Al jaren weten we het, en toch verandert er nauwelijks of helemaal niets. Suriname investeert veel te weinig in zijn onderwijs. Terwijl de regionale norm ligt tussen de 15 en 20 procent van het bruto binnenlands product (bbp) voor onderwijsinvesteringen, halen wij amper 10 procent. Dat is geen acceptabel verschil, maar een structureel tekort dat ons hele onderwijssysteem verzwakt.
Het totale budget van het ministerie van Onderwijs, bedraagt dit jaar SRD 6,6 miljard, slechts 9 procent van de totale staatsbegroting. Van dat bedrag gaat 90 procent naar personele kosten, voornamelijk salarissen van leerkrachten. Daarna blijft er nauwelijks ruimte over voor vernieuwing, infrastructuur, leermiddelen of digitalisering.
Onderwijsminister Dirk Currie verwoordde het duidelijk: met het huidige budget, is goed bereikbaar en toegankelijk onderwijs voor alle kinderen in Suriname onmogelijk. Deze constatering is pijnlijk en verontrustend, maar ook verhelderend. Ze laat zien dat de problemen niet worden veroorzaakt door onwil in de klas, maar door verkeerde politieke keuzes aan de top.
Onderwijs is geen kostenpost die je in mag reduceren om gaten elders te dichten. Het is de motor van te economische groei, maatschappelijke vooruitgang en gelijke kansen.
Elk jaar dat we blijven bezuinigen, of stil blijven staan, zadelen we een hele generatie op met achterstanden, die niet meer in te halen zullen zijn.
Met het aantreden van een nieuwe minister is er misschien een kans, om de koers te veranderen. Maar daarvoor is meer nodig dan goede bedoelingen, er moet politieke moed en bereidheid zijn om veel meer te investeren. Men moet nu beginnen met de voorbereiding, zodat 2026 het jaar wordt, waarin we eindelijk prioriteit geven aan de toekomst van onderwijs in ons land.
Als we blijven doen wat we altijd hebben gedaan, zullen we blijven krijgen wat we altijd hebben kregen en dat is niets anders dan een onderwijssysteem in vrije val. En dat kunnen we ons simpelweg niet meer veroorloven.
The post ONDERWIJSSYSTEEM IN VRIJE VAL ..
- Begroting 2025 met algemene 41 stemmen aangenomen..
- Begroting 2025 met algemene 41 stemmen aangenomen..
- ‘Economische Zaken vervult een ondersteunende en faciliëren…..
- Digitalisering en preventie centraal in nieuwe gezondheidsa…..
- Currie: ‘Oplossing lerarentekort middelbaar onderwijs vergt…..
- Vijftienjarige leerling Mulo Hockeystraat stapt uit het lev…..
- Minister Bouva roept op: ‘gebruik de juiste landkaart van S…..
- Bewoners Wanica in verzet tegen vestiging Gold Grams..
- SBF-dialoog hervorming pensioenstelsel: ‘Van vallen naar op…..
- Noersalim zal misstanden op LVV streng aanpakken..
- Update: Tiener springt van brug.
- Veehoudersbond wenst snelle import melkkoeien uit Brazilië..
- Financiële tekorten bedreigen continuïteit vuilophaal..
- TCT en IDB bespreken stappen om luchtvaartpositie te herste…..
- Art gallery Wi Eygi Du betreurt heengaan George Ramjiawansi…..
- SRS 60 jaar: ‘Bij ons hebben Surinaamse muzikanten een uitl…..
- Jeugdraad en DNA-voorzitter Adhin werken aan toekomstige je…..
- Scholen in binnenland krijgen Smart-tv voor afstandsonderwi…..
- Regering verwijt oppositie tegenwerking bij behandeling beg…..
- Baasaron: ‘Trieste situatie op ministerie’..
- Juspol kreunt onder SRD 312 miljoen aan onbetaalde rekening…..