Het Constitutioneel Hof heeft in de korte periode sinds zijn actief functioneren, een behoorlijke impact gehad op Suriname. Van de eerste stappen richting een evenredig kiesstelsel, tot het binnen de perken houden van een waarborgsom voor de verkiezingen en het finaal afrekenen met de Amnestiewet, zijn de uitspraken van invloed geweest op de rechtsontwikkeling en de maatschappelijke gebeurtenissen.Het Constitutioneel Hof is qua rechtsstaatgedachte, qua trias politica en qua staatsbestuur geen perfect instituut. Zowel de benoeming als het ontslag van de president en de leden van het Constitutioneel Hof, als de termijn van vijf jaar, die samenvalt met de landelijke verkiezingsperiode, zorgen voor een lading en een invloed vanuit de uitvoerende macht, sterker nog, de bijna demissionaire uitvoerende macht.
Eind januari van dit jaar bleek dat binnen de leiding van het Constitutioneel Hof spanningen speelden en dat naar verwachting oponthoud te verwachten is in beslissingen. In vergelijking met het Hof van Justitie, dat niet vrij is van intriges en van paleiscomplotten, tuimelde de doos van Pandora omver en werden intieme details uit de raadkamer, breed publiekelijk bekend.
Aan de ene kant kan rechtspraak als geheel profiteren van wat meer zonlicht in de tuin met de hoge muren. Bob Woodwards boek: ‘The Brethren: Inside the Supreme Court’ eind jaren zeventig van de vorige eeuw, wierp een licht op het functioneren, de menselijkheid en de werkvloer van het hoogste gerecht van de Verenigde Staten van Amerika. Het gordijn ging omhoog en de rechtzoekende kreeg het gevoel dat mensen op menselijke wijze hun best deden op een werkvloer en dat er geen halfgoden gouden appels lieten rollen vanaf de berg Olympus. De Nederlandse auteur P.J. van Koppen, liet in zijn boek: ‘De Hoge Raad in persoon’, een vergelijkbaar licht schijnen. Rechtsontwikkeling is gebaat bij het openbaar maken van de menselijkheid van rechters.
De huidige controverse bij het Constitutioneel Hof is eerder iets te veel menselijkheid, met iets te veel inkijk in onderlinge misnoegens, voor een breed publiek. Daarnaast is de timing misschien een geluk bij een ongeluk. Het vestigt de aandacht volledig op vijf jaren van invloed op grondwettelijke toetsing door een groep aan juristen, die door president Santokhi geselecteerd zal worden met de laatste zandkorrels in zijn zandloper. Een schaduw van zijn invloed zal nog vier jaar doortrekken, nadat de kiezer het oordeel velt over zijn regeerperiode. De onrust bij het Constitutioneel Hof is een herinnering aan het belang, de invloed, maar ook de onvolmaaktheden van dit instituut.
The post ONRUST CONSTITUTIONEEL HOF ..
- Kanhai: Geen bewijs dat ‘Bordo’ cocaïne heeft ingevoer…..
- Minister Mathoera: Nationaal Leger focust zich weer op kern…..
- Nieuw kiesstelsel ‘onbekend’ in delen Boven-Surinamegeb…..
- Strengere controle op buitenlandse werknemers..
- Dinotha: ‘De afdeling doet heel hard hun best’..
- Training kandidaat-stembureauleden gestart..
- De hele dag regenachtig..
- Mac Andrew gaat zich na regeertermijn focussen op uitdaging…..
- Meteodienst: Mogelijk kortdurende, zware buien in kustgebie…..
- Granaatexplosie in café Grenoble: twaalf gewonden..
- Ook ex-leden Jungle Commando kloppen aan bij president..
- Franklin Ettire Buyne (92) Paramaribo Suriname 4-2-2025..
- Patricia Chan-A-Hung (58) Nederland 9-2-2025..
- Panama: ‘Geen toevluchtsoord voor ontduiking van sanc…..
- Landvreugd moet perceel teruggeven..
- Vids beticht presidentiële commissie van ‘hoogst onbehoorli…..
- Column: Inclusiviteit in de sport..
- Bestuursleden SBB dringen aan op ontslag algemeen directeur..
- Speciaal jubileumkalender rond 50 jaar Srefidensi..
- EBS verhoogde wel degelijk stroomtarieven..
- Brunswijk spreekt zich uit: minister Ramsaran is verantwoor…..