Hoogleraar Jack Menke verwacht dat er tussen nu en de verkiezingen geen noemenswaardige verandering meer zal optreden in het stemgedrag van de kiezers. Volgens hem bevestigt de recente opiniepeiling van wetenschapper Jair Schalkwijk dat de zittende coalitiepartijen er bekaaid vanaf zullen komen.
Menke, die het verkiezingsgebeuren volgt, stelt dat partijen die het tegendeel beweren, moeilijk serieus te nemen zijn. “Tijdens diverse verkiezingscampagnes hebben sommige partijen beweerd dat ze meer dan twintig zetels zullen behalen en daarmee een ruime meerderheid zullen krijgen. Dat soort uitspraken zijn vaak het gevolg van onwetendheid of politieke propaganda,” stelt de hoogleraar.
Sinds 2023 zijn er slechts twee opiniepeilingen op wetenschappelijke basis uitgevoerd, en de resultaten daarvan liggen volgens Menke dicht bij elkaar. De partijen die volgens de peilingen het best presteren zijn de NDP, A20 en de NPS.
Menke merkt ook op dat een aanzienlijk deel van de kiezers nog geen definitieve keuze heeft gemaakt. “Dat is een veelvoorkomend verschijnsel. Deze groep kan nog alle kanten op,” zegt hij. De hoogleraar is benieuwd hoe deze kiezers uiteindelijk zullen stemmen.
Daarnaast houdt Menke er rekening mee dat vanwege het feit dat stemmen in Suriname niet verplicht is, naar schatting 25 tot 30 procent van de kiesgerechtigden niet zal gaan stemmen. Menke stelt dat prognoses van gerespecteerde bronnen wél invloed kunnen hebben op het stemgedrag.
“Sommige kiezers kiezen ervoor om achter de partij te gaan staan die er goed voorstaat. Daardoor kunnen andere partijen, hoe aantrekkelijk hun programma’s ook zijn, onvoldoende stemmen behalen.”
- Militairen bereiden dialoog voor om rechtspositie te verbet…..
- Uitslagen van de voetbalwedstrijden op 14 april 2025:..
- Spijbelen onthult ontmoeting tussen minderjarige en scholie…..
- CHS bevestigt standpunt NDP: geen vervanging, geen opschuiv…..
- NDP lijdt aan politieke geheugenverlies en bipolariteit ..
- Feyenoord-talent Shiloh ’t Zand kiest voor Natio..
- Zoekactie naar jonge visser voortgezet na dramatisch incide…..
- ‘Verkiezingsmateriaal geen doelwit bij inbraak CBB’..
- Santokhi schort drie omstreden projecten op in aanloop naar…..
- Geen vervanging kandidaat Edward Belfort, ook geen opschuiv…..
- Aanvraag spoedvergadering ligt bij DNA-voorzitter..
- Politieke partijen vragen president integriteit en transpar…..
- Minister Mathoera betreurt niet-sportieve campagnevoering..
- Ecuador: Noboa wint verkiezingen, rivaal eist hertelling..
- Oppositionele partijen willen spoed DNA-vergadering over ‘z…..
- Nieuw pompgemaal moet wateroverlast in Creola structureel a…..
- Conflict rond Jap-A-Joe legt spanningen binnen verkiezingsi…..
- Ver strekkende gevolgen..
- CHS beslist: kandidaat Edward Belfort verwijderd van NDP-li…..
- Hoe de NDP nu al misleidt, laat staan wanneer ze straks wee…..
- BEP voert stembiljet 2025 aan..