“Ik zou vandaag echt graag in uw zaal willen zijn. Als er niet zo een hetze tegen mij gecreëerd was en mij een onpartijdig proces was gegarandeerd, had ik het zeker gedaan. Ik kan niet persoonlijk aanwezig zijn zonder ten onrechte mijn leven en vrijheid in gevaar te brengen door het gebrek aan onpartijdigheid vanaf het begin van het proces gedemonstreerd door het Openbaar Ministerie. Het Openbaar Ministerie heeft bij het proces van alle verdachten in de Centrale Bank-zaak bewezen niet onpartijdig te zijn, niet geblinddoekt te zijn en geen respect te hebben voor de fundamentele rechten van de mens. Op zo een manier kan er nooit sprake zijn van een eerlijk en onpartijdig proces.” Met onder meer deze woorden liet ex-minister Gillmore Hoefdraad van Financiën maandag (vandaag) zijn laatste woord in de geruchtmakende zaak van de Centrale Bank van Suriname voordragen door zijn advocaat Murwin Dubois. Om het laatste woord van Hoefdraad voor te kunnen dragen, heeft Dubois een machtiging overlegd aan het Hof van Justitie.
Tekst Wilfred Leeuwin
Beeld dWT archief
De gewezen bewindsman is voortvluchtig sinds hij in staat van beschuldiging werd gesteld door het parlement. Op zijn jaardag, op 17 december 2021, werd hij bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en een geldboete van SRD 500.000 subsidiar met twaalf maanden celstraf.
“Ik ben niet bereid naar de gevangenis te gaan voor een misdaad die ik nooit begaan heb, in een omgeving die me waarschijnlijk mijn leven zou kosten”Gillmore Hoefdraad
In zijn laatste woord zegt Hoefdrdaad het slachtoffer te zijn geworden van een politieke vervolging, waaraan het Openbaar Ministerie (OM) zich voor heeft geleend. In het proces hebben met name het OM en de huidige politieke machthebbers, waaronder de VHP, zich ernstig schuldig gemaakt aan het schenden van zijn juridische en mensenrechten.
Volgens hem zou er in deze zaak al helemaal geen sprake moeten zijn van een strafrechtelijk proces. Hij verwijst ook naar het op schrift gestelde document van de Internationale Politieorganisatie (Interpol). Die heeft in 2021 de Suriaamse justitie laten weten dat zij niet gaat meewerken aan het opsporen en uitleveren van Hoefdraad, omdat deze rechtszaak politiek gemotiveerd is.
Interpol verwijderde Hoefdraad van de ‘Red Notice’-opsporingslijst en verbood Suriname gebruik te maken van haar kanalen om de oud-minister op te sporen. Hoefdraad eist in zijn laatste woord dan ook dat het vonnis in eerste aanleg wordt vernietigd en het OM niet-ontvankelijk wordt verklaard.
Lijvig laatste woord
In het lijvige laatste woord geeft en becommentarieert Hoefdraad gedetailleerd, van begin tot het einde, het strafproces. Hij zegt tot de dag van vandaag niet te weten op basis van welke strafbare feiten, die wat hem betreft ook niet zijn bewezen, hij wordt vervolgd en is veroordeeld.
Volgens hem is deze hele kwestie gebaseerd op een laster- en leugencampagne. “Het onschuldig opsluiten van alle medeverdachten en hen, in de eerste maanden van hun arrest, te onthouden van alle rechten waarop zij aanspraak maken, spreekt boekdelen. De waanzinnige propaganda, die door de VHP werd gevoerd, verstikt met leugens, spreekt boekdelen. Rancune, haat en zware beïnvloeding van de publieke opinie gaven mij geen garantie voor een eerlijk rechtsproces.”
Hoefdraad vraagt aan het einde van zijn laatste woord ook bescherming van het HvJ tegen deze politieke vervolging en het kwaadwillige gedrag van het OM. “Edelachtbaren, op u ligt de zware verantwoording om dergelijke politieke karaktermoord tegen te gaan om de eerlijkheid en onpartijdigheid van het rechtssysteem te waarborgen. Op u rust de zware taak om de integriteit van het rechtssysteem te beschermen, waardoor er geen politieke lynchpartijen ontstaan en dat er niet nu en ook niet in de toekomst sprake kan zijn van politieke vervolging. U dient de rechtstaat.”
Elke verdachte verdient volgens hem straf als het wettige en overtuigende bewijs is bewezen. “Mijn zaak mocht nooit een strafzaak worden. De WIPA en het Ordereglement van DNA zijn geschonden. Het is ongelooflijk dat ik het kort geding in eerste aanleg verlies. Maar zelfs in de strafzaak mocht ik nooit veroordeeld worden. In de zaak van de Centrale Bank kan het bewijsmateriaal aangedragen door het Openbaar Ministerie nooit als wettig en overtuigend worden geaccepteerd. Het zit met te veel onvolkomenheden en gebruik/misbruik van bestaande wetten en het toepassen van wetten die niet eens volledig zijn.”
Hij haalt aan dat hetzelfde principe van wettig en overtuigend de Interpol heeft toegepast om zijn case als politieke vervolging af te handelen. “Het OM was niet in staat om op de indringende vragen van Interpol een gepast antwoord te formuleren. Daarom ben ik ook niet bereid naar de gevangenis te gaan voor een misdaad die ik nooit begaan heb in een omgeving die me waarschijnlijk mijn leven zou kosten. Ik …
- Man aangehouden voor drogeren jonge vrouw..
- PVP: “Machtsmisbruik en willekeur overrulen rechtsbeginsele…..
- Mottley: ‘Cubaanse artsen redden levens’..
- Ramdien: ‘Duurzame landbouw cruciaal, oorlogen ongewenst…..
- Overgroot deel kinderen loopt achter op ontwikkeling..
- Integriteit centraal bij presentatie kandidatenlijst DOE, P…..
- Verkiezingsthema’s en herkenning politieke partijen op weg …..
- Politieke partijen bijgepraat over verkiezingsprocedure..
- Eckhorst: ‘Suriname heeft wel schulden afgelost tijdens IMF…..
- Goud blijft onder de $3.000 in afwachting van rentebesluit …..
- ‘Internationals zeggen onder druk van clubs af voor Natio…..
- Lijk in verre staat van ontbinding gevonden aan de Indira G…..
- Vier lichamen aangetroffen in Corantijnrivier..
- Suriname lanceert Wetten.sr: Een digitale mijlpaal voor jur…..
- Santokhi wil tweede termijn om werk af te maken..
- Ramdin betitelt protest tegen zijn OAS-verkiezing als ‘niet…..
- Orseline Adolfine Komproe-Loe..
- Hoefdraad vraagt bescherming tegen politieke vervolging OM …..
- Laatste woord Hoefdraad in CBvS-rechtszaak: ‘Ik ben niet ve…..
- Vriendengroep Himmat viert 40 jaar van toewijding en inzet..
- Minister Amoksi bezoekt Multifunctioneel Centrum in Snesi …..