PARAMARIBO — Naar aanleiding van het publieke debat en misvattingen rond het recent gelanceerde Royalties voor Iedereen (RVI) programma, geeft het ministerie van Financiën en Planning nadere toelichting over het doel, de opzet en het transformerend potentieel van het initiatief. Het RVI-initiatief is ontworpen om elke Surinaamer rechtstreeks te laten profiteren van de olie-inkomsten van het land, zonder dat dit leidt tot een verhoging van de staatsschuld.
Het betreft een toezegging van de overheid om een deel van de toekomstige inkomsten uit Blok 58 te delen met de bevolking – Surinaamse gezinnen en niet alleen investeerders of de elite – zodra die inkomsten gerealiseerd worden. Hoewel de olieproductie naar verwachting in 2028 van start gaat, is ervoor gekozen om senioren en mensen met een beperking als eersten uit te betalen. Het initiatief is geworteld in artikel 41 van de Grondwet en stelt burgers centraal via inclusieve en sociaal verantwoorde beleidsvorming.ADVERTISEMENT
“Het creëren van een mechanisme gekoppeld aan olieopbrengsten die pas in 2028 beschikbaar komen, vereiste zorgvuldige structurering in samenwerking met lokale banken”
Deze vervroegde uitbetalingen worden gefaciliteerd via lokale banken die vrijwillig deelnemen op basis van hun eigen analyse van het risico en de hoge opbrengst van het programma. Deze aanpak waarborgt dat het RVI inclusief, duurzaam en financieel verantwoord is, en de nationale inzet voor langdurige welvaart ondersteunt.ADVERTISEMENT
Waarom nu?
Ten eerste volgt de lancering op de Financial Investment Decision (FID) van Total Energies in oktober. Pas na deze cruciale toezegging kon de overheid een programma ontwerpen dat gekoppeld is aan toekomstige olie-inkomsten.
Ten tweede wilde de overheid juist de ouderen zo vroeg mogelijk iets teruggeven. Zij hebben de zwaarste offers gebracht en hebben de minste tijd om van de aanstaande olie-inkomsten te profiteren. Het RVI-programma zorgt ervoor dat zij nu al een deel ontvangen, als erkenning voor hun levenslange bijdrage aan de natie.
Ten derde vergde het opzetten van een innovatief financieel instrument meerdere maanden. Het creëren van een mechanisme gekoppeld aan olieopbrengsten die pas in 2028 beschikbaar komen, vereiste zorgvuldige structurering in samenwerking met lokale banken.
Wettelijk
Hoewel het programma in eerste instantie is gelanceerd via Staatsbesluit vanwege de dringende maatschappelijke noden, streeft het ministerie van Financiën en Planning ernaar om het RVI-instrument permanent wettelijk te verankeren via goedkeuring in De Nationale Assemblée. In het Staatsbesluit is expliciet een termijn van twaalf maanden genoemd.
RVI zal zich dus ontwikkelen tot een volledig wettelijk verankerd programma zodra het parlement weer in functie is. Het doel is duidelijk: snelle actie combineren met duurzame juridische bescherming.
- Vijf personen dakloos door woningbrand aan Ojamastraat..
- Samenwerkingsgesprekken: NDP blijft bij standpunt om niet s…..
- OKB reageert op kritiek rond stembureau 614: “Geen sprake v…..
- Hertelling stembureaus Nickerie en Wanica; ernstige fouten …..
- Regering eert Ramdin voor vertrek naar OAS..
- Fazia Habib zet zich onvermoeibaar in voor kinderen en oude…..
- Lagarde: Euro kan alternatief voor dollar worden bij sterke…..
- RBTP houdt drie drugsverdachten aan..
- Update:.Twee arrestanten ontvlucht uit cellenhuis Rijsdijk;…..
- Politieke partijen laten rommel achter op schoolterreinen..
- Ruim 160 militairen krijgen erkenning middels bevordering..
- Campus Para biedt kinderen binnenland onderwijskansen..
- Winkeliers moeten vervallen producten direct vernietigen..
- Xavier Haas maakt verjaardagen mogelijk voor kansarme kinde…..
- Ingrid Bouterse enige lijstduwer gekozen met voorkeurstemme…..
- Nederlander beroofd van halsketting op verkiezingsavond..
- Purp levert gerenoveerd gebouw Cultuurstudies op..
- Verdachte veroordeeld tot zes jaar cel voor verkrachting vr…..
- ECD treft vervallen producten aan tijdens winkelcontrole..
- Vandaag wat meer zon, maar ook regen..
- Geen toneelstuk, maar toekomst..