Nederlandse steun aan Israël ‘erodeert de internationale rechtsorde en de status van Den Haag als hoofdstad van het internationaal recht’. Bovendien ‘keert het zich tegen het Palestijnse volk en schaadt het alle Nederlanders en premier Schoof zelf.’
Dat schrijven oud-ministers Jan Pronk (PvdA), Jozias van Aartsen (VVD), Bernard Bot (CDA) en Laurens-Jan Brinkhorst (D66) samen met tientallen oud-ambassadeurs en -diplomaten in een brandbrief aan premier Dick Schoof en minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken), aldus bericht vandaag, dinsdag 25 maart, dagblad Trouw.
Zij vragen premier Schoof om duidelijker stelling te nemen tegen Israëls militaire acties in Gaza, die volgens hen in strijd zijn met het internationaal recht.
De brief benadrukt dat Nederland als historische voorvechter van mensenrechten en internationaal recht niet langer passief kan blijven. De ondertekenaars wijzen op de toenemende humanitaire crisis in Gaza en roepen op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en meer diplomatieke druk.
De oproep komt op een moment van groeiende internationale kritiek op Israëls offensief, waarbij ruim 37.000 Palestijnen omkwamen. De Nederlandse regering houdt tot nu toe vast aan een gematigde koers, maar deze brief zet de druk op om het beleid te herzien.
Nederlands aandeel in het Palestijnse conflict
Nederland draagt medeverantwoordelijkheid voor het geweld tegen Palestijnen. Het land leverde onderdelen voor Israëls wapenarsenaal, zo bleek uit onderzoeken. Bovendien eiste demissionair premier Rutte niet vanaf dag één een staakt-het-vuren in de VN-veiligheidsraad.
Analisten vermoeden dat Ruttes ambitie om NAVO-chef te worden zijn terughoudendheid verklaart.
Om zijn kansen bij de VS niet te schaden, zou hij bewust minder stelling hebben genomen tegen Israëls militaire acties.Deze berekende diplomatie ging ten koste van Palestijnse levens.
- NPS veroordeelt zoveelste aanval op journalist..
- ABOP verontschuldigt zich over incident met journalist..
- Ramdin: “Alleen met de huidige regering heeft Suriname een …..
- NPS: Aanval op journalist wederom dieptepunt..
- Vrouwen verdienen voortdurende versterking..
- Hoofdredacteur Suriname Herald doet aangifte tegen DNV’er; …..
- NPS hekelt “zoveelste aanval” op journalist..
- Abop biedt excuses aan hoofdredacteur Suriname Herald na in…..
- ABOP veroordeelt optreden tegen journalist Thomas en stelt …..
- WWF en DSB hielden Water & Vuur Festival voor Earth Hou…..
- Stemmen voor vrede en veiligheid: Een politieke litmus test..
- DJ Jemaya pleit voor loyaliteit in dj-scene:..
- Paul Somohardjo zwaait af als actief politiek leider..
- ABOP keurt optreden tegen journalist Thomas af; start onder…..
- 80-jarige veroordeeld voor goudsmokkel..
- Himmat vertrokken na distributie 28e container hulpgoederen…..
- PALU claimt uniek actieplan: “Zelfs NPS heeft geen plan op …..
- Dharm Mungra lijsttrekker De Nieuwe Leeuw..
- Ministerie van Economische Zaken en Wereldbank bespreken vo…..
- Bronto neemt roer over van papa Somohardjo..
- Brug Saramaccakanaal wordt 26 maart opengesteld..