Het project “Autisme en Dyslexie”, opgezet door Kompas en gesteund door de provincie West-Vlaanderen en Belvosur, heeft het afgelopen jaar tastbare, blijvende verbeteringen gebracht in de ondersteuning van kinderen met leer- en ontwikkelingsstoornissen in Suriname. Dankzij het project konden meer dan tien kinderen met autisme of dyslexie hun plek behouden in het reguliere onderwijs – een mijlpaal voor inclusief onderwijs in het land.
Gedurende het project zijn ouders, leerkrachten en leerlingen op verschillende manieren ondersteund. Er werden trainingen gegeven, toolkits ontwikkeld en vrijwilligers opgeleid. In het bijzonder zijn duurzame samenwerkingen ontstaan met de dyslexie-oudervereniging en het autisme ouderplatform, die beide een actieve rol blijven spelen in de ondersteuning van kinderen én het versterken van ouderbetrokkenheid.
Op zaterdag 5 juli vond een feestelijk moment plaats: aan het Autisme Talentontwikkelcentrum (ATOC) werden 15 toolkits overhandigd aan voorzitter Caroll Heuvel, en 15 aan Amanda Sheombar, voorzitter van de dyslexievereniging. Deze toolkits bevatten onder andere dyslexiepennen, hulpkaarten, en sensorisch materiaal zoals fidgets en therapy putty – hulpmiddelen die het volgen van regulier onderwijs voor kinderen met autisme en dyslexie aanzienlijk vergemakkelijken. De partnerorganisaties, ATOC en de dyslexievereniging, zijn na de overhandiging verantwoordelijk voor het beheer van de toolkits en de inzet ervan binnen het onderwijs.
Een unieke kracht van het project was de inzet van stagiaires Toegepaste Psychologie van de Thomas More Hogeschool (Antwerpen), die leerkrachten coachten en zowel in de klas als thuis ondersteuning boden. Door deze samenwerking zijn leerkrachten nu beter toegerust om zelfstandig met de hulpmiddelen en strategieën uit de toolkit te werken.
Vanuit het project zijn nieuwe, blijvende initiatieven ontstaan:
een psycho-educatieprogramma voor jongeren met autisme (8–16 jaar);
een online scholingsplatform voor opvoeders, leerkrachten en begeleiders;
structurele samenwerking met de Anton de Kom universiteit en de ouderplatforms.
Hoewel het project nu formeel is afgerond, wordt het werk voortgezet. Dankzij partners als de Anton de Kom Universiteit, het Autisme Talentontwikkelcentrum, het ouderplatform en de dyslexievereniging blijven kinderen met autisme en dyslexie ook in de toekomst beter ondersteund in het onderwijs. Kompas reist eind augustus naar België om de samenwerking met Thomas More structureel te maken.
- GranMorgu-project op koers: Eerste olieproductie in 2028..
- 85 jaar Surinaams Rode Kruis: Koloniale afdeling naar zelfs…..
- Minister van Financiën en Planning: “Er is geen yorkasupu v…..
- Goerdat ziet af van zijn zetel..
- Zonnig weer maar ook onweersbuien voorspeld..
- Politie De Nieuwe Grond pakt verdachte aan voor verspreidin…..
- Local content vereist AI-kennis – Zijn we er klaar voor?..
- Kirchner begint straf, supporters massaal op straat..
- Raghoebarsing over koersstijging: aankomende leiders zullen…..
- Shemar Jameson go-to guy in eerste finale triomf Yellow Bir…..
- Enige overlevende van crash in India begraaft broer, die oo…..
- Afreximbank investeert US$ 1,6 miljard in Staatsolie: grote…..
- Mexico plaatst zich voor kwartfinale Concacaf Gold Cup 2025..
- Column: Finishing touch..
- SEOGS 2025: bevolking zal snel vruchten plukken van oliewin…..
- BESCHOUWING — Hopen op gezamenlijke verantwoordelijkheid..
- Adhin vraagt samenleving geen wonderen te verwachten van ni…..
- ‘SRD heeft meer dan 95 procent van haar koopkracht verloren…..
- Jagesar: Geen belastingvoordelen voor Petronas en Paradise …..
- Politie houdt verdachte aan voor verduistering sieraden na …..
- Reactie op Tsang: Feiten verdraaien is geen leiderschap..