Al jaren weten we het, en toch verandert er nauwelijks of helemaal niets. Suriname investeert veel te weinig in zijn onderwijs. Terwijl de regionale norm ligt tussen de 15 en 20 procent van het bruto binnenlands product (bbp) voor onderwijsinvesteringen, halen wij amper 10 procent. Dat is geen acceptabel verschil, maar een structureel tekort dat ons hele onderwijssysteem verzwakt.
Het totale budget van het ministerie van Onderwijs, bedraagt dit jaar SRD 6,6 miljard, slechts 9 procent van de totale staatsbegroting. Van dat bedrag gaat 90 procent naar personele kosten, voornamelijk salarissen van leerkrachten. Daarna blijft er nauwelijks ruimte over voor vernieuwing, infrastructuur, leermiddelen of digitalisering.
Onderwijsminister Dirk Currie verwoordde het duidelijk: met het huidige budget, is goed bereikbaar en toegankelijk onderwijs voor alle kinderen in Suriname onmogelijk. Deze constatering is pijnlijk en verontrustend, maar ook verhelderend. Ze laat zien dat de problemen niet worden veroorzaakt door onwil in de klas, maar door verkeerde politieke keuzes aan de top.
Onderwijs is geen kostenpost die je in mag reduceren om gaten elders te dichten. Het is de motor van te economische groei, maatschappelijke vooruitgang en gelijke kansen.
Elk jaar dat we blijven bezuinigen, of stil blijven staan, zadelen we een hele generatie op met achterstanden, die niet meer in te halen zullen zijn.
Met het aantreden van een nieuwe minister is er misschien een kans, om de koers te veranderen. Maar daarvoor is meer nodig dan goede bedoelingen, er moet politieke moed en bereidheid zijn om veel meer te investeren. Men moet nu beginnen met de voorbereiding, zodat 2026 het jaar wordt, waarin we eindelijk prioriteit geven aan de toekomst van onderwijs in ons land.
Als we blijven doen wat we altijd hebben gedaan, zullen we blijven krijgen wat we altijd hebben kregen en dat is niets anders dan een onderwijssysteem in vrije val. En dat kunnen we ons simpelweg niet meer veroorloven.
The post ONDERWIJSSYSTEEM IN VRIJE VAL ..
- Buitenposten Suriname na 1 november anders ingevuld..
- Eén dode bij uit de hand gelopen familieruzie..
- Man omgekomen na uit de hand gelopen familieruzie..
- Parmessar: ‘De regering zal in financieel zwaar weer rake…..
- Rabidin brengt lied uit in verband met 135 jaar Javaanse im…..
- Vicepresident Rusland: regering werkt niet mee aan wurgcont…..
- Man overleden na uit de hand gelopen familieruzie.
- Sollicitatieoproep CBvS – medewerker Bibliotheek..
- Suriname betuigt medeleven na dodelijk helikopterongeluk in…..
- Verkeersveiligheidsmaand van start: ‘Geen haast is een leve…..
- Bryan Isaacs voorlopig ter beschikking van JusPol-minister..
- Misiekaba: ‘Overheid heeft een achterstandsbetaling van SRD…..
- Eerste lichting gecertificeerde mediators klaar voor inzet …..
- ICS/IMS-training afgerond: meer dan 80 professionals gecert…..
- Frisse wind of dekmantel?..
- Politieschandalen versnelden vertrek korpschef Isaacs..
- Schooldirecteuren moeten nieuwe slagingsnormen hanteren voo…..
- Opleiding exercitie-instructeurs hervat na zestien jaar..
- Voorbereidingen begrotingen 2025 en 2026 in gang..
- VERKEERSCHAOS EN DE “SLIMMERIKKEN”..
- Na zestien jaar weer exercitie instructeursopleiding voor p…..