OM heropent moordzaak Gooding: gerechtelijk vooronderzoek aangevraagd

Het Openbaar Ministerie (OM) heeft op maandag 29 juli 2025, een formele vordering ingediend bij de rechter-commissaris tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak-Gooding. Het gaat om de geruchtmakende moord op inspecteur Herman Eddy Gooding, die op 5 augustus 1990 dood werd aangetroffen nabij Fort Zeelandia. Met het verzoek tot een GVO treedt de zaak  een nieuwe fase in, waarbij onder leiding van de rechter-commissaris, nader onderzoek wordt verricht naar de feiten en mogelijke betrokkenen.
Inspecteur Gooding was ten tijde van zijn dood, hoofd van de afdeling Bijzondere Delicten bij de politie. Hij werd gezien als een integere en vastberaden politieman, die belast was met gevoelige strafzaken, waaronder vermoedens van corruptie en machtsmisbruik binnen overheidskringen. Zijn lichaam werd in de vroege ochtend van 5 augustus 1990 gevonden, deels uit een voertuig hangend, met schotwonden. De plek, nabij Fort Zeelandia, leidde meteen tot speculaties over politieke motieven achter de moord.
 

De zaak-Gooding groeide in de jaren negentig uit tot een nationaal symbool van straffeloosheid en onopgeloste misdrijven in de nasleep van de militaire periode in Suriname. Ondanks maatschappelijke druk bleef een doorbraak in het onderzoek jarenlang uit. In de loop der jaren werden verschillende versies van de gebeurtenissen geopperd, maar tot een formele vervolging is het nooit gekomen.
In 2025 is de zaak opnieuw onder de aandacht gekomen. Volgens het OM zijn er nieuwe aanknopingspunten die verdere juridische stappen rechtvaardigen. Met de vordering tot een GVO komt de zaak in een gerechtelijke fase waarin onder toezicht van een onafhankelijke rechter diepgaand onderzoek kan worden verricht. Daarbij kunnen getuigen worden gehoord, documenten worden opgevraagd en locaties worden onderzocht.
Het OM benadrukt dat het instellen van een GVO, onderdeel is van de zoektocht naar de waarheid. “Het is van groot maatschappelijk belang dat ernstige misdrijven, ongeacht hoe lang geleden, niet onbestraft blijven,” aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. De heropening van de zaak-Gooding wordt door velen in de samenleving gezien als een langverwachte stap in de richting van gerechtigheid. Nabestaanden, mensenrechtenorganisaties en juristen hebben jarenlang gepleit voor een hernieuwd onderzoek. Met het verzoek tot een GVO, is aan die oproep gehoor gegeven.
The post OM heropent moordzaak Gooding: gerechtelijk vooronderzoek aangevraagd ..