Tekst en beeld Edwien Bodjie
PARAMARIBO — “De chronische aandoeningen in dit land moeten we gaan bestrijden, zodat we betere gezondheidsresultaten behalen in onze samenleving.” Dat zei Rakesh Gajadhar Sukul, waarnemend directeur van het ministerie van Volksgezondheid, dinsdag tijdens de consultatiebijeenkomst voor het derde nationaal actieplan voor de preventie en bestrijding van niet-overdraagbare aandoeningen (NCDs) 2025-2030. Suriname zet hiermee een nieuwe stap in de strijd tegen ziekten als diabetes, hart- en vaatziekten en kanker.ADVERTISEMENT
In de Banquet Hall van Hotel Torarica kwamen vertegenwoordigers van overheidsinstellingen, gezondheidsorganisaties, maatschappelijke actoren en internationale partners bijeen om gezamenlijk input te leveren voor het nieuwe actieplan. De bijeenkomst, georganiseerd door Volksgezondheid en het Bureau voor Openbare Gezondheidszorg (BOG), met ondersteuning van de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (Paho), markeert de start van een traject waarin Suriname zijn nationale gezondheidsbeleid rond NCDs wil aanscherpen en verbreden.
“Laten we als samenleving blijven werken aan een gezonde levensstijl, zodat we een gezondere populatie hebben”Rakesh Gajadhar Sukul
De consultatiebijeenkomst wordt gezien als een belangrijke eerste stap naar de uitwerking van een stevig verankerd, toekomstgericht beleid. De verzamelde input wordt meegenomen bij het opstellen van het definitieve actieplan 2025-2030, dat later dit jaar zal worden gepresenteerd.
Tijdens de bijeenkomst werd de balans opgemaakt van het vorige actieplan (2015-2020) en het lopende nationaal strategisch raamwerk 2021-2028. Deelnemers kregen inzicht in de huidige epidemiologische situatie, waarbij onder meer werd stilgestaan bij de toenemende druk op het zorgsysteem. “Laten we als samenleving blijven werken aan een gezonde levensstijl, zodat we een gezondere populatie hebben”, klonk de oproep van Gajadhar Sukul. “Want hoe gezonder we leven, hoe langer we leven en hoe langer we kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van Suriname. Immers, ongezonde mensen kosten het land veel geld.”
Multisectorale NCD-commissie
In werkgroepen werd nagedacht over speerpunten voor het nieuwe actieplan. Thema’s als gezondheidsbevordering, zorgverlening, surveillance, wetgeving en multisectorale samenwerking kwamen uitgebreid aan bod. Volgens de organisatie is een participatieve aanpak essentieel. Alleen door samenwerking tussen sectoren, zoals onderwijs, landbouw, financiën, sport, de private sector en het maatschappelijke middenveld, is duurzame verandering mogelijk.
Een belangrijk voorstel dat tijdens de consultatie werd besproken, is de oprichting van een nationale multisectorale NCD-commissie. Deze moet een coördinerende rol krijgen bij de uitvoering van het actieplan, met duidelijke verantwoordelijkheden voor alle betrokken ministeries en partners.
Vertegenwoordigers van de Paho brachten naar voren dat Suriname kan rekenen op internationale steun. De regionale organisatie heeft ruime ervaring met het ondersteunen van landen in het opstellen van duurzame gezondheidsprogramma’s en digitale monitoringmechanismen.
Amar Ramadhin, de afzwaaiende minister van Volksgezondheid, gaf aan blij te zijn dat hij dit traject nog heeft kunnen meehelpen realiseren. “Ik hoop en geloof dat mijn opvolger, samen met zijn team, dit goede werk zal voortzetten”, aldus Ramadhin.
- Geopolitieke schok: botsing tussen Israël en Iran zet olieh…..
- Dashboard verkiezingen scoort, minder dan 1% verschil met C…..
- Bigi Boy triomfeert bij Dirty Boxing-debuut en krijgt nieuw…..
- 597Netwerken presenteert: ‘De Vijf VolksVragen’ voor minist…..
- BESCHOUWING — Met de omstreden missives is volgens de reger…..
- Jairzinho Rozenstruik wint overtuigend zijn eerste Dirty Bo…..
- OKB verklaart verkiezingsuitslag mogelijk binnen een week b…..
- DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en…..
- Pilot’s Final Call: ‘Mayday… Losing Power…..
- Gokken..
- 597Netwerken stelt toets: Vijf vragen vóór je minister word…..
- “Wij zijn Surinamers”: Boeroe-nazaten blikken terug en voor…..
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacc…..
- ROYALTY’S VOOR NIEMAND..
- Santokhi krijgt stank voor dank voor de geheime afspraken m…..
- Zoektocht naar Surinaams-Javaanse familiegeschiedenis tot l…..
- Grote reisfraudezaak Comfort Travel: tientallen slachtoffer…..
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaan…..
- Diverse activiteiten rond 180 jaar vestiging Nederlandse bo…..
- Julien Ignacio geeft migranten een stem in ‘Goudjakhals…..
- Slapende man in Wanica ruw wakker geslagen en beroofd..