NDP en VHP nog steeds gelijk in zetels

De voorlopige uitslag van de verkiezingen van 2025 wijst uit dat de NDP en VHP elk 18 zetels behalen in De Nationale Assemblee (DNA). Met een miniem verschil in stemmen – 57.876 voor de NDP tegen 57.503 voor de VHP – eindigen de twee grootmachten in een nek-aan-nekrace. Geen van beide partijen heeft een meerderheid, waardoor samenwerking met andere partijen noodzakelijk wordt.
De NPS volgt als derde partij met 6 zetels, terwijl de ABOP op 5 zetels blijft steken. Deze twee partijen zullen een cruciale rol spelen in de vorming van een nieuwe regeringscoalitie. De PL komt uit op 2 zetels. De BEP en A20 behalen elk 1 zetel. Zeven partijen hebben hiermee zitting in DNA.
Verdeling van de stemmenIn totaal werden 172.479 geldige stemmen uitgebracht. De NDP en VHP zijn vrijwel gelijk in aantal stemmen, elk goed voor ruim 33 procent van het totaal. De NPS behaalde 19.415 stemmen (ongeveer 11 procent), gevolgd door de ABOP met 18.556 stemmen. De PL kreeg 6390 stemmen, de BEP 4889 en A20 4636.
Partijen als DA’91, OPTSU, DNL, APP, VLS 2023, DUS en PVC behalen geen zetel. Ondanks het feit dat sommige kandidaten van deze partijen enkele honderden stemmen verzamelden, was dit onvoldoende om de kiesdrempel te overschrijden.
OpkomstpercentagesVan de 399.932 geregistreerde kiezers gingen 257.603 daadwerkelijk naar de stembus, goed voor een opkomstpercentage van 64,41 procent. In districten als Saramacca (78,7 procent), Nickerie (78 procent) en Coronie (71,6 procent) werd bovengemiddeld gestemd. In Paramaribo, het grootste district, lag de opkomst met 59,8 procent lager. Sipaliwini kende de laagste opkomst met slechts 41,8 procent.
Bij de individuele kandidaten kreeg president tevens VHP-leider Chan Santokhi met 30.168 stemmen het hoogste aantal voorkeurstemmen. Jennifer Simons (NDP) volgt met 25.101 stemmen. Andere prominente stemmentrekkers zijn Ashwin Adhin (NDP), Ronnie Brunswijk (ABOP), Krishna Mathoera (VHP), Gregory Rusland (NPS) en Ingrid Bouterse (NDP).