Na de recente vorming van de regering Simons, koos de nieuwe minister van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid, ondanks een ruime keuze aan departementen, bewust voor deze portefeuille. “Mijn eerste voorkeur ging uit naar Natuurlijke Hulpbronnen, maar dat ministerie kwam niet bij de NDP terecht”, aldus Misiekaba tegenover ABC Online Nieuws. ‘’De president vroeg mij persoonlijk deze post op mij te nemen. In eerste instantie heb ik geweigerd, omdat ik in DNA wilde blijven. Maar na overleg met mijn team en deskundigen, besloot ik het toch te doen. De samenwerking met president Simons, met wie ik vijftien jaar in DNA heb gewerkt, gaf mij het vertrouwen dat we samen veel kunnen bereiken.”
Bij zijn aantreden trof de minister een ministerie aan, met zoals hij het noemt, “mooie kantoren, maar met intermenselijke problemen”. Zowel bij het hoofdkantoor als bij de verschillende instellingen, zoals het PCS en het ziekenhuis in Petronella, heeft hij spanningen tussen directies en medewerkers waargenomen. “Ik wil eerst per afdeling in kaart brengen wat er speelt en daar oplossingen voor vinden. Als pastor ben ik gewend, met zulke situaties om te gaan.”
De minister bezocht onder meer de dependance van het Mungra Medisch Centrum in Wageningen. Daar constateerde hij achterstallig onderhoud en spanningen tussen personeel en leiding. Hij wil samen met alle stakeholders kijken, of ziekenhuizen in het land zich meer kunnen specialiseren. “Het ’s Lands Hospitaal staat bekend om moeder- en kindzorg. Als we zulke specialisaties landelijk verdelen, kunnen we de zorg efficiënter en beter maken.”
Een van de grootste uitdagingen betreft het tekort aan verpleegkundigen en medisch specialisten. Veel zorgverleners zijn vertrokken naar Europa of het Caribisch gebied. “Sommigen willen terugkomen, maar de problemen als lage salarissen en hoge woonlasten houden hen tegen”, aldus Misiekaba. “We werken aan betere huisvestingsmogelijkheden, om ze terug te halen.” Naast het terughalen van personeel wordt gekeken naar een samenwerking met landen als Brazilië en de inzet van zorgprofessionals uit Azië. Ook wordt onderzocht hoe opleidingen, eventueel via afstandsonderwijs, versneld kunnen worden afgerond.
Het tekort aan zorgpersoneel hangt nauw samen met de financiering van de sector. “De huidige middelen zijn niet genoeg voor alle plannen. We moeten efficiënter werken én de financiering verruimen. Er komt een nieuwe wetgeving om dit te verbeteren”, aldus Misiekaba. Om de druk op de Spoed Eisende Hulp te verminderen, wil de minister inzetten op huisartsenspoedposten in onder andere te Latour, Lelydorp en Meerzorg. Deze posten moeten langer open zijn en voldoende zijn uitgerust, zodat patiënten met niet-levensbedreigende klachten, dichtbij huis geholpen worden.
Het directoraat Welzijn en Arbeid richt zich op het verbeteren van werkplekken en mentale gezondheid. “Mentale problemen zoals stress en depressie, leiden soms tot ernstige incidenten, zoals zelfdoding of partnergeweld. We moeten sneller ingrijpen en meer preventieve zorg bieden.”
Voorlichting speelt een sleutelrol in het beleid. De minister wil samen met het ministerie van Jeugd, Ontwikkeling en Sport, meer interactieve programma’s ontwikkelen, vooral voor jongeren. “Veel gezondheidsproblemen, zoals hart- en vaatziekten, hebben te maken met onze leefstijl. Als we jongeren nu bewust maken van gezonde voeding en beweging, voorkomen we in de toekomst veel leed.”
De minister benadrukte tot slot: “We hebben grote uitdagingen, maar ook de wil en de partners om veranderingen door te voeren. Samen kunnen we de zorg in Suriname structureel verbeteren.”
The post Misiekaba: ‘Samenwerking en focus op mentale zorg zijn cruciaal voor gezondheidssector’ ..
- Man aangehouden voor oplichting via Facebook-account..
- Bewoners luiden noodklok over vestiging goudbedrijf in woon…..
- CEO Baitali: ‘Wij strijden niet voor het werk, maar voor ee…..
- ‘Mediation is geen trucje’..
- Belgische studenten promoten toerisme naar Suriname..
- Hevige regen vertraagt herstelwerkzaamheden Van ’t Hogerhuy…..
- Rusland wil binnen twee weken verbetering situatie Van ’t H…..
- ‘Parts Unknown’: Suriname..
- LVV wil visserijsector versterken..
- Vertraging lapwerkzaamheden Van ’t Hogerhuysstraat wegens w…..
- Politie regio Oost houdt man aan voor oplichting.
- Carmen Vriesde..
- Behoorlijk bestuur..
- Wanorde bij bushalte Paramaribo–Lelydorp door aanhoudende a…..
- OM EIST 10 JAAR VOOR DOODSLAG OP OOM IN GOUDVELD.
- OM EIST 14 JAAR GEVANGENIS VOOR BEROVING, VERKRACHTING EN B….
- OM eist 10 jaar voor doodslag op oom..
- Geslaagde open dagen bij het Openbaar Ministerie Suriname..
- Volksgezondheid: Schrijnende situatie Petronella Ziekenhuis…..
- Minister Monorath: “Veiligheid tijdens vakantieseizoen is t…..
- VS verdubbelt beloning voor informatie over president Madur…..