De besloten ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische president Vladimir Poetin in Anchorage, Alaska, heeft geen concreet resultaat opgeleverd. Het gesprek, dat ruim tweeënhalf uur duurde en waarbij ook de buitenlandministers aanwezig waren, werd door beide leiders omschreven als “constructief”, maar bleef inhoudelijk vaag.
Trump verklaarde na afloop dat er “één belangrijk punt” is waarover nog geen overeenstemming bestaat. Zonder in te gaan op details, zei hij optimistisch te zijn dat er in de toekomst wél vooruitgang kan worden geboekt. Een geplande gezamenlijke lunch en overleg met andere delegatieleden werd geannuleerd.
Het blijft onduidelijk welke dossiers exact zijn besproken. Zowel Trump als Poetin lieten tijdens hun verklaringen na om concreet te worden. Poetin sprak uitvoerig over de historische banden tussen Rusland en de Verenigde Staten en noemde de ontmoeting “constructief”, ondanks dat de bilaterale relatie volgens hem “op een dieptepunt” verkeert. Oekraïne werd door hem nauwelijks benoemd, al omschreef hij het land als een “broedernatie”.
Trump benadrukte daarentegen dat er “veel vooruitgang” is geboekt en kondigde aan dat hij contact zou opnemen met de NAVO en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
Reactie uit Kiev
Zelensky liet kort voor de ontmoeting weten dat hij zowel via diplomatieke kanalen als via inlichtingendiensten informatie ontving over de gesprekken én over nieuwe Russische aanvallen. “Op de dag van de onderhandelingen worden er ook mensen gedood. Dat spreekt boekdelen,” schreef hij op sociale media.
Geen deal, maar vervolg in zicht
“Er is geen deal tot er een deal is,” verklaarde Trump na afloop. Toch noemde hij het overleg “extreem productief”. Volgens hem waren de twee leiders het over de meeste punten eens, behalve over dat ene cruciale aspect dat onbesproken bleef.
Poetin grapte in het Engels dat de volgende ontmoeting in Moskou zou moeten plaatsvinden. Trump liet de mogelijkheid open, maar merkte lachend op dat hem dat “veel kritiek zou opleveren”.
Mogelijk ruilscenario Oekraïne
In een interview met Fox News herhaalde Trump dat een staakt-het-vuren de verantwoordelijkheid is van Poetin en Zelensky. Op de vraag of een mogelijk akkoord zou kunnen neerkomen op een uitwisseling van grondgebied en veiligheidsgaranties zonder NAVO-betrokkenheid, reageerde Trump instemmend. “Dat zijn punten waar we het grotendeels over eens waren, inderdaad.”
Wel benadrukte hij dat de uiteindelijke beslissing bij Zelensky ligt. “Sluit een deal,” luidde zijn advies aan de Oekraïense president, die tot nu toe niet inhoudelijk reageerde.
- Karta-Bink: Beschermingsmaatregelen nodig op Wijdenboschbru….
- Jones hekelt corruptie en vraagt minister voor integriteits….
- Ramdien vraagt actie rond Safe City en noodhuisvesting poli….
- Nationale Jeugdraad Suriname en DNA werken aan Jeugdwet .
- President Simons waarschuwt corruptelingen:‘Ik ga voor je h…..
- Jessurun, De Haan en Bissessur officieel verdachten in SLM-…..
- Ruim 8,3 miljoen mensen in Mexico tussen 2022 en 2024 uit ….
- China en India in nauw contact om hervatting directe vlucht….
- Colombiaans-Venezolaanse activiste Martha Grajales aangekla….
- Brad Pitt breekt records met F1-film.
- MinOWC leeft mee met nabestaanden overleden student Mulo Ho…..
- USD 63.000 VOOR CARIFESTA..
- Geschokt..
- Ontmoeting Trump en Poetin in Alaska levert geen doorbraak …..
- OM DIGITALISEERT, MAAR VERGEET KEUZEVRIJHEID BIJ BETALINGEN..
- Minister Huur geïnformeerd over kerntaken afdelingen RO..
- ‘Onoplettende’ DNA-leden..
- Samenwerking cruciaal voor gezondere toekomst..
- Juspol-minister Monorath bij Hof van Justitie: ‘Waarborgen …..
- VES: “President Simons moet fiscale discipline waarmaken…..
- Cuba wil sterkere positie Spaans in Surinaams onderwijs..