Het project “Autisme en Dyslexie”, opgezet door Kompas en gesteund door de provincie West-Vlaanderen en Belvosur, heeft het afgelopen jaar tastbare, blijvende verbeteringen gebracht in de ondersteuning van kinderen met leer- en ontwikkelingsstoornissen in Suriname. Dankzij het project konden meer dan tien kinderen met autisme of dyslexie hun plek behouden in het reguliere onderwijs – een mijlpaal voor inclusief onderwijs in het land.
Gedurende het project zijn ouders, leerkrachten en leerlingen op verschillende manieren ondersteund. Er werden trainingen gegeven, toolkits ontwikkeld en vrijwilligers opgeleid. In het bijzonder zijn duurzame samenwerkingen ontstaan met de dyslexie-oudervereniging en het autisme ouderplatform, die beide een actieve rol blijven spelen in de ondersteuning van kinderen én het versterken van ouderbetrokkenheid.
Op zaterdag 5 juli vond een feestelijk moment plaats: aan het Autisme Talentontwikkelcentrum (ATOC) werden 15 toolkits overhandigd aan voorzitter Caroll Heuvel, en 15 aan Amanda Sheombar, voorzitter van de dyslexievereniging. Deze toolkits bevatten onder andere dyslexiepennen, hulpkaarten, en sensorisch materiaal zoals fidgets en therapy putty – hulpmiddelen die het volgen van regulier onderwijs voor kinderen met autisme en dyslexie aanzienlijk vergemakkelijken. De partnerorganisaties, ATOC en de dyslexievereniging, zijn na de overhandiging verantwoordelijk voor het beheer van de toolkits en de inzet ervan binnen het onderwijs.
Een unieke kracht van het project was de inzet van stagiaires Toegepaste Psychologie van de Thomas More Hogeschool (Antwerpen), die leerkrachten coachten en zowel in de klas als thuis ondersteuning boden. Door deze samenwerking zijn leerkrachten nu beter toegerust om zelfstandig met de hulpmiddelen en strategieën uit de toolkit te werken.
Vanuit het project zijn nieuwe, blijvende initiatieven ontstaan:
een psycho-educatieprogramma voor jongeren met autisme (8–16 jaar);
een online scholingsplatform voor opvoeders, leerkrachten en begeleiders;
structurele samenwerking met de Anton de Kom universiteit en de ouderplatforms.
Hoewel het project nu formeel is afgerond, wordt het werk voortgezet. Dankzij partners als de Anton de Kom Universiteit, het Autisme Talentontwikkelcentrum, het ouderplatform en de dyslexievereniging blijven kinderen met autisme en dyslexie ook in de toekomst beter ondersteund in het onderwijs. Kompas reist eind augustus naar België om de samenwerking met Thomas More structureel te maken.
- Rollings Fariek (25) Paramaribo suriname 27-6-2025..
- Ondernemingen Cohort 4 SURGE-programma volgen MEL-workshop..
- Dodelijk verkeersongeval met pick-up in Wageningen..
- Santokhi stelt toetreding tot DNA uit: “Voorkomen van stuur…..
- Brute roofoverval Carolinakreek: slachtoffer mishandeld..
- Adhin: De burger verwacht geen theater, maar waarachtige ve…..
- DNA-voorzitter Adhin: “ons volk heeft oplossing nodig, geen…..
- In verkrachtingszaak: Advocaat Algoe pleit voor vrijspraak …..
- Adhin wil daadkrachtig parlement: “Elke leiding drukte haar…..
- VHP geeft strijd om presidentschap nog niet op..
- Column: Borrelpraat no. 878..
- Santokhi en Simons benadrukken rust en samenwerking in demo…..
- Marica en Noughiënt bepalend in eerste finalewinst De Arend…..
- Open dagen IOL moeten tekort aan leerkrachten helpen opvang…..
- President Santokhi spreekt met NDP-voorzitter over vreedzam…..
- Taxichauffeur verdacht van verkrachten klant: ‘Waarom doe j…..
- Santokhi en Simons voeren overleg over democratische transi…..
- Santokhi spreekt Simons op kabinet: soepele transitie beloo…..
- Auteur Misiekaba wil kinderen inspireren met levenslessen u…..
- KOTI WAN KETI..
- INCROWD..