondheidszorg vergroten en zorgen voor een vroege en adequate behandeling van patiënten om ernstige complicaties te voorkomen. Openbare voorlichtingscampagnes om de blootstelling aan muskietenvectoren te verminderen en broedplaatsen te elimineren, zijn ook essentieel.
Vaccinatie en monitoring
Het TAK-003 denguevaccin, dat in sommige landen in de regio wordt gebruikt, heeft een lagere bescherming tegen DENV-3 aangetoond, vooral bij kinderen zonder een voorgeschiedenis van infectie. Dit benadrukt de noodzaak om een veilige vaccinatie te waarborgen en een continue monitoring te houden van bijwerkingen die mogelijk aan de vaccinatie kunnen worden toegeschreven.
De Paho volgt de evolutie van de DENV-3-circulatie samen met de andere serotypen nauwlettend en zal landen blijven ondersteunen bij het implementeren van effectieve controle- en responsmaatregelen op mogelijke uitbraken. Het is van cruciaal belang dat de gezondheidszorgstelsels voorbereid zijn om de verwachte toename van het aantal gevallen te beheersen en het risico op ernstige complicaties in verband met deze ziekte te beperken.
- President blokkeerde salarissen personeel Huize Ashiana nie…..
- Olie zal verrijken en vergiftigen..
- Nieuwe praktijklessen bij VSO Ilse Labadie helpen meisjes o…..
- Nieuwe stemhokken en stembussen bij komende verkiezing..
- Al bijna SRD 200 miljoen aan woningfinanciering verstrekt..
- Natelling voor negende volks- en woningtelling begonnen..
- Schoon drinkwater voor dorpen op agenda van ministerie NH..
- Granman Velantie uit ernstige bezorgdheid over kiezerslijst…..
- SURINAME KAN ZICH GEEN FOUTE KEUZES MEER VEROORLOVEN..
- Misiekaba: “Volk verdient beter dan huidige regering”..
- Zwakke wind met af en toe buien in de middag..
- NPS houdt discussie over de mogelijke oplossing voor corrup…..
- Alles om je voor te bereiden op het opzetten en runnen van …..
- Trump voert importheffingen in op staal en aluminium..
- Drinkater SWM is veiligGeen bewijs van verontreiniging..
- Esther Daniels (81) Amsterdam 2-2-2025..
- Lilian, Marlene van de L’Isle (67) Paramaribo 5-2-202…..
- ‘Nee bedankt’: blanke Zuid-Afrikanen wijzen Tru…..
- Unieke tas met design van kunstenares Sri Irodikromo..
- Meteodienst: Maandag overwegend droog..
- Ruckers-captain Fisher: ‘Unu puru a bluf gi Schakel de Flor…..