PARAMARIBO – Nederland ontpopt zich steeds meer als het epicentrum van de illegale drugsproductie binnen Europa. Uit een recent rapport van het Europese drugsagentschap EUDA over 2023 blijkt dat Nederland koploper is in de productie van diverse synthetische drugs, wat aanzienlijke gevaren met zich meebrengt voor de volksgezondheid en veiligheid.
MDMA en Amfetamine: Nederland voert boventoon
Het EUDA-rapport onthult dat van de 36 in 2023 ontmantelde MDMA-laboratoria in Europa, maar liefst 32 in Nederland werden gevonden. De overige vier labs stonden in België. Ook op het gebied van amfetamine (speed) productie spant Nederland de kroon: van de 93 opgerolde speedlaboratoria bevonden zich er 38 in Nederland.
Heroïne en methamfetamineproductie
Nederland speelde ook een prominente rol bij de productie van heroïne, met tien van de veertien ontmantelde productielocaties in Nederland. Wat betreft methamfetamine (meth) laboratoria eindigde Nederland op de tweede plaats, met 29 van de 242 opgerolde locaties. De omvangrijke vangsten van chemische stoffen die nodig zijn voor de productie van speed, meth en MDMA in Nederland en Hongarije onderstrepen de centrale positie van Nederland in de drugsproductieketen.
Gevaren voor volksgezondheid en veiligheid
De grootschalige drugsproductie in Europa brengt aanzienlijke risico’s met zich mee. Niet alleen voor de gebruikers van de drugs, maar ook voor de lokale gemeenschappen rondom productielocaties. Explosies, brand en blootstelling aan chemische stoffen vormen een constant gevaar.
Een ander groot risico vormen de dumpplaatsen van chemisch afval. In 2023 werden in Nederland 191 drugsdumpplaatsen gevonden, van de in totaal 236 die in de Europese Unie werden gemeld. Dit onderstreept de milieu- en gezondheidsrisico’s die gepaard gaan met illegale drugsproductie.
Zorgen over designerdrugs en nitazenen
Het EUDA-rapport uit ook zorgen over de toename in het gebruik van designerdrugs zoals 4-MMC en 3-CMC. De totale vangst van deze drugs is in twee jaar tijd gestegen van 4,5 ton naar 37 ton, waarvan een aanzienlijk deel via Nederland werd verhandeld. Hoewel Polen koploper is in het aantal opgerolde designerdrugslabs (40), eindigde Nederland op de tweede plaats met acht ontmantelde locaties. Ondanks een afname in het aantal nieuwe designerdrugs op de markt, neemt het algemene gebruik ervan toe.
Daarnaast waarschuwt het drugsagentschap voor het toenemende gebruik van de gevaarlijke pijnstiller nitazeen. In 2023 leidden nitazenen tot dodelijke overdoses in Estland en Letland. Hoewel er voor Nederland geen specifieke cijfers over 2023 zijn, is er onlangs wel een sterfgeval gemeld na het gebruik van nep-oxycodonpillen die vervuild waren met nitazeen. Ook zijn dit jaar twee mensen in het ziekenhuis opgenomen door nitazeen.
- Commissie Veiligheid verkiezingen 2025: ‘Tijdig en effectie…..
- Brede onvrede over president Santokhi drijft partijen in de…..
- Breaking: Onderhandelingen NDP, NPS, PL, BEP en A20 afgeron…..
- Santokhi ontvangt politieke partijen voor overleg..
- President ontvangt politieke partijen; gesprek met Simons..
- President Santokhi ontvangt verkiezingspartijen voor overle…..
- Santokhi heeft vrijdag ontmoeting met politieke partijen ov…..
- NPS roept spoedeisend congres bijeen voor besluitvorming ov…..
- Venetiaan had in 1996 een andere zienswijze op de samenwerk…..
- “Chucky”-acteur Ed Gale overleden op 61-jarige leeftijd..
- Overlijden Michael “Chicago Mike” Sumler: Kool …..
- President Santokhi ontvangt alle verkiezingspartijen..
- Elon Musk stapt op uit Trump-regering..
- Deskundigen trainen arbeidsinspecteurs in handhaving wet We…..
- NDP wint aan stemmen bij telling-update, maar behoudt 18 ze…..
- Stichting 8 december 1982 solidair met Venetiaan..
- Voorsprong NDP op VHP groeit tot ruim 6000 stemmen..
- Rusland roept leden op waardering te blijven tonen voor Ven…..
- Progressie en behoudendheid bij nieuwe coalitie..
- Cool-D is terug met emotioneel geladen single ‘Problema…..
- Van Samson trots op verkiezingsresultaat VHP..