Ricardo Panka, woordvoerder van de Nationale Democratische Partij (NDP), stelt dat het decentralisatieproces in Suriname moet worden verdiept en versterkt. In een interview met Suriname suriname wees hij op het belang van verdere autonomie voor de districten, zowel financieel als bestuurlijk.
Panka herinnerde eraan dat het decentralisatieproces in 1987 werd ingevoerd, met wijlen Jules Wijdenbosch als geestesvader. Onder zijn leiding kreeg het beleid concreet vorm, met Bas Amatali als uitvoerder. Een van de eerste districten waar het pilotproject werd uitgevoerd, was Para. “Dankzij dit initiatief beschikken nu alle districten over financiële decentralisatie,” aldus Panka.
Toch merkt hij op dat veel districten als gevolg van de coronapandemie opnieuw afhankelijk zijn geworden van centrale overheidssteun uit Paramaribo. Dit onderstreept volgens hem de noodzaak om het decentralisatieproces te verdiepen, onder meer door versterkte wet- en regelgeving.
Gekozen districtsleidersNaast financiële zelfstandigheid pleit Panka ook voor bestuurlijke decentralisatie. Hij stelt dat de leiding van een district rechtstreeks door de bewoners gekozen moet worden. “Je kunt geen benoemde districtscommissaris aan het hoofd zetten van een gekozen bestuursstructuur. Net zoals je geen voorzitter van buiten kunt halen om De Nationale Assemblee te leiden,” verklaarde hij.
Volgens Panka verdient ook de rol van het districtsbestuur meer aandacht. Momenteel bestaat dit bestuur uit diensthoofden van verschillende ministeries. Hij stelt dat het versterken van deze lokale instituties een belangrijk onderdeel moet zijn van het verdere decentralisatiebeleid.
Verankerd in regeerakkoordPanka benadrukte dat decentralisatie is opgenomen in het regeerakkoord van de coalitiepartijen. Het uiteindelijke doel is dat burgers in de toekomst hun eigen burgervader of -moeder rechtstreeks kunnen kiezen. Om dit te realiseren zouden aparte verkiezingen moeten worden georganiseerd.
“Decentralisatie is geen bijzaak,” aldus Panka. “Het is essentieel voor een inclusieve, democratische samenleving waarin burgers echt invloed hebben op lokaal bestuur.”
- Informatie OM over spraakmakende zaak Sunparklaan..
- Koers wordt bepaald door goed monetair beleid en niet door …..
- OM: Contactverbod verdachten beroving Sunparklaan..
- Petronas en Staatsolie ondertekenen contract voor Blok 66 i…..
- Nieuwe Haven ‘Dordt’ aan Surinamerivier: ‘Natuurlijk diep, …..
- Verkiezingsuitslag zonder bindendverklaring OKB niet rechts…..
- Staatsolie en PETRONAS sluiten productiedelingscontract voo…..
- Politiebrigadier tevens JIT-lid vermoedelijk betrokken bij …..
- OM moet onderzoek doen naar onverantwoord handelen regering…..
- SAB NV introduceert PalmX handsanitizer..
- Staatsolie en Petronas tekenen productiedelingscontract blo…..
- Autodieven actief in Suriname: drie Toyota Vitz gestolen in…..
- Staatsolie en Petronas ondertekenen productie-delingscontra…..
- Oude aardappels in nieuwe uienzakken..
- Ripdeal in plaats van goudroof: politie houdt verdachten aa…..
- R. Kelly met spoed opgenomen in ziekenhuis na overdosis..
- Energiedeskundige roept op tot hervorming petroleumfiscale …..
- Vermoedelijk betrokkenheid politiefunctionaris van JIT bij …..
- Toerismebranding..
- Toekomst landbouw ligt bij jongeren en vrouwen..
- Leerlinge (13) steekt medescholiere..