NPS-parlementariër Fatehmahomed: “Gronduitgifte moet altijd gepaard gaan met juiste voorzieningen”

Het huidige gronduitgiftebeleid in Suriname moet op de schop en rechtvaardiger worden ingericht. Zo heeft Irshaad Fatehmahomed, nieuw lid van De Nationale Assemblée (DNA) namens de Nationale Partij Suriname (NPS), gesteld. Volgens hem is het verstrekken van kale stukken grond zonder randvoorwaarden niet langer houdbaar. “Je geeft mensen een stuk grond, maar je hebt ze daarbij niet geholpen”, aldus Fatehmahomed. 

Hij pleit voor het invoeren van verschillende categorieën binnen het beleid, waarbij rekening wordt gehouden met de inkomensstructuur en de sociale situatie van gezinnen. “Niet een ieder is gediend bij enkel het verkrijgen van een perceel. Sommigen kunnen een stuk grond met zachte financiering aanschaffen, terwijl anderen beter geholpen zijn met een woning in een volksbuurt.”

Randvoorwaarden en infrastructuur

Fatehmahomed benadrukt dat gronduitgifte altijd gepaard moet gaan met de juiste voorzieningen. “Het moet een keertje ophouden dat wij gewoon een stuk bos ergens op papier verkavelen en mensen geven. Als overheid moet je zorgen dat er droge en natte infrastructuur aanwezig is. Alleen dan is de burger echt geholpen”, sprak hij tegenover TBN. 

Hij wijst erop dat er een scheefgroei is ontstaan in de loonstructuur, waardoor niet iedereen op dezelfde manier toegang heeft tot gronden en woningen. “Voor sommigen moet de overheid financieringsmogelijkheden creëren met zachte afbetalingsvoorwaarden. Voor de groep die helemaal niet kan betalen, moet er voorzien worden in volkswoningen.”

Positieve start in parlement

Het is de eerste termijn van Fatehmahomed in het parlement en ook zijn eerste begrotingsbehandeling. Hij ervaart de discussies tot nu toe als positief. “Ik merk dat iedereen objectief bezig is in grote lijnen. Wij moeten de regering kritisch begeleiden, maar ook ondersteunen waar nodig. Aan de andere kant hebben wij een regering nodig die de geluiden uit het parlement en de samenleving serieus neemt.” 

Volgens de NPS-parlementariër zijn de eerste reacties uit de samenleving hoopgevend. “Het is een vrij jong parlement. Veel leden zijn voor het eerst in het huis van het volk. Tot nu toe zijn de geluiden positief. Mensen hopen dat wij zo doorgaan en dat woorden niet alleen binnen het parlement blijven, maar dat er ook daden volgen vanuit de regering.”