Het historische onderzoek naar de betrokkenheid van Drenthe bij het slavernijverleden is afgerond en werd gepresenteerd op Keti Koti, de dag waarop de afschaffing van de slavernij op 1 juli 1863 wordt herdacht. Het onderzoek bracht meer dan 500 namen aan het licht van mensen die direct of indirect verbonden waren met slavernij, aldus bericht RTV Drenthe. Hieronder volgen de belangrijkste bevindingen:
Na de afschaffing van de slavernij ontvingen 23 Drentenaren compensatie voor inkomensverlies, waarvan de meesten uit Assen kwamen.
Daarnaast werden 480 namen gevonden van Drenten die werkten voor de VOC, waarbij slavenhandel een integraal onderdeel van hun activiteiten was.
Een document uit 1835 over plantage De Peperpot in Suriname behandelde slaven als “bedrijfsinventaris”, waarbij ze werden aangeduid als “hoofden” of “veldnegers” zonder hun namen te vermelden. Dit onderstreept de ontmenselijking van tot slaaf gemaakten.
Van den Bosch, oprichter van de Koloniën van Weldadigheid, paste zijn kennis van slavernij uit Java toe in Drenthe, met methoden van onderdrukking en exploitatie.
Lucas Oldenhuis Gratama was een prominent tegenstander van slavernij en sloot zich aan bij een anti-slavernijvereniging. Zijn huis in Assen, het Gratama-huis, staat nog steeds.
Leemtes in het onderzoek
Er is weinig informatie gevonden over de tot slaaf gemaakten zelf en hun nazaten, wat het eenzijdige perspectief van de historische bronnen weerspiegelt. De onderzoekers hopen dat toekomstige methoden hier verandering in kunnen brengen.
VervolgstappenDe resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd op de website van het Drents Archief, inclusief een gids voor verder onderzoek. Dit project markeert een belangrijke stap in het belichten van Drenthes rol in het slavernijverleden en biedt aanknopingspunten voor verdere verdieping. (Bron foto: RTV Drenthe/Marjolein Lauret)
- NDP: ‘VHP moet eerst verkiezingsuitslag erkennen, dan prate…..
- President Santokhi beëdigt Parmessar als fungerend voorzitt…..
- Mielando Atompai draagt voorzitterschap Politiebond over aa…..
- Brunswijk waarschuwt ABOP-leden: “Bewillig, VVV komt nog!…..
- Weer vervallen producten in supermarkten aangetroffen..
- Brunswijk wenst niet aan te geven als hij praat met VHP voo…..
- ‘Doordacht migratiebeleid nodig als fundament van natievorm…..
- Van Dijk-Silos: ‘Wees tenminste blij als je wat krijgt met …..
- Revelino Eijk nieuwe voorzitter Surinaamse Politiebond..
- GOw2 heropent volledig ‘self service’-pompstation Mahonylaa…..
- Politiebond hekelt politieke bevorderingen binnen KPS..
- ‘Het moet anders’, zegt het nieuwe regeerakkoor…..
- Ommen over wateroverlast Para: ‘dit maken we voor het eerst…..
- CBB-directeur Kanapé-Pokie: spoedpaspoort kost SRD 4200, on…..
- Bachelor Politiekunde-cursisten eisen bevordering na diplom…..
- 25 gezinnen geëvacueerd te Vierkinderen na wateroverlast..
- Afdelingshoofd Communicatie -CBvS-260625..
- Van geneeskunde naar politiek: De waarde van de eed van hip…..
- Operatieafdeling Diakonessenhuis buiten werking door techni…..
- Rusland verwacht dat hij ondersteuning zal krijgen van ABOP…..
- Naks Prodo Spikri erg kleurrijk..