‘De logica heeft de overheid verlaten’
Tekst en beeld Euritha Tjan A Way
PARAMARIBO — “Ik ben het afgelopen jaar zo gedemotiveerd geweest, dat ik me heb voorgenomen het dit jaar anders aan te pakken. Het is schrijnend wat er gebeurt bij opvanginstellingen. Vandaar ook dat crisisopvang voor kinderen, dus met behandeling en observatie, meer dan noodzaak is”, zegt Norville Plet-Burleson tegen de Ware Tijd over de situatie in opvanginstellingen.
Ze is voorzitter van de Vereniging van Sociaal Werkers in Suriname waar de meeste maatschappelijk werkers aan zijn verbonden. Deze werkers krijgen te maken met situaties die voor veel mensen niet te vatten zijn. “De realiteit is dat 10 procent van de opvanginstellingen voor kinderen professioneel wordt gerund en 90 procent niet. Dat wil niet zeggen dat het mensen zijn die geen liefde hebben voor kinderen. Dat hebben ze vaak wel, maar ze hebben geen kennis hoe om te gaan met kinderen die een bepaald gedrag vertonen.”
“Dat de overheid nu het gebouw waar crisisopvang zou moeten komen weggeeft … ik heb er geen woorden voor” Norville Plet-Burleson
Wet Opvanginstellingen
Plet-Burleson beschrijft omstandigheden waarbij kinderen die ondervoed zijn, deviant gedrag vertonen, autistisch zijn en slachtoffer van (seksueel) geweld zijn, op één ‘hoop’ worden gezet.
Dat het aantal kinderen, dat aan geweld in instellingen is blootgesteld schrikbarend hoog is, is geen nieuws. Dat bleek uit onderzoek dat in 2013 ertoe leidde dat het advies werd gegeven om een wet Opvanginstellingen aan te nemen, met standaarden waaraan moet worden voldaan. Daarbij hoorden ook raden van toezicht, die controlerend zouden functioneren. En als een opvanginstelling voor kinderen niet voldeed of als kinderen met een bepaald gedragsprobleem werden gesignaleerd, moesten crisisopvang en doorgangshuizen komen.
Uit gesprekken die de Ware Tijd in 2023 had met Bruce Sariredjo, het toenmalige hoofd van het Bureau Rechten van het Kind, bleek daar al zicht op te zijn in 2014. “Er is een pand aangekocht als onderdeel van het project jeugddoorgangshuizen in Paramaribo. Die doorgangshuizen zouden er komen in Paramaribo, Nickerie en Marowijne”, aldus Sariredjo toen.
Tijdbom
Dat pand, dat de overheid heeft gekocht op de hoek van de J.S. Greenstraat en de Abied Chandweg in het ressort Blauwgrond, is gratis aan de stichting Excellence Topsport Talentschool afgestaan. Die stichting heeft intussen het terrein ontdaan van onkruid en is het gebouw aan het renoveren. Volgens KKF is minister Delano Landvreugd, ondanks hij beweert niet meer in de leiding te zitten, nog bestuurder van de stichting.
Op het KKF-uittreksel van stichting Excellence Topsport Talentschool staat Delano Landvreugd nog als bestuurder geregistreerd.
Volgens Plet-Burleson is met het voorgaande duidelijk getoond dat de logica de overheid en haar ingrepen heeft verlaten. “Kijk maar naar Ashiana. De mensen hebben zoveel problemen. Van gebrek aan personeel tot gebrek aan goede plekken en meer. De overheid brengt er een paar bloeddrukmeters en voeding en maakt er zo een promotiestunt van, maar is Ashiana daarmee geholpen?” vraagt ze retorisch.
Volgens haar is overal gepleit voor crisisopvang en doorgangshuizen, zodat kinderen geanalyseerd en uit een bepaalde situatie kunnen worden gehaald en vervolgens een veilig onderkomen krijgen aangewezen. “Maar dat kan nu niet. Bovendien zitten we op een tijdbom. De sociale vaardigheden en basic life skills die kinderen vroeger aangeleerd kregen, zijn er niet meer. De samenleving zit op een tijdbom, want deze kinderen die van alles hebben meegemaakt worden groot en moeten gaan functioneren in de samenleving. Ik hou mijn hart vast”, zegt Burleson.
Wat ook meewerkt aan een situatie die onhoudbaar wordt, is dat de overheid vrijwel geen subsidie meer geeft aan instellingen waar kinderen noodgedwongen worden opgevangen, maar de kinderen wel elke keer door de politie naar diezelfde instellingen worden gebracht. “Het is dubbel zo erg door het gebrek een middelen bij de tehuizen. Dat de overheid nu het gebouw waar crisisopvang zou moeten komen weggeeft … ik heb er geen woorden voor”, aldus de maatschappelijk werker.
Het ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting (Sozavo) heeft in oktober 2023 nog getracht een project in te dienen bij Unicef om het gebouw, dat stond te verpauperen, te herstellen en in te richten. Landvreugd vroeg het in november 2023 aan, kreeg het gratis toegewezen in augustus 2024, heeft het ontdaan van wied en verbouwt het gebouw al in februari 2025 voor zijn particuliere school. Het ministerie van Sozavo probeert dat al sinds 2014 gedaan te krijgen, maar dan als crisisopvang voor het kind in nood.
Het gebouw waarin de crisisopvang voor kinderen in nood zou komen.
- Seizoengriep teistert Surinaamse gemeenschap..
- Minister Emanuel huldigt De Arend; trots op prestaties..
- Spelers de Arend gehuldigd voor geleverde prestaties..
- Reactie Suvobo-bestuur op ‘Livo’s promotie is controversiee…..
- Brand in hoogbouw woning: Bewoonster raakt gewond..
- Leerling van O.S. Koewarasan 1 vroeg niet om toiletbezoek..
- Twintig havenmedewerkers getraind in internationale code..
- Nieuwe single ‘Loyaliteit’ ode aan doorzettingsvermogen en …..
- Intro kandidaten Little Miss Inheemse Contest 2025..
- Woning Hendrikstraat afgebrand; vrouw loopt brandwonden op..
- Mia (deel 1)..
- Justitie en politie op Curaçao en in Suriname versterken sa…..
- ‘Georkestreerde’ oproep tot geweld en uitjouwen veldwerkers…..
- Brunswijk merkt hype rond verkiezingen..
- Suriname en Curaçao gaan samenwerken op politioneel niveau..
- Pikin Saron..
- Twee doden en een gewonde bij verkeersongeval op de Oostwes…..
- Spontane euforie rond inkomsten Blok 58 zwaar overdreven..
- Politie West start met training voor ME..
- Havenmedewerkers getraind in internationale beveiliging sch…..
- ME-training gestart in Regio West..