PARAMARIBO — Indien het bedrijfsleven, de overheid, maar ook de burgers niet goed voorbereid zijn op de olie- en gasproductie zullen vooral buitenlandse bedrijven en werknemers profiteren van die nieuwe kansen. Het is opvallend dat veel Surinamers nog niet goed doorhebben dat het land over een paar jaar al heel anders uit zal zien.
Van Surinaamse zijde is de Strategische Groep voor Olie en Gasbeleid bezig te bestuderen wat de effecten zullen zijn voor onze economie, maar ook wat er gedaan moet worden om onze eigen samenleving te laten profiteren van deze kans. Vrijdag heeft Pierre Gate, vertegenwoordiger van SBM Offshore een presentatie gehouden, waarbij een overzicht is gegeven over de bouw van de FPSO Granmorgu.ADVERTISEMENT
“Alle Surinamers, met name de jongeren, dienen zich echter nu ook al voor te bereiden in hun studiekeuze”
FPSO staat voor Floating, Production, Storage en Offloading en is het platform dat tegenwoordig gebruikt wordt in plaats van boortorens (oil rigs). Het is een groot schip zonder motor met een eenvoudige raffinaderij, waarbij de ruwe olie wordt gescheiden van andere stoffen, en de olie tijdelijk wordt opgeslagen. Elke FPSO wordt uniek gebouwd voor een specifiek olieveld.
Gate heeft interessante informatie gedeeld over het belang van de lokale participatie bij zowel de bouw van de FPSO als de bemensing daarvan. SBM Offshore komt zich nu reeds in Suriname vestigen, terwijl de FPSO pas in 2028 in bedrijf wordt genomen. Guyana heeft al vier FPSO’s in productie en nog twee in aanbouw. SBM Offshore heeft nu een FPSO die al volledig door Guyanezen bemenst wordt en dat is dus ook mogelijk in Suriname.
Vrijdag heeft ook het Planbureau via een aantal modelmatige scenarios aangetoond hoe de economie van Suriname er de komende tien jaar uit zou kunnen zien. Eerst werd een basismodel gepresenteerd zonder inkomsten uit de olie en daarna een model waarbij de inkomsten uit de olie wel werden meegenomen.
Daarnaast werd een model getoond waarbij er naast olie, extra investeringen in een aantal sectoren werden gepleegd. Het waren stimulerende presentaties waar de Strategische Groep zonder meer veel aan heeft gehad.
Het liet wel zien dat zonder de inkomsten uit de olie, de situatie in Suriname niet veel zal veranderen. De inkomsten uit olie geven dus nieuwe kansen die wel benut moeten worden. Alle Surinamers, met name de jongeren, dienen zich echter nu ook al voor te bereiden in hun studiekeuze.
Voorbeeld van een FPSO. [: Strategische Groep voor Olie en Gasbeleid]
- KPS: veiligheidshandhaving wordt opgeschaald..
- Achterstallige betalingen aan leverancier voor brandweervoe…..
- Geen plan, geen rekenschap, geen geloofwaardigheid..
- HEARTS PAHO Control Drivers-model geïntroduceerd..
- Santokhi erkend: ‘Regering had beter moeten communiceren�…..
- Wankelende positie van het Openbaar Ministerie..
- OKB waakt voor verkiezingsfraude..
- Franse raad van traditionele gezagsdragers brengt eerste fo…..
- Jason Yeung ongeslagen schaakkampioen van Suriname..
- Jogi: ABOP maakt zich minder druk om nationale vraagstukken..
- Geld auto-inbraak nog niet achterhaald..
- Politieke partijen komen gezamenlijk in het geweer..
- Suriname en TCU zoeken samen naar slimme energieoplossingen..
- NPS zet in op grondige herziening gezondheidszorg: ‘Meer bu…..
- Problemen Esther Stichting nog steeds niet opgelost..
- Kabinet Vicepresident: ‘Geen rol gespeeld bij besluit wege…..
- Huisartsen getraind ter versterking van de eerstelijnszorg..
- Man gewond bij gewapende overval..
- Deel Klinisch Chemisch Laboratorium tijdelijk uitgevallen..
- Rechter stopt nu ook uitvoering project Van ’t Hogerh…..
- Naam Edward Belfort blijft op de NDP-kandidatenlijst..