Tekst en beeld Audry Wajwakana
PARAMARIBO — Vijf leerlingen van de Kennedyschool staan klaar in de zaal van TBL Cinemas, elk met een trommeltje of sekseki in de hand om de derde editie van Poku Prisiri te presenteren. Hun muziekjuf begeleidt hen met gebaren. Zodra het eerste ritme klinkt, komt het groepje tot leven. De kinderen zijn geconcentreerd, wiegen mee op het ritme en blijven aandachtig de signalen van de juf volgen. De muziek is eenvoudig, maar wordt met gevoel gebracht. Na het optreden steekt een deel van het publiek de handen omhoog – het applaus voor dove kinderen – terwijl anderen hun waardering tonen met handgeklap.
De presentatie van de Kennedyschool maakte deel uit van de feestelijke afsluiting van het train-de-trainer Poku Prisiri-project van Rotaryclub of Paramaribo Quota. Leerkrachten en leerlingen van de vier instellingen voor speciaal onderwijs – de Kennedyschool, Jule Fernandesschool, Grietjebieschool en Stichting zonder naam (Stizona) – toonden woensdag hun vorderingen in ritme, zang en beweging. Het project moest eerder, door de coronapandemie, worden onderbroken, maar werd begin dit jaar officieel hervat.
“Zelfs drukke kinderen worden rustig van muziek en via muziek leren ze spelenderwijs ook andere vakken beter begrijpen”Renate Wartes
Leerkrachten betrokken
Het muziekproject begon in 2016 om kinderen in het speciaal onderwijs meer in aanraking te brengen met muziek, vanwege de positieve effecten op structuur, rust en ontwikkeling. Met hulp van professionele begeleiders, muziekkisten en lesmateriaal kreeg het programma vorm. “We willen voorkomen dat het opnieuw stilvalt. Daarom hebben we acht leerkrachten van de vier scholen betrokken bij een trainingsprogramma”, vertelt Ilemele Venetiaan, lid van de commissie Poku Prisiri binnen de Rotaryclub, aan de Ware Tijd.
Een belangrijk speerpunt van deze editie is de train-de-trainer-aanpak: het duurzaam opleiden van lokale leerkrachten, zodat muziekonderwijs structureel onderdeel wordt van het curriculum. De selectie van de deelnemende leerkrachten gebeurde daarom zorgvuldig. “Niet iedereen kon deelnemen, maar de groep van acht docenten was vanaf het begin erg enthousiast en actief betrokken”, benadrukt Venetiaan.
De training begon met online sessies verzorgd door Marlon en Juliëtte Lokhin uit Nederland en werd later voortgezet met fysieke workshops in Suriname. Het echtpaar is gespecialiseerd in muziekonderwijs voor kinderen met een beperking. Marlon is muziekdocent en producent, Juliëtte is muziekpedagoog. Samen verzorgen zij al jarenlang lessen in Nederland en ondersteunen nu ook het Surinaamse project.
(lees verder onder de )
Financiën
Het duurde – vooral door financiële uitdagingen – enige tijd voordat deze derde editie van de grond kwam. “We moesten eerst sponsoren vinden. Dankzij onze club en externe sponsors is dat uiteindelijk gelukt”, verklaart Venetiaan.
Of het project in de toekomst wordt uitgebreid naar andere scholen voor speciaal onderwijs, is nog niet te zeggen. “Er is zeker behoefte, maar uitbreiding vraagt om meer middelen en organisatie.”
Met de presentatie in TBL Cinemas is het formele traject afgerond, maar volgens Venetiaan is het werk nog lang niet klaar. “De lessen gaan door. Dat is precies wat we willen: een duurzame aanpak waarbij de leerkrachten het stokje overnemen.”
Muziek geeft rust
Directeur Renate Wartes van de Kennedyschool onderstreept het belang van muziek voor haar leerlingen. In speciaal ingerichte ruimtes, zoals het audiologische centrum van de school, oefenen dove kinderen op ritme en expressie, waarbij trillingen centraal staan. “Zelfs drukke kinderen worden rustig van muziek”, vertelt ze. “En via muziek leren ze spelenderwijs ook andere vakken beter begrijpen.”
Voorafgaand aan de presentaties van de leerlingen werden videofragmenten van repetities op de scholen vertoond. Na de presentaties gaf Marlon Lokhin een interactieve mini-masterclass. Met een felgekleurde klankbuis – een ‘boomwekker’ – demonstreerde hij ritmeanalyse en betrok het publiek bij de korte muziekles.
- Rovers zetten vuurwapen tegen hoofd van peuter bij woningov…..
- Hooglandrijst: Van cultureel erfgoed tot gezond alternatief..
- Verdachte na brandstichting te Pikin Saron aangehouden..
- Nieuwe trainers klaargestoomd voor muziekles in speciaal on…..
- Historisch: Natio na 48 jaar weer dichtbij WK..
- Extra aandacht voor vaders in tijdens ‘Papa Wiki 2025’..
- President Santokhi herdenkt slachtoffers vliegramp 1989..
- Venezuela uit felle kritiek op Trinidadiaanse premier na dr…..
- SLM kampt wederom met technisch probleem, vlucht naar Miami…..
- Drukte en toewijding bij offerfeest: Iedereen moest ten min…..
- Kleuren..
- Tembe Art Studio wordt nieuw leven ingeblazen..
- Criminaliteitsgolf noopt autoriteiten tot spoedoverleg..
- Uitslag verkiezingen Commewijne: VHP stevig aan kop, NDP en…..
- Golf van berovingen dwingt tot heroriëntatie op veiligheid..
- Veiligheid boten Albina..
- RESPECT VOOR VENETIAAN..
- SLM-vlucht geannuleerd: passagiers en Natio gestrand..
- Stop de uitbuiting en oplichting van ons volk door de banke…..
- Operatie ‘Delta Force’: bijna honderd verdachten opgepa…..
- NPS Nederland ziet hoopvol perspectief ondanks uitblijven v…..