Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) slaat alarm over het groot aantal onregelmatigheden dat is vastgesteld bij de telling en verwerking van de verkiezingsresultaten. Voorzitter Samseerali Sheikh-Alibaks geeft aan dat bij de controle van processen-verbaal op verschillende hoofdstembureaus ernstige fouten zijn geconstateerd, wat het verdere verloop van het proces aanzienlijk belemmert.
Volgens Sheikh-Alibaks blijken meerdere processen-verbaal onvolledig of onjuist ingevuld. “Bijvoorbeeld, als een stembureau vijfhonderd biljetten ontvangt op DNA- en ressortraadsniveau, en er wordt aangegeven dat vierhonderd mensen hun stem hebben uitgebracht, moeten er ook vierhonderd ingevulde biljetten aanwezig zijn. In verschillende gevallen kloppen deze aantallen niet,” zegt de OKB-voorzitter.
Daarnaast is gebleken dat de cijfers in processen-verbaal onderling niet overeenstemmen. Fouten in de berekening en het vergelijken van turflijsten leiden tot afwijkingen die de hoofdstembureaus dwingen terug te gaan naar het oorspronkelijke stemmateriaal. In sommige gevallen is dit eenvoudig te corrigeren, maar er zijn ook situaties waarin het stembureau de fout zelf niet kan achterhalen. Dan moet worden teruggegrepen op de fysieke stembiljetten.
De hoofdstembureaus hebben inmiddels de betrokken stembureaus opgeroepen om ter plaatse uitleg te geven en fouten te helpen corrigeren. “Soms kloppen de resultaten op RR-niveau wel en op DNA-niveau niet, of andersom. Zolang die tegenstrijdigheden blijven bestaan, kunnen de resultaten niet worden doorgestuurd naar het Centraal Hoofdstembureau,” aldus Sheikh-Alibaks.
Het OKB benadrukt dat de situatie mede wordt bemoeilijkt door onderbezetting en afwezigheid van leden bij de hoofdstembureaus. “Er is met de hoofdstembureaus overleg gevoerd om andere voorzieningen te treffen. In sommige gevallen zijn leden onwillig om te werken, en dat leidt tot stagnatie. We hebben ze echt onder druk moeten zetten, maar zien nu langzaamaan verbetering,” stelt de voorzitter.
Totdat alle fouten zijn rechtgezet, blijft het OKB intensief toezicht houden op het proces. Sheikh-Alibaks geeft aan dat deze vertraging het OKB dwingt het toezicht langer voort te zetten dan gepland. “We kunnen deze plekken niet verlaten zolang de situatie niet is opgelost. Daarom hebben we ook de hulp van het CHS ingeroepen,” verklaart hij.
- Amerikaanse ambassade herdenkt gevallenen in Suriname tijde…..
- Vlammenzee verwoest opslagruimte in Wanica..
- Handreiking Somohardjo naar HVB in belang van samenleving; …..
- NPS: 500 aangetrokken stembureauleden haalden toets niet..
- PALU: Gekozen partijen moeten beloften waarmaken..
- Naomi Faërber met hart en ziel terug op muzikaal spoor..
- PL: “Volk heeft recht op werkelijke verkiezingsuitslag”..
- ‘Inflatie ondermijnt koopkracht en belastingstructuur’..
- VSB dringt aan op goed bestuur en stabiel investeringsklima…..
- Bhola: hertellingen bij 30 stembureaus..
- Joan Nibte (A20): “OKB in gebreke gebleven”..
- Asabina: “Zorgwekkende ontwikkelingen in verkiezingsproces …..
- 225 stembiljetten vermist bij stembureau 333 in Wanica; pol…..
- Samenwerking NPS en NDP biedt kans om natievorming te bevor…..
- VHP inruilen voor NDP is kiezen voor lood om oud ijzer..
- PL krijgt meer dan één zetel in regeerstructuur..
- A20 blijft trouw aan uitgangspunten..
- Stop Verbittering, Vergeef en Bouw; heilige opdracht voor S…..
- Politie sluit 28-jarige op die inrijdt op dief..
- Drs. Wim Bakker kritisch over mogelijke samenwerking NPS en…..
- OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en…..