PARAMARIBO — In een wereld waarin technologie razendsnel evolueert, groeit ook de kloof tussen wat mogelijk is en wat mensen daadwerkelijk benutten. Vooral in derde wereld landen als Suriname is er hier helaas ook sprake van.
AI neemt wereldwijd banen over. In Suriname is het risico nóg groter. Wie zich nu niet verdiept in slimme tools, loopt het risico ingehaald te worden – door collega’s, concurrenten of technologie zelf. Niet omdat je geen waarde hebt, maar omdat wie wél met AI werkt sneller, slimmer en efficiënter is.
“Met bedrijven en personeelsleden uit het buitenland die wel de AI skills hebben zijn we zo ook weggecijferd en onaantrekkelijk voor deze sector”
“Er is zóveel meer dan alleen Microsoft Word en Excel,” zegt Ivana Betterson, oprichter van ComputerSkills en pionier op het gebied van digitale educatie in Suriname. In dat kader organiseert ComputerSkills, in samenwerking met 4U Agency, zaterdag een workshop die een brug slaat tussen basiskennis en geavanceerde toepassingen. Betterson studeerde cum laude af met haar thesis ‘De Toekomst van Wetgeving – generatieve pre-trained transformers (GPT) voor het wetsformuleringproces in De Nationale Assemblée van Suriname’, waarin zij onderzocht hoe AI wetgevingsprocessen kan versterken.
Olie en gas
Als het gaat om technologie die we gebruiken staan Surinamers alle heel wat stappen achter. Willen we dat Surinaamse organisaties en bedrijven nog mee kunnen of zelfs concurreren met buitenlandse bedrijven dan is het nodig om te investeren in de educatie over AI.
Een andere bijzondere reden is ook de olie- en gasindustrie. “We willen local content, maar zijn we aantrekkelijk genoeg. Met bedrijven en personeelsleden uit het buitenland die wel de AI skills hebben zijn we zo ook weggecijferd en onaantrekkelijk voor deze sector. Kortom We moeten nu investeren om onze concurrentie positie te behouden of vergroten. Niet alleen in de oil- en gas sector, maar ook de achterstanden in onze instanties en instituten kunnen we weg werken door het gebruik van AI”.
De workshop van zaterdag in het Lalarrokhgebouw biedt tools om AI praktisch in te zetten in het dagelijks werk. Van slimme rapportages en geautomatiseerde e-mails tot contentcreatie, data-analyse met tools zoals ChatGPT en het ontwikkelen van op maat gemaakte AI-assistent. Behalve ondernemers is de workshop ook bestemd voor studenten en docenten.
- Surinaamse Troefcallbond viert 40-jarig jubileum..
- BEP vraagt blijvende aandacht voor veiligheid op waterwegen..
- President Santokhi betuigt medeleven na bootramp Marowijne..
- Pigot verdedigt samenwerking NPS met NDP..
- Guyana: Zakenman Mohamed aangeklaagd voor belastingontduiki…..
- Pikin Slee ontwikkelt duurzaam model voor Maripa-olieproduc…..
- Hoofdstembureau Commewijne stelt verkiezingsresultaten vast…..
- Caricom-voorzitter Mottley feliciteert Simons met verkiezin…..
- Vluchten SLM gaan normaal door..
- Ondernemer beroofd van US$ 91.000 aan de Gongrijpstraat..
- VHP behaalt meeste stemmen in Commewijne..
- Nieuwe generatie pelotonscommandanten versterkt leger..
- Quincy King: ‘Mijn stem is mijn kracht en mijn reis is nog …..
- ‘Coalitie geboren uit zonde, zal geen zegen kennen’..
- Ministerie Volksgezondheid ziet impact verhoogde tariefmaat…..
- Bernharddorp werkt aan erkenning van oorspronkelijk grondge…..
- Stichting Hindostaanse Immigratie herdenkt 152 jaar immigra…..
- Assembleeleden tekenen condoleanceregister voor slachtoffer…..
- Ouderkamers in ziekenhuizen: nabijheid als medicijn..
- Constitutioneel Hof al bijna een maand stuurloos..
- Koniki en Jhagroe geselecteerd voor Caricom Young Professio…..