Mentale gezondheid en kennen van eigen rechten centraal tijdens EmpowHer Event

“We leggen veel druk op onszelf. Een goede moeder zijn begint bij goed voor jezelf zorgen en de moed hebben om ook je kwetsbaarheid te tonen.” Zo sprak de Nederlandse Sigourney Kemper, content creator en alleenstaande moeder van drie kinderen als inleider tijdens de speciale ‘EmpowHer Brunch Event’, georganiseerd door de ‘Women’s Sustainable Development Foundation Suriname’ (WSDF). Haar digitaal platform, waarmee ze duizenden vrouwen inspireert om zichzelf te vinden en te durven hulp te zoeken, is ontstaan vanuit persoonlijke nood.

Tekst Tascha AvelooBeeld Facebook / WSDF

Kemper stelde zich in haar inleiding heel kwetsbaar op door te spreken over haar eigen ervaring met prenatale en postnatale depressie, en hoe zij het bij latere zwangerschappen wist te voorkomen. Het event was op zaterdag 31 mei, de laatste dag van  de ‘Mental Health Awareness Month, ofwel de maand waarin bijzondere aandacht wordt gevraagd voor bewustwording voor geestelijke gezondheid. Er waren daarvoor in Hard Rock Cafe ruim zestig vrouwen bijeengekomen van verschillende leeftijdsgroepen.

“Kemper noemt het essentieel om snel te erkennen dat er iets mis is en direct hulp te zoeken zodat de depressie niet escaleert”

Bewustwordingsmaand

De activiteit werd ingeleid door Chavelli Wip die onder andere stelde dat “vrouw zijn is een fulltime job is.” WSDF dient als inspiratiebron voor vrouwen om te bloeien – als leider én als mens. Het thema dat  door de inleiders Kemper en advocaat Iris Nazir werd besproken is mentale gezondheid bekeken vanuit het perspectief van vrouwelijk leiderschap, moederschap en persoonlijke ontwikkeling. 

Kemper sprak over ‘Moederschap en bewustzijn rond mentale gezondheid en postnatale depressie’, en Nazir over ‘Women empowerment en Familierecht. Ken je rechten, versterk je positie’.

Snel hulp zoeken

Kemper wees de vrouwen erop dat ze moeten durven kwetsbaarheid te tonen. Zij stelde dat postnatale depressie geen gebrek is, het is geen zwakte. Soms vraagt men zich als mens af hoe een goed opgeleide vrouw vrouw met drie kinderen uit twee relaties alleenstaande moeder kan zijn. Het verhaal van Kemper is emotioneel en ingrijpend. Ze raakte zwanger van haar eerste kind toen ze twintig was, nog studeerde en bij haar ouders woonde. Ondanks twijfels besloot ze het kind te houden. De verwekker liep weg en intussen zat zij zelf niet goed in haar vel en kon moeilijk onder woorden brengen wat ze voelde.

Ze kampte met prenatale depressie, maar sprak er met niemand over. “Je hebt er toch zelf voor gekozen?”, hoorde ze anderen al zeggen. De schaamte was groot, maar de gevoelens gingen daarmee niet weg. Toen haar zoon werd geboren, voelde ze zich emotioneel ‘afgesneden’ van hem. Toch hervatte ze snel haar studie en werk. Op een gegeven moment kon ze het niet meer aan en besloot ze haar zoon tijdelijk bij haar moeder achter te laten. Die stelde geen vragen, maar de witte, mannelijke psycholoog van Kemper begreep haar situatie nauwelijks.

Ook bij online zoeken kwam ze alleen ‘witte groepen’ tegen. “De witte gemeenschap heeft daar wel woorden voor. Maar onder zwarte vrouwen is dit onderwerp van depressie nauwelijks bespreekbaar. Je wordt al gauw voor ‘gek’ verklaard als je naar de psycholoog gaat, in onze kringen.”

Ze vertelt dat de vader van haar tweede kind ook wegliep tijdens de zwangerschap. Zij besloot daarop totaal anders om te gaan met deze zwangerschap. Toen deze man terugkwam en aangaf dat hij toch haar partner wilde zijn, besloten ze samen om opnieuw zwanger te raken. Maar tijdens de zwangerschap gaf hij aan dat hij ‘was uitgelopen en niet ready is voor het vaderschap’. Wat doe je dan? Ik heb alle hulp die ik kon vinden om erdoorheen te gaan ingeroepen.”

Kemper noemt het essentieel om snel te erkennen dat er iets mis is en direct hulp te zoeken zodat de depressie niet escaleert. Omdat zij die hulp niet kon vinden, begon ze een blog, om andere vrouwen in dezelfde situatie het gevoel te geven dat ze niet alleen zijn. Dat werd haar uitlaatklep én steun.

Ken uw rechten

“Ik hou ze slechts aan u voor, maar het is ook niet zo dat ik het eens ben met al die wetten. Belangrijk is dat u op de hoogte moet zijn van uw rechten” Advocaat Iris Nazir

Na een muzikaal intermezzo door zanger Joël Kuisch, besprak Nazir vernieuwingen in het Burgerlijk Wetboek, dat op 1 mei 2025 in werking is getreden. Nazir, advocaat sinds 2010, zet zich via vrouwenorganisaties in voor vrouwenrechten en gendergelijkheid in Suriname. Ze is lid van ‘Uma Lawyers’, een netwerk dat juridisch advies en ondersteuning biedt aan vrouwen in kwetsbare posities.

Zij stond stil bij diverse veranderingen, zoals het feit dat ouders nu mogen kiezen of het kind de naam van de vader, moeder of van beide zal dragen. In het erfrecht is meer ruimte …