Toezichthoudersorganisaties juichen stap naar meer transparantie toe
door Ivan Cairo
PARAMARIBO — Voor het eerst zullen de president-commissarissen in de raden van commissarissen van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM) en de Bedrijven Geneesmiddelenvoorziening Suriname (BGVS) en de voorzitter van het bestuur van het Staatsziekenfonds (SZF) via een open sollicitatieprocedure worden aangesteld. Het kabinet van de president maakte dit vrijdag bekend en riep geïnteresseerden op om uiterlijk 30 augustus met een curriculum vitae, te solliciteren.
President Jennifer Geerlings-Simons deelde de oproep zaterdag ook via haar Facebookpagina. “Wij nodigen gemotiveerde en deskundige kandidaten van harte uit om hun interesse kenbaar te maken”, schreef het staatshoofd. Volgens het kabinet gaat het om cruciale functies die bijdragen aan versterking van governance, toezicht en beleidsmatige koers binnen de luchtvaart, gezondheidszorg en medicijnvoorziening.
“Het opent de poort naar meer deskundige en onafhankelijke kandidaten. Maar de waarde staat of valt met een helder profiel en transparant selectieproces”Sharmila Ramadhin
Positief ontvangen
De maatregel wordt positief ontvangen door organisaties die zich inzetten voor versterking van toezicht en integriteit. Sharmila Ramadhin, directeur van Integrity & Governance Suriname (I&GS), spreekt in gesprek met de Ware Tijd van een belangrijke ontwikkeling. “Het feit dat de regering een vacature openstelt voor de positie van president-commissaris laat zien dat er een groeiend besef is dat goed toezicht niet vanzelfsprekend is, maar vraagt om transparantie en zorgvuldige selectie”, zegt Ramadhin.
I&GS sloot juist vrijdag een leergang voor commissarissen en toezichthouders af. Tijdens dergelijke trainingen wordt volgens haar altijd benadrukt dat toezicht niet gaat om ‘de baas spelen’, maar om onafhankelijkheid, het stellen van scherpe vragen, het bewaken van checks and balances en het coachen van de directie.
Volgens Ramadhin doorbreekt de open sollicitatie de traditie van benoemingen op basis van loyaliteit en netwerken. “Het opent de poort naar meer deskundige en onafhankelijke kandidaten. Maar de waarde staat of valt met een helder profiel en transparant selectieproces.” Zij pleit er tevens voor om in de toekomst ook de overige leden van raden van commissarissen en raden van toezicht via open sollicitatie te werven.
‘Nieuwe weg voor staatsbedrijven’
Ook de Toezichthoudersclub, een netwerk van toezichthouders, verwelkomt de stap. John Brewster noemt het initiatief een cruciaal keerpunt. “Dit is meer dan alleen een stap in de goede richting; het is het begin van een nieuwe weg voor onze staatsbedrijven. De focus verschuift hiermee van politieke benoemingen naar selectie op basis van competenties.”
Hij benadrukt dat het succes van dit proces afhankelijk zal zijn van de inrichting van de selectieprocedure. Brewster noemt het van groot belang dat een onafhankelijke deskundige zitting krijgt in de commissie die de kandidaten beoordeelt, zodat er sprake is van een eerlijk en objectief proces. Daarnaast zou scholing in integer leiderschap en governance verplicht moeten worden voor alle commissarissen, zodat zij beter begrijpen hoe en waar de juiste informatie te verkrijgen is om effectief toezicht te houden.
Brewster vindt ook dat de portefeuilles van raden van commissarissen eerst gedetailleerd in kaart moeten worden gebracht. Op basis daarvan kunnen duidelijke profielen worden opgesteld, bijvoorbeeld voor financiële, juridische of kwaliteitszorgexpertise. Bij toekomstige benoemingen kan dan in lijn met een rooster van aftreden opnieuw een open sollicitatie plaatsvinden, ditmaal op basis van heldere criteria.
De Toezichthoudersclub werkt aan een code voor goed bestuur. Daarmee wil de organisatie bijdragen aan de professionalisering van toezicht en de transitie naar duurzame, gezonde staatsbedrijven ondersteunen.
- Leerlingen wisselen van gedachten over ingrijpende onderwer…..
- Veteranendag 2025 benadrukt eerbetoon en zorg voor oud-mili…..
- Van Samson: Veel zaken waarvoor vorige regering zich sterk …..
- Noersalim: ‘Communicatie met veeboeren is sleutel tot herst…..
- Goudtransport loopt mis: helikopter maakt noodlanding in di…..
- Dimitri Apai brengt Latour in beweging met D’Apai World Spo…..
- Minister Ramsaran: ‘Veteranen levende herinnering dat vrijh…..
- Activiste Christiaan hoopt dat de overheid Inheemsen eindel…..
- Onzekerheid over mulo-uitslag: scholen moeten resultaten aa…..
- Man aangehouden voor oplichting via gehackt Facebook accoun…..
- Monorath: ‘Niet eenieder kan in aanmerking komen’..
- Ministerie van Onderwijs verruimt herexamennormen leerjaar …..
- Man aangehouden voor oplichting via Facebook-account..
- Bewoners luiden noodklok over vestiging goudbedrijf in woon…..
- CEO Baitali: ‘Wij strijden niet voor het werk, maar voor ee…..
- ‘Mediation is geen trucje’..
- Belgische studenten promoten toerisme naar Suriname..
- Hevige regen vertraagt herstelwerkzaamheden Van ’t Hogerhuy…..
- Rusland wil binnen twee weken verbetering situatie Van ’t H…..
- ‘Parts Unknown’: Suriname..
- LVV wil visserijsector versterken..