De civiel-militaire Operatie Gran Mati is op maandag 18 augustus officieel van start gegaan en loopt tot vrijdag 29 augustus 2025. Dit jaarlijks terugkerende initiatief van het Nationaal Leger, in samenwerking met diverse overheidsinstanties en internationale partners uit Nederland en de Verenigde Staten, richt zich dit jaar op de districten Coronie en Nickerie (Wageningen).
Het doel van de operatie is de duurzame ondersteuning van de lokale samenleving. Bewoners krijgen toegang tot een breed pakket aan activiteiten, waaronder gratis basisgezondheidszorg, voorlichting en specialistische zorg van opticiens en tandartsen. Daarnaast wordt speciale aandacht besteed aan het restaureren van onderwijsfaciliteiten.
Naast de sociaal-maatschappelijke component speelt veiligheid een belangrijke rol; leger en overheidsinstanties werken gezamenlijk aan het vergroten van de weerbaarheid van de gemeenschappen. Minister Uraiqit Ramsaran van Defensie bracht afgelopen dinsdag een bezoek aan het kokosdistrict en benadrukte het belang van de operatie.
“Gran Mati is een grote vriend voor degenen die een stem zoeken, hulp nodig hebben of een helpende hand zoeken in moeilijke tijden. Vandaag bewijst weer dat Defensie veel meer is dan veiligheid en discipline; we geven terug aan de samenleving, samen met internationale partners en andere overheidsinstanties,” aldus Ramsaran.
Ook de Nederlandse ambassadeur in Suriname, Walter Oostelbos, sprak zijn trots uit over de bijdrage van Nederlandse militairen aan de operatie. “Hun deelname laat zien hoe Nederlandse Defensie expeditionair inzetbaar is onder alle omstandigheden. Tijdens Gran Mati krijgen zij te maken met zorgsituaties die ze in Nederland nauwelijks tegenkomen, met een diverse patiëntenpopulatie van kinderen tot ouderen. Deze operatie illustreert de maatschappelijke rol van het Nationaal Leger,” zei de diplomaat.
Van 25 tot en met 29 augustus wordt de operatie verplaatst naar Wageningen, waar de activiteiten voor de inwoners van Nickerie verder zullen worden uitgevoerd.
- TCT-minister Landveld: Nauwe samenwerking met PLO van groot…..
- Amzad Abdoel bij acclamatie gekozen tot vicevoorzitter van …..
- Minister Currie: ‘Onderwijs is een investering, geen kost…..
- SRS 60 jaar: ‘We blijven de stem van het volk’..
- Sharman: Aantal auto’s Santokhi is populistisch praatje..
- Amzad Abdoel gekozen tot vicevoorzitter Staatsraad.
- Vakbond SBB legt werk neer uit onvrede over beleid directie..
- Ronald Listeri Kensmil..
- Amzad Abdoel vicevoorzitter Staatsraad..
- Kenneth Lothar Sanches..
- Monique Dongor-Struiken..
- X hervat AI-chatbot Grok na korte opschorting.
- Video -Swarbrick geschorst na oproep tot sancties tegen Isr….
- PLO houdt TCT-minister pijnpunten voor..
- Vruchtbaar werkoverleg en kennismaking Korpsleiding en SPB.
- JusPol dreigt in de knel te komen door jarenlange betalings…..
- Omdat hij ook voor ons zou hebben gestreden..
- Herkansingsnormen verruimd om meer studenten de kans te gev…..
- Egyptische TikTokker start hongerstaking tegen marteling in….
- PAHO publiceert nieuwe update over Oropouche-koorts in de A….
- Jaarvergadering Rechtspraak Suriname 2025: ‘Toegankelijke r….