NPS: uitspraken president zijn politiek gekleurd en hypocriet

De NPS beschuldigt president Chan Santokhi van misbruik van artikel 9 van het Decreet Politieke Organisaties om zich onrechtmatig te mengen in het verkiezingsproces. De president nodigde alle deelnemende partijen uit voor een meeting op 30 mei in het perscentrum van het Kabinet van de President. Volgens de NPS werd tijdens deze bijeenkomst niet voldaan aan de wettelijke bepaling om partijen te horen. In plaats daarvan werden zij slechts geïnformeerd over onregelmatigheden op diverse stembureaus.
De NPS stelt dat dit in strijd is met de wet. De president meldde dat op circa 60 stembureaus hertellingen plaatsvinden en dat de vaststelling van de officiële uitslag met maximaal zes weken wordt uitgesteld. De partij tekende hiertegen protest aan en benadrukt dat het informeren van partijen een taak is van de verkiezingsautoriteiten (OKB en CHS), niet van de president.
“De president dient zich te onthouden van bemoeienis. Dit brengt het democratisch proces in gevaar,” aldus de NPS in een verklaring.
De partij roept de president op om de verkiezingsautoriteiten aan te sporen hun werkzaamheden spoedig en onafhankelijk af te ronden, zodat het groeiende wantrouwen in de samenleving wordt weggenomen.
Politiek gekleurd en hypocrietDe NPS is bovendien kritisch over de uitlatingen van de president over de intentieverklaring die is ondertekend door de NDP, NPS, PL, BEP, A20 en ABOP. Santokhi stelde dat een coalitie breed gedragen moet zijn en geen partijen mag uitsluiten. Volgens de NPS is dat een selectieve benadering: “In 2020 werden ook partijen uitgesloten, maar dat gebeurde binnen de wettelijke kaders. De huidige uitspraken van de president zijn politiek gekleurd en hypocriet.”
De partij noemt daarnaast corruptieschandalen als HPSG, Surfin, Pan American en het debacle bij de SLM als bewijs van het falend bestuur onder de VHP-regering. “De president zou er goed aan doen de uitslag van de verkiezingen te respecteren en de nieuwe coalitie de ruimte te geven om het beleid in dienst van het volk voort te zetten,” aldus de verklaring van de NPS.