De Pan American Health Organization (PAHO) heeft bekendgemaakt dat er in 2025 al 12.786 gevallen van Oropouche-virusinfectie zijn vastgesteld in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied. Het virus wordt overgebracht door kleine muggen en de Culicoides paraensis (mampira) en veroorzaakt klachten die sterk lijken op dengue, chikungunya en zika.
Situatie in de regio
Volgens de PAHO is de uitbraak geconcentreerd in elf landen. Brazilië registreerde de hoogste aantallen met 11.888 gevallen, waarvan vijf dodelijk. Daarnaast zijn 28 gevallen gemeld in Cuba en bevestigde Guyana dit jaar één besmetting.
Het Centraal Laboratorium van het Bureau Openbare Gezondheidszorg (BOG) voert al maanden testen uit op zowel Oropouche- als Mayaro-virus. Tot nu toe zijn er in Suriname geen positieve gevallen vastgesteld.
Symptomen van Oropouche
De eerste klachten ontstaan doorgaans drie tot tien dagen na de beet van een besmet insect en kunnen bestaan uit:
– plotselinge koorts
– hoofdpijn
– misselijkheid en braken
– spier- en gewrichtspijn
– huiduitslag
In zeldzame gevallen kan de infectie leiden tot hersenvlies- of hersenontsteking. Er is geen specifieke behandeling beschikbaar, maar de meeste patiënten herstellen vanzelf binnen één tot twee weken.
Preventie en maatregelen
Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid roept iedereen die bovengenoemde klachten ervaart op om direct contact op te nemen met een arts of medische instelling.
Daarnaast wordt de bevolking geadviseerd om:
– broedplaatsen van muggen en andere insecten op te ruimen,
– insectenwerende middelen, beschermende kleding en klamboes te gebruiken,
– alert te blijven op symptomen en tijdig medische hulp in te schakelen.
Het ministerie benadrukt dat vroegtijdige signalering en preventie cruciaal zijn om de verspreiding van Oropouche en andere door vectoren overgedragen ziekten in Suriname te voorkomen.
- Hypocrisie minister Noersalim..
- 10.000 stewardessen dreigen met staking in Canada.
- Cuba wijst Amerikaanse visumbeperkingen op medische samenwe….
- Vrouw gooit hamer en bedreigt buurvrouw en haar 2 minderjar….
- Suriname en Cuba versterken samenwerking op onderwijsgebied..
- Aangepaste uitzendingen ABC na blikseminslag..
- Belangrijke stap richting kwaliteitsborging: commissie over…..
- UNFPA viert International Youth Day met beurs in Moengo..
- Suriname zet in op toerismegroei: streven naar half miljoen…..
- Goldfajn: ‘Beslissingen nu, toekomst voor generaties’..
- Minister Stephen Tsang wil snelle en structurele aanpak van…..
- Portugese vertaling ‘Hoe duur was de suiker?’ warm onthaald…..
- Surinaamse Boksbond werkt aan opleving van bokssport..
- Update: Man aangehouden door RBTP.
- Elf legerofficieren behalen bachelorgraad Militaire Wetensc…..
- Ramsaran belooft verbetering positie militairen..
- Belanghebbenden toerismesector zetten koers voor duurzame g…..
- Toerisme adviseur president: Doel is binnen drie jaar weer …..
- Onderzoek NMA toont normale kwikconcentraties bij goudopkoo…..
- Satish Chandai nieuwe directeur Algemene Zaken..
- 11 studenten geslaagd voor Bachelor Applicatiecursus op def…..