Het Openbaar Ministerie (OM) constateert dat passagiers nog steeds met regelmaat worden betrapt op het fysiek in- of uitvoeren van bedragen boven de US$ 10.000 of de tegenwaarde daarvan in andere converteerbare valuta. Daarmee wordt de grens overschreden die is vastgelegd in Algemene Beschikking no. 225 (AB no. 225), gebaseerd op de Deviezenregeling.
Volgens het OM is het per persoon verboden om bedragen van US$ 10.000 of meer fysiek het land in of uit te voeren zonder toestemming. Overtreding van deze bepaling wordt aangemerkt als een economisch delict, met als gevolg dat de verdachte in verzekering kan worden gesteld.
Afdoening buiten geding
Op basis van artikel 27 van de Wet Economische Delicten wordt verdachten de mogelijkheid geboden een voorstel te doen tot afdoening buiten geding. Daarbij kan het OM voorwaarden stellen. In de praktijk houdt dit vaak in dat afstand wordt gedaan van het bedrag boven de toegestane grens.
Indien de verdachte instemt met het voorstel, wordt de zaak buiten proces afgehandeld en definitief gesloten. Wordt het voorstel afgewezen, dan wordt de zaak voorgelegd aan de kantonrechter.
Geen verzachtende omstandigheid
Een vaak gehoord verweer is dat men niet op de hoogte was van de regelgeving. Het OM wijst er echter op dat elke reiziger zelf verantwoordelijk is voor kennisname van de geldende valutawetgeving. Dit geldt ook wanneer het bedrag is vermeld op het Immigration Customs Form (ICF); de verplichting tot aangifte verandert niets aan de toepasselijkheid van AB no. 225. “Ook bij opgave op het formulier blijft inbeslagname mogelijk en volgt overdracht aan de politie,” aldus het OM.
Internationale verplichtingen
Suriname is als lid van de Caribbean Financial Action Task Force (CFATF), gelieerd aan de Financial Action Task Force (FATF), gehouden om streng toezicht te houden op valutaverkeer. De aangifteplicht bij bedragen boven US$ 10.000 maakt deel uit van de internationale inspanningen ter bestrijding van witwaspraktijken en terrorismefinanciering.
Strafvervolging blijft mogelijk
Het OM benadrukt dat, zelfs indien de overtreding pas na vertrek of aankomst aan het licht komt, vervolging mogelijk blijft. “Zolang het fysiek transporteren van grote geldbedragen zonder toestemming voortduurt, blijven wij optreden,” zo luidt de mededeling van het OM.
De autoriteiten roepen reizigers op zich tijdig te informeren over de geldende regels en hun verantwoordelijkheid serieus te nemen bij het reizen met contante buitenlandse valuta.
- WIST U DIT:V
- Nabestaanden Britse passagiers Air India-crash hebben verke…V
- SBB-directeur slaat alarm over uitgegeven grond in woongebi…Redactie
- VIDS dringt aan op snelle aanpak grondenrechten..
- Laila Ali, dochter van Muhammad Ali, uitgedaagd door Clares…V
- 2 Chainz brengt filmtrailer ‘Red Clay’ uitV
- Ajay Devgn zwijgt over zijn band met Kajol en kinderen vanw…V
- ‘The Voice’ krijgt nieuwe coaches voor seizoen 29V
- Dodelijk jaar voor journalisten in Latijns-Amerika: “Misdaa…..
- Vrijdag 25 juli 2025V
- Vandaag toelating nieuwe DNA-leden; parlement blijft onvolt…..
- DOE-voorzitter Alfaisi: Ministerie van Economische Zaken is…..
- Regering buigt zich over toekomst SLM en luchtvaartsector.
- Regering onderzoekt verlichting schuldenlast Suriname.
- President: “Geen nieuw beleid in begroting 2025”.
- Eerste raadsvergadering nieuwe regering onder leiding Geerl….
- Humphrey Iwan Wong-A-Soij (69) Amsterdam 22-7-2025(Beri)
- Radjie Rijstindustrie verliest rechtszaak ondanks kromme hy…..
- Staatsschuld ook voor nieuwe regering een last..
- Suriname hoeft zich geen zorgen te maken over visa-restrict…..
- VHP-fractie eist naleving 24-uursregel bij DNA-vergaderinge…(Star)