In de eerste zes weken sinds de lancering zijn al 4231 aanvragen voor het Surinaamse e-paspoort geregistreerd. Hiervan zijn 2252 reisdocumenten reeds aan burgers overhandigd, terwijl 855 klaarliggen voor afhaling en 1124 nog in behandeling zijn. Dit bevestigt directeur Anastatia Kanapé-Pokie van het Centraal Bureau voor Burgerzaken (CBB) tegenover Suriname suriname.
Het e-paspoort werd in april 2025 geïntroduceerd, nadat president Chan Santokhi de eerder aangenomen wet uit 2022 formeel in werking stelde. De eerste twee exemplaren gingen naar president Santokhi zelf en vicepresident Ronnie Brunswijk.
Vanaf 2 mei kunnen burgers hun aanvraag indienen voor het nieuwe reisdocument. Volgens Kanapé-Pokie zijn er drie soorten e-paspoorten met biometrische gegevens: het nationaal paspoort, het diplomatiek paspoort en het dienstpaspoort. Deze documenten bevatten een elektronische chip met extra informatie en biometrische data zoals vingerafdrukken en gezichtskenmerken.
Naast de e-paspoorten zijn er nog twee andere reisdocumenten zonder biometrie: het noodpaspoort en de laissez-passer. “Het noodpaspoort is een tijdelijke oplossing, één jaar geldig, voor mensen die dringend moeten reizen maar nog geen e-paspoort hebben ontvangen,” aldus de CBB-directeur. De laissez-passer wordt ingezet voor vreemdelingen die terug moeten naar hun land van herkomst, of voor Surinamers in het buitenland van wie het paspoort is verlopen of verloren.
Kanapé-Pokie benadrukt dat Suriname bewust heeft gekozen voor de overstap naar het e-paspoort. “Meer dan 75 procent van de landen wereldwijd gebruikt inmiddels dit type paspoort. Het biedt aanzienlijk meer veiligheid en is haast niet te vervalsen,” zegt ze. Dat is een belangrijke verbetering ten opzichte van het oude, machine-leesbare paspoort, dat in het verleden door kwaadwilligen vervalst werd.
Met het nieuwe e-paspoort kunnen reizigers sneller en veiliger de grens over, dankzij de moderne technologie en ingebouwde veiligheidsmechanismen. “Tot nu toe wordt het e-paspoort internationaal gezien als een betrouwbaar reisdocument,” besluit Kanapé-Pokie.
- Oliekansen: niemand buitensluiten..
- Van economische groei in 2019 naar een financiële tijdbom i…..
- NDP: Van migratie tot missie: tijd voor toonaangevend agrar…..
- Ontspannen sfeer bij festiviteiten 180 jaar Sranan Boeroes..
- KPS geeft update over veiligheid en aanpak criminaliteit..
- Kritiek op ‘eindeloze zelfkastijding’ slavernijverleden in …..
- Gonesh: “SLM weer op de rails sinds 2022”..
- Surinaams Rode Kruis viert 85 jaar ‘humaniteit in act…..
- Bewustwording rond sikkelcelziekte versterkt tijdens inform…..
- Raghoebarsing over Afreximbank-deal: “Deze ‘koelie’-ministe…..
- Korpschef Isaacs: “We doen er alles aan om de communicatie …..
- SEOGS centraal platform voor dialoog, visie en transformati…..
- Surinaamse verzekeringsmarkt positioneert zich voor offshor…..
- Arend van den Brandhof: De verguisde motor achter het Boero…..
- Israëls regionale escalatie en de wereldorde onder druk..
- Politie waarschuwt voor instortingsgevaar tunnels in mijnen…..
- Cold Case Unit: 25 personen gehoord in case Herman Gooding …..
- Politie waarschuwt voor instortingsgevaar tunnels in mijnen…..
- Suriname presenteert ‘Gron Nyan’ op Wereldexpo in Japan..
- Stienstra: ‘SLM is geen nationale trots, maar blok aan het …..
- Zeer natte vrijdag verwacht..