Tijdens zijn bezoek aan Washington, DC benadrukte de Franse president Emmanuel Macron dat onderhandelingen over een wapenstilstand in Oekraïne niet mogen resulteren in de overgave van het land. Volgens hem moet een bestand gepaard gaan met solide veiligheidsgaranties, zodat Rusland niet opnieuw tot agressie overgaat.
Macron wees erop dat dergelijke garanties ontbraken bij eerdere overeenkomsten, zoals Minsk I en Minsk II. Hij herinnerde eraan dat Rusland ondanks deze akkoorden zijn aanvallen voortzette en drie jaar geleden zelfs overging tot een grootschalige invasie van Oekraïne.
President Donald Trump, die na zijn ontmoeting met Macron sprak, uitte zijn overtuiging dat de Russische leider Vladimir Poetin werkelijk bereid is tot een akkoord. “Ik kan het mis hebben, maar hij wil een deal sluiten,” aldus Trump. Hij benadrukte dat een oplossing zo snel mogelijk gevonden moet worden, met eerst een bestand en uiteindelijk duurzame vrede. “Elke dag dat we de oorlog kunnen beëindigen, betekent de redding van honderden, soms duizenden levens.”
Macron verklaarde dat hij sinds de Russische massamoord in Boetsja in 2022 niet meer met Poetin heeft willen spreken. Echter, met de komst van de nieuwe Amerikaanse regering is de situatie veranderd. Hij benadrukte dat Europa betrokken wil worden bij de gesprekken tussen de Verenigde Staten en Rusland, al gaf de Amerikaanse Oekraïne-gezant Kellogg deze maand aan dat dit niet aan de orde is.
Daarnaast is Macron het met Trump eens dat Europese landen niet langer volledig op de VS kunnen vertrouwen voor hun veiligheid. Volgens hem zijn hierover al gesprekken gaande.
Verder onderstreepte hij dat de soevereiniteit van Oekraïne van cruciaal belang is voor de stabiliteit van Europa. Er bestaat bezorgdheid dat een beloning voor Poetin zou kunnen leiden tot verdere agressie. “Oekraïne heeft de afgelopen jaren niet alleen gevochten voor zijn eigen onafhankelijkheid en soevereiniteit, maar ook voor onze collectieve veiligheid,” aldus Macron.
Trump en Macron spraken eveneens over andere essentiële kwesties, waaronder de situatie in het Midden-Oosten en de dreigende handelsoorlog. Macron benadrukte daarbij dat de EU en de VS op deze gebieden gedeelde belangen hebben.
Met betrekking tot de economische relaties merkte hij op dat de economieën van de EU en de VS sterk met elkaar verbonden zijn en dat beide streven naar meer welvaart voor hun bevolking. Dit vereist samenwerking, zo onderstreepte hij.
Als voorbeeld van een gezamenlijk belang in het Midden-Oosten noemde hij de noodzaak om te voorkomen dat Iran kernwapens ontwikkelt.
- Bewolkt maar grotendeels droog..
- Politie pakt 614 verdachten op in januari: Sterkere aanpak …..
- Zeker 40 doden bij busongeluk in Mexico..
- Santokhi: “Suriname kan zich ontwikkelen met een miljoen me…..
- Rudolf Willem Otmar Dest (77) Voorhout 3-2-2025..
- Ilse Marie Liesdek – Dompig (89) Amsterdam 4-2-2025..
- Trumps bevriezing van hulp veroorzaakt chaos over de hele w…..
- “Alle gronden moeten worden teruggegeven aan het Palestijns…..
- Afwisselend weer zondag..
- Ontwikkelingspotentieel binnenland optimaal benutten..
- Slechts 19 procent kiesgerechtigden heeft vooralsnog gegeve…..
- Santokhi tijdens megameeting: “Ze schelden ons uit omdat ze…..
- Strategische MoU’s ondertekend voor investeringen in …..
- Mogelijk regen dit weekend..
- Suriname en Frans Guyana versterken militaire samenwerking …..
- Somohardjo: President handelt selectief bij Landvreugd..
- President Santokhi opent tentoonstelling Diaspora Business …..
- Inter Wanica pakt volle buit tegen Leo Victor..
- KPS arresteert 614 verdachten in januari..
- Na 27 jaar wint partij van Modi in New Delhi..
- Statuut 1954 centraal bij symposium DNA en Nederlandse univ…..