PARAMARIBO — Een mijlpaal voor inclusief onderwijs in het land. Zo omschrijft Kompas het feit dat door het project ‘Autisme en Dyslexie’ meer dan tien kinderen met autisme of dyslexie hun plek behielden in het reguliere onderwijs. Het programma, dat het afgelopen jaar “tastbare, blijvende verbeteringen heeft gebracht in de ondersteuning van kinderen met leer- en ontwikkelingsstoornissen”, is opgezet door Kompas en wordt ondersteund door de provincie West-Vlaanderen en Belvosur.
Gedurende het project zijn ouders, leerkrachten en leerlingen op verschillende manieren ondersteund. Er werden trainingen gegeven, toolkits ontwikkeld en vrijwilligers opgeleid. In het bijzonder zijn duurzame samenwerkingen ontstaan met de stichting Dyslexie Suriname en het Autisme Talentontwikkelcentrum Suriname (Atoc), die beide een actieve rol blijven spelen in de ondersteuning van kinderen én het versterken van ouderbetrokkenheid.ADVERTISEMENT
“De hulpmiddelen vergemakkelijken het volgen van regulier onderwijs voor kinderen met autisme en dyslexie aanzienlijk”
Ook werd een samenwerkingsovereenkomst getekend met de bacheloropleiding Psychologie van de Anton de Kom Universiteit. Deze zal met Kompas samenwerken aan het toevoegen van een keuzevak aan het curriculum van de opleiding, met als doel structureel begeleiders op te leiden die ernstige lees- en spellingsproblemen kunnen verhelpen.
Toolkits
Op 5 juli zijn er aan de voorzitters Caroll Heuvel (Atoc) en Amanda Sheombar (stichting Dyslexie Suriname) elk vijftien toolkits overhandigd. Deze bevatten onder meer dyslexiepennen, hulpkaarten en sensorisch materiaal, zoals fidgets en therapy putty. De hulpmiddelen vergemakkelijken het volgen van regulier onderwijs voor kinderen met autisme en dyslexie aanzienlijk. Het Atoc en de stichting Dyslexie Suriname zijn verantwoordelijk voor het beheer van de toolkits en de inzet ervan binnen het onderwijs.
Een unieke kracht van het project was de inzet van stagiaires Toegepaste Psychologie van de Thomas More Hogeschool in Antwerpen (België), die leerkrachten coachten en zowel in de klas als thuis ondersteuning boden. Door deze samenwerking zijn leerkrachten nu beter toegerust om zelfstandig met de hulpmiddelen en strategieën uit de toolkit te werken.
Vanuit het project zijn nieuwe, blijvende initiatieven ontstaan, te weten een psycho-educatieprogramma voor jongeren tussen acht en zestien jaar met autisme, een online scholingsplatform voor opvoeders, leerkrachten en begeleiders en structurele samenwerking met de Anton de Kom Universiteit en de ouderplatforms.
Hoewel het project nu formeel is afgerond, wordt het werk voortgezet. Dankzij partners als de psychologieopleiding van Adek, het Atoc, het ouderplatform en de stichting Dyslexie Suriname blijven kinderen met autisme en dyslexie ook in de toekomst beter ondersteund in het onderwijs. Kompas reist eind augustus naar België om de samenwerking met Thomas More Hogeschool structureel te maken.
- Concessionaris Kwangu-gebied niet gekend bij onderzoek..
- Culturele tijdschriften in de Indiase diaspora..
- Defensie neemt met eerbetoon afscheid van minister Mathoera…..
- Suriname, gefeliciteerd!..
- Bosbranden teisteren Zuid-Europa: waarom het risico toeneem…..
- Presidentiële commissie inauguratie geeft vooralsnog minder…..
- Advocaten verdachte Chablani wraken kantonrechter Kuldip Si…..
- Vooraanstaande chirurg Dr. Ahmad Qandil gedood bij aanval o…..
- NDP-woordvoerder pleit voor gekozen districtscommissarissen…..
- Raghoebarsing: ‘Nieuwe regering moet uiterst zorgvuldig omg…..
- Roemer blijft governor Centrale Bank tot 2032..
- Bewoner schiet inbreker door het hoofd..
- Meer banken nodig voor uitvoering Royalties Voor Iedereen (…..
- Caricom ziet in Simons sleutelrol voor Caribische ontwikkel…..
- Panka: ‘tot morgen bestaat ruimte om wijzigingen te brengen…..
- Defensie, Arbeid en EZ nemen afscheid van Mathoera, Mac And…..
- Raymond Landveld op Buza: Suriname verdient niets minder..
- Strakke organisatie en ‘diepte’ investeringen bij aantreden…..
- President, first lady en president‑elect wonen Bastille‑dag…..
- Voorbereidingen inauguratie president en vicepresident in a…..
- Nieuwe koers in aanpak chronische ziekten: brede consultati…..