OS Kampong Baroe wint knutselwedstrijd gebouwd erfgoed

Op speelse en creatieve manier kennismaken met traditionele Surinaamse woonhuizen

door Audry Wajwakana

PARAMARIBO — Vijftien creatieve leerlingen van de Openbare School Kampong Baroe hebben met hun ‘Udu oso animal stad’ de eerste prijs gewonnen in de landelijke knutselwedstrijd van Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname (SGES). Op 13 augustus reisde het SGES-team af naar het district Saramacca om de hoofdprijs – tienduizend Surinaamse dollar en gouden medailles voor de leerlingen – persoonlijk te overhandigen.

De tweede plaats ging naar OS Pontbuiten uit Paramaribo met ‘De groene stad’. Deze school ontving SRD 7.500 en zilveren medailles. OS Lust en Rust uit Commewijne behaalde de derde prijs met hun ‘Nyun Cowna’-ministad en mocht SRD 5.000 en bronzen medailles in ontvangst nemen. De gewonnen bedragen zullen worden besteed aan vooraf ingediende schoolprojecten.

“Het ging ons om het stimuleren van creativiteit én het bewustzijn van de waarde van ons erfgoed”SGES-coördinator Rachel Deekman

Het knutselproject maakt deel uit van het erfgoededucatieprogramma dat SGES het afgelopen schooljaar uitvoerde met steun van de Nederlandse ambassade. Volgens SGES-coördinator Rachel Deekman bestond het project uit drie onderdelen: een schrijfwedstrijd in april ter gelegenheid van World Heritage Day, een digitale speurtocht – getest in Paramaribo en Nieuw-Amsterdam – en het knutselproject.

Voor het knutselonderdeel ontvingen 27 scholen uit alle districten een wedstrijdpakket met twintig bouwplaten van traditionele Surinaamse woonhuizen en een lesbrief. De bouwplaten kregen zij van José Kamps, bekend van miniaturen van koloniale gebouwen en het plantageleven in het Openluchtmuseum Fort Nieuw-Amsterdam. Uiteindelijk dienden twintig scholen hun inzending in.

(lees verder onder de )

OS Pontbuiten werd runner-up. [: SGES]

Mini-stad

De opdracht was om een mini-stad te bouwen met minimaal vijftien huisjes, aangevuld met zelfgekozen materialen. Leerlingen mochten kiezen tussen het nabouwen van een bestaande plaats of het ontwerpen van een fantasie­stad. “Het ging ons om het stimuleren van creativiteit én het bewustzijn van de waarde van ons erfgoed”, legt Deekman uit aan de Ware Tijd.

Onder begeleiding van hun leerkrachten combineerden de leerlingen historische en moderne elementen met details uit hun eigen cultuur en omgeving. Zo maakten zij op een speelse en creatieve manier kennis met het traditioneel Surinaams woonhuis, dat deel uitmaakt van het gebouwd erfgoed en verhalen vertelt over vakmanschap, toewijding en het leven van vroeger.

(lees verder onder de )

Leerling en leerkrachten van OS Lust en Rust, de nummer drie van de knutselwedstrijd.

De SGES wijst op het feit dat de karakteristieke houten woningen steeds vaker uit het straatbeeld van Paramaribo en de districten verdwijnen. Om het belang van behoud te onderstrepen, worden in september de tien beste werkstukken tentoongesteld in het kantoorgebouw van SGES in het Fort Zeelandia-complex.

Het erfgoededucatieprogramma loopt sinds vorig jaar en wordt in september afgerond. SGES wil het project in de toekomst voortzetten en ook volwassenen meer betrekken bij het behoud van monumenten en historisch waardevolle gebouwen. “Uiteindelijk gaat het erom dat niet alleen kinderen, maar ook volwassenen begrijpen waarom ons erfgoed bewaard moet blijven”, benadrukt Deekman tegenover de Ware Tijd.

Het winnende werkstuk van OS Kampong Baroe. [: SGES]