Kavita Mohan, directeur van Stichting Betheljada, benadrukte tijdens de paneldiscussie Beperkt Leven het belang van structurele opleidingen voor de omgang met mensen met een beperking. “De regering moet dit faciliteren, zodat we kunnen spreken van gediplomeerde zorgverleners. Nu zijn de meeste medewerkers vooral via ‘on the job’-trainingen opgeleid,” aldus Mohan.
Daarnaast vindt zij het belangrijk dat de samenleving mensen met een beperking niet langer ‘wegstopt’. “In bepaalde culturen is het nog steeds een taboe. Maar het enige wat deze mensen vragen, is liefde, geduld en aandacht. Het zijn pure zielen.”
Volgens Mohan houden de bewoners van lekker eten, al moet dit vaak gepureerd worden. “Ze proeven echter heel goed wat ze eten. Als het niet lekker is, laten ze het gewoon staan,” vertelt ze. Ze benadrukt dat deze groep gekoesterd moet worden.
De keuken van het tehuis is volledig gedoneerd door bedrijven en particulieren. Betheljada is grotendeels afhankelijk van donaties, en de keuken wordt momenteel uitgebreid. “Het is soms een uitdaging om personeel te kunnen betalen. Toch willen we niet volledig afhankelijk blijven van donateurs,” zegt Mohan.
De uitbreiding van de keuken moet het mogelijk maken om de doelgroep beter te bedienen én extra inkomsten te genereren. “Deze doelgroep verbrandt meer vetten dan gemiddeld, waardoor er bijvoorbeeld veel eieren nodig zijn,” legt ze uit. Op de Facebookpagina van Betheljada worden regelmatig verkoopdagen aangekondigd om extra middelen in te zamelen.
Stichting Betheljada biedt opvang aan mensen met een complexe meervoudige beperking. De bewoners zijn volledig zorgafhankelijk. Landelijk gaat het om 65 tot 70 personen met een dergelijke beperking. Betheljada is momenteel het enige tehuis dat deze doelgroep opvangt, zonder leeftijdsgrens.
“Er bestaat een goede samenwerking met ziekenhuizen,” aldus Mohan. Toch blijft het een uitdaging om voldoende middelen en personeel te vinden om aan de vraag te voldoen. Soms is het prettiger als een kind thuis kan blijven, mits dat verantwoord is,” zegt Mohan.
“Leven met een beperking is niet gemakkelijk, en het vertrouwde thuis kan dan veel rust geven.” Voorafgaand aan een opname worden daarom huisbezoeken gedaan.
De jongste bewoner van Betheljada is drie jaar oud, de oudste 48. Mohan pleit voor meer onderzoek naar kinderen die met een meervoudige beperking worden geboren. “Het is belangrijk dat deze kinderen ook daadwerkelijk worden opgenomen in de ziekenhuisstatistieken.”
Mohan onderstreept dat mensen met een beperking dezelfde gevoelens hebben als ieder ander. “We gaan regelmatig met hen op pad; ze hoeven niet de hele tijd binnen te blijven. Betheljada is bovendien altijd op zoek naar vrijwilligers.”
- Na zestien jaar weer exercitie instructeursopleiding voor p…..
- Joan Mac-Intosh zet zich in voor autisme-bewustwording in S…..
- Suriname in regionale top vier met laagste benzineprijzen..
- Dochter en schoonzoon aangehouden na dodelijke familieruzie..
- Verkeersveiligheidsinstituut Suriname slaat alarm over erns…..
- Vakbond Newmont slaat alarm: Newmont wil 10-15 procent werk…..
- TotalEnergies lanceert officieel Scholarship Programma in S…..
- Herstructurering en strengere controle binnen ministerie SO…..
- President Simons beëdigt nieuwe Staatsraad..
- Aanvang begrotingsbehandeling op dinsdag 12 augustus..
- Acht jaar voor doodslag op oom..
- Monorath: ‘Wat niet goed is, hoort er niet bij’..
- Vakbond Newmont vraagt VWA tot zorgvuldige beoordeling voor…..
- Ministersteam voltallig met beëdiging Onderwijsminister Cur…..
- Rechter legt 8 jaar op voor doden van oom met houten balk..
- Stock Market Game traint duizenden Caribische jongeren in f…..
- Irma Cecilia Reding (81) Almere 1-8-2025..
- Carmen Vriesde (62) Paramaribo – Suriname 1-8-2025..
- Herdenking 135 jaar Javaanse Immigratie op het Onafhankelij…..
- DNA-lid Karta-Bink pleit voor rechtvaardige beloningsstruct…..
- Guillaume Helberg..