Het kleine aantal hoogopgeleiden in Suriname, belemmert niet alleen de sociaaleconomische ontwikkeling van het land, maar leidt ook tot scheefgroei in de loonstructuur. Dat blijkt uit een bericht van Dagblad Suriname, waarin experts aangeven, dat de beperkte instroom in het hoger onderwijs grote gevolgen heeft voor onder meer productiviteit, innovatiekracht en rechtvaardige beloning op de arbeidsmarkt.
Dit was ook één van de punten tijdens het seminar ‘Leren 2.0 – Innovate. Adapt. Disrupt.’, The Institute for International Education and Development (The Institute) vorige week organiseerde ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan. Tijdens deze bijeenkomst riepen jonge onderwijsprofessionals en ervaren beleidsmakers op tot structurele hervormingen in het onderwijs, om jongeren beter toe te rusten voor de complexe uitdagingen van de 21ste eeuw.
Een van de sprekers, schoolleider en masterstudent Roopesh Santokhi, sprak over de schrijnende kloof tussen het leervermogen van jongeren en de verouderde vormen van onderwijs, waarin zij zich nog steeds moeten bewegen. “Onze studenten leven in 2025, maar hun klaslokalen zijn blijven steken in 1995”, stelde hij tijdens zijn toespraak. Volgens Santokhi kan het onderwijs veel meer doen om kritisch, creatief en toekomstgericht denken te stimuleren – vaardigheden die essentieel zijn voor een succesvolle doorstroom naar het hoger onderwijs.
De voormalige minister van Onderwijs, Marie Levens, bracht daar een beleidsmatig perspectief tegenover. Zij wees op haar inspanningen het beroepsonderwijs te moderniseren en certificeren via onder meer de oprichting van de Suriname National Training Authority (SNEA). Levens benadrukte het belang van onderwijs als fundament voor ontwikkeling, en stelde dat zonder structurele hervormingen, het land afhankelijk blijft van een kleine elite met toegang tot hoger onderwijs.
Jean-Paul van Ewijk, momenteel werkzaam bij Staatsolie en verantwoordelijk voor digitale transformatie, stelde dat het onderwijs niet alleen moet innoveren op inhoud en structuur, maar ook leiderschap moet tonen dat jonge mensen voorbereidt op een snel veranderende wereld. Daarbij is technologie volgens Ewijk een hulpmiddel, maar geen vervanging voor de docent.
De zorgen over het lage aanbod van hoogopgeleiden, zoals benoemd in het artikel van Dagblad Suriname, werden ook besproken tijdens het seminar: een verouderd onderwijssysteem voedt een vicieuze cirkel van geringe doorstroom, demotivatie en economische ongelijkheid.
Toch boden de sprekers ook perspectief. De roep om onderwijs dat aansluit op de digitale realiteit, ruimte laat voor eigen initiatief en de docent herpositioneert als coach en ontwerper van leerervaringen, kan bijdragen aan een doorbraak.
Professionalisering is volgens de sprekers, het sleutelwoord. Docenten, schoolleiders en beleidsmakers moeten inzetten op professionalisering, want alleen met een onderwijsaanpak die leert omgaan met complexiteit, verandering en technologie, zal Suriname in staat zijn het potentieel van zijn jeugd te benutten en de kennisbasis van het land te versterken.
The post Onderwijsvernieuwing als antwoord op tekort hoogopgeleiden ..