Zonder gerichte ingrepen dreigt een groot deel van Surinames monumentale panden binnen 25 jaar volledig te verdwijnen. Dat stelde Johan Roozer, voorzitter van de presidentiële werkgroep ‘Onderhoud Monumentale Panden en Gebedshuizen’, tijdens een voorlichtingsavond op woensdag 18 juni in de Congreshal. De bijeenkomst richtte zich op besturen van religieuze organisaties en had als doel het bewustzijn rond monumentenzorg te vergroten.
Roozer benadrukte dat het behoud van religieus erfgoed prioriteit moet krijgen, en kondigde aan dat een speciale regeling hiervoor in de maak is. De slechte staat van veel panden vraagt om snelle, gezamenlijke actie.
Volgens Priscilla Atma, waarnemend voorzitter van de Commissie Monumentenzorg, verkeert slechts de helft van de geregistreerde monumenten in goede staat. Zo’n 20 procent staat op instorten en 30 monumenten zijn al verloren gegaan door brand. Ze roept op tot meer publieke betrokkenheid en samenwerking.
Rachel Deekman van Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname ziet economische kansen in erfgoedtoerisme, mits de gebouwen toegankelijker en beter onderhouden worden. Ze waarschuwt echter dat moderniseringsdruk en illegale sloop het erfgoed ernstig bedreigen.
Architect Derrick Emmanuels wees op het belang van structureel onderhoud en bewustwording. “Monumenten zijn niet zomaar gebouwen – ze vertellen ons waar we vandaan komen. Hun behoud begint bij betrokkenheid.”
- WIE BEWAAKT ONS VAN DE WAAKHONDEN?..
- Steun US$ 71,30 per kliniek moet digitalisering versnellen..
- Grootste Amerikaanse delegatie ooit aanwezig op SEOGS..
- Knack Music geeft traditionele Javaanse beats een moderne t…..
- Goudroof Sun Parklaan onthult duister complot..
- Oogarts Pawiroredjo kiest voor DNA; laat patiënten niet in …..
- King: “Nieuw kiesstelsel biedt ruimte, maar kiezers blijven…..
- Oud-president Venetiaan viert 89ste verjaardag..
- ‘Havenproject Dordt moet economische motor worden van Comme…..
- NDP-voorzitter Simons: Samenleving goed voorbereiden op oli…..
- ‘Geen alternatief voor inkomsten uit kleinschalige goudsect…..
- GranMorgu-project op koers: Eerste olieproductie in 2028..
- 85 jaar Surinaams Rode Kruis: Koloniale afdeling naar zelfs…..
- Minister van Financiën en Planning: “Er is geen yorkasupu v…..
- Goerdat ziet af van zijn zetel..
- Zonnig weer maar ook onweersbuien voorspeld..
- Politie De Nieuwe Grond pakt verdachte aan voor verspreidin…..
- Local content vereist AI-kennis – Zijn we er klaar voor?..
- Kirchner begint straf, supporters massaal op straat..
- Raghoebarsing over koersstijging: aankomende leiders zullen…..
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..