NDP-ondervoorzitter en ex-vicepresident Ashwin Adhin mag vanaf zondag (vandaag) leiding geven aan het nieuwe parlement dat voor vijf jaar aantreedt. Een rol die hij vol enthousiasme tegemoet ziet. “Er is heel veel werk te doen. Ook op het gebied van wetgeving. Onderschat het niet. De komende jaren wil ik me daarom volledig daarop toeleggen”, zegt Adhin in een exclusief gesprek met de Ware Tijd. Hij neemt over van Marinus Bee die samen met vicevoorzitter Dew Sharman aan het hoofd stond van het parlement dat afzwaait.
Tekst en beeld
Adhin heeft een aantal zaken op zijn prioriteitenlijst die hij wil veranderen in De Nationale Assemblee (DNA). De wijze van debatteren is de eerste structurele aanpassing die de nieuwe voorzitter wil doorvoeren. “Mijn voorkeur is dat er directere debatten worden gevoerd, zodat de minister als deel van de regering goed aan de tand wordt gevoeld door de volksvertegenwoordigers. Het debat moet rechtstreeks kunnen, in plaats van 51 vragen verzamelen, die bij de beantwoording niet meer relevant zijn en voor een belangrijk deel niet worden beantwoord door de minister”, licht hij toe.
Omgekeerd zal met dit systeem volgens hem ook blijken hoe competent een parlementariër is om verantwoording van de regering af te dwingen. “Een parlementariër moet een stevig debat aankunnen”, legt Adhin verder uit. “Ik geloof er heilig in dat wanneer je mensen laat praten en de ruimte geeft voor een goed en constructief debat dat ze eruit komen. Ik ben geen voorstander van mensen de mond snoeren. Waar mensen in discussie gaan met elkaar kan het soms fel gebeuren, maar ze moeten de ruimte krijgen. We moeten voorkomen dat parlementariërs met ondersteuning van de politie uit de zaal worden gezet.”
Meer openheid van zaken
Meer transparantie afdwingen vanuit de regering en staatsbedrijven staat ook hoog op de prioriteitenlijst van de nieuwe DNA-voorzitter. Dat zelfs het parlement niet precies weet wat staat in het Final Investment Decision (FID) dat Staatsolie is overeengekomen met de Franse oliegigant TotalEnergies vindt Adhin een foute zaak. “Contracten en andere zaken die tot nog toe niet openbaar zijn, moeten openbaar worden gemaakt. Dat moeten we afdwingen via het parlement. We zullen desnoods wetgeving in orde moeten maken, zodat we die zaken kunnen afdwingen”, zegt hij resoluut.
Ook de schuldherschikking van de regering onder leiding van president Chandrikapersad Santokhi, waarbij afspraken zijn gemaakt met verschillende schuldeisers, zoals China, India, de Paris Club en commerciële banken is volgens Adhin te geheimzinnig en verdient volgens hem meer openheid. “Er moet meer verantwoording van staatsbedrijven komen, verantwoording vanuit de regering. De aankomende president Jenny Simons is uit onze gelederen en ook voorstander van goed bestuur en openbaarheid van zaken, dus die zal zeker ook willen dat we dit alles doen”, aldus de nieuwe DNA-voorzitter.
Wetten beter uitleggen
Een derde prioriteit voor Adhin is dat nieuwe wetten beter worden uitgelegd aan de samenleving, zodat die precies weet wat er aan de hand is. “Er wordt vaak gezegd dat de burger wordt geacht de wet te kennen, maar dat is in de praktijk vaak niet het geval. Dus ook dat wil ik faciliteren. Ik denk bijvoorbeeld aan meer gebruik van sociale media om de informatie dichter bij het volk te brengen. Unu musu broko den wet in pkin moni gi den sma.” Ook de interne communicatie in DNA wil hij beter en gestructureerder zien onder zijn leiding.
Adhin beseft dat het werk van een DNA-voorzitter veel is. Toch gaat hij genoeg tijd uittrekken om in het veld te zijn. “Surinamers hebben heel weinig transparantie gehad de afgelopen vijf jaren. Ik moet nu ervoor zorgen dat er transparantie is. Veel wetten zijn doorgevoerd, maar de burger weet niet wat het voor hen betekent. Daarom gaat u me veel in het veld zien. Ik ga een voorzitter zijn die direct in contact is met de samenleving.”
Adhin is ook voorstander van regelmatige training van DNA leden en het personeel. “Ik ga er ook voor zorgen dat de parlementariërs en de griffie genoeg training krijgen. Ik wil dat de mensen capaciteit opbouwen om het land te helpen in de ontwikkeling.”
Presidentschap grootste droom
Adhin schuift zijn ambities voor het presidentschap niet onder stoelen of banken. Echter, toen de uitslag van de verkiezingen binnen was, heeft hij na interne gesprekken met de top van zijn partij besloten om die droom voor de komende vijf jaar te parkeren.
Adhin: “Het presidentschap is nog altijd mijn grootste droom. Na vijf jaar ben ik, met de ervaring die ik nu ga opdoen als DNA voorzitter, beter voorbereid om die taak op me te nemen.”
Ashwin Adhin (r) en Ronnie Brunswijk (l) feliciteren elkaar. Beiden werden zondag gekozen als voorzitter en vicevoorzitter …
- Brunswijk: Ik blijf vicepresident tot opvolger is gekozen..
- Verwonderd..
- Wi Sranan Dren komt met theaterevenement voor inclusiviteit..
- Brunswijk: “Ik blijf vicepresident tot opvolger is gekozen”…..
- Simons beëdigd als assembleelid: op weg naar presidentscha…..
- Simons: Wie zich niet houdt aan akkoord, stapt eruit..
- Brunswijk: ABOP moet één van de cruciale posities krijgen..
- Nieuwbakken parlementariërs starten traject 2025-2030 vol g…..
- PL-parlementariërs zullen laten zien op wie zij hebben gest…..
- Weduwe Desi Bouterse beëdigd als parlementariër..
- Slavernijverleden (1): de actoren..
- Gekozen parlementariërs formeel toegelaten tot De Nationale…..
- Brunswijk beëdigd als lid DNA; nog geen duidelijkheid over …..
- POLITIEK THEATER..
- Ronnie Brunswijk beëdigd als DNA-lid..
- Mezydream, Yvano & Layonne Don-G brengen met ‘Maami’ zw…..
- Ronnie Brunswijk treedt toe tot nieuwe parlement..
- Brunswijk beëdigd door Parmessar; mogelijk geen vicepreside…..
- Portret Bee toegevoegd aan galerij van voorzitters..
- Kerkelijk Museum brengt met expositie ‘Memre Nola’ ode aan …..
- EEN PLAN VOOR VERKIEZINGEN EN WISSELKOERSEN..