Tijdens de grote brand van gisteren moesten brandweerlieden opnieuw vertrouwen op tweedehandse blusvoertuigen – een noodoplossing die steeds meer de norm wordt. De voertuigen zijn verouderd, onbetrouwbaar en vormen volgens bondsvoorzitter Joël Panka een duidelijk symptoom van het structurele gebrek aan investeringen in het Korps Brandweer Suriname (KBS). “Zulke voertuigen kunnen het op elk moment begeven,” waarschuwt hij in gesprek met Suriname suriname.
De laatste grote investering in het korps dateert van vóór 2010. De wagens die destijds werden aangeschaft, zijn inmiddels dertien tot vijftien jaar oud en voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. “Tweedehands materiaal is hooguit tijdelijk inzetbaar, maar in de praktijk is het alles wat we nog hebben,” zegt Panka. “De brand van gisteren heeft opnieuw blootgelegd hoe kwetsbaar onze organisatie is.”
Het incident laat volgens de vakbondsleider zien dat het KBS al jaren wordt geconfronteerd met een schrijnend tekort aan materieel, mankracht en middelen. “We missen alles wat nodig is bij een grootschalige brand: voldoende manschappen, een hoge ladder, een ladderwagen. In een binnenstad die grotendeels uit houten gebouwen bestaat, is dat vragen om een ramp.”
Ook op het gebied van wateraanvoer schoot de brandweer tekort. Door een defecte dompelpomp moesten de brandweerlieden overschakelen op tankwagens. Via de Surinaamsche Waterleiding Maatschappij (SWM) werd geprobeerd de waterdruk op te voeren, maar dat mocht niet baten. Uiteindelijk stuurde SWM drie tankwagens. “We hebben keer op keer aangegeven dat het een keer mis zou gaan,” aldus Panka, die zelf ter plaatse was.
Het gebrek aan beschermende middelen vormt nog een ander pijnlijk punt. “Brandweerlieden zonder de juiste uitrusting moeten op afstand blijven. Je kunt wel beleidsdocumenten ondertekenen, maar als ze niet worden uitgevoerd, blijven we in hetzelfde schuitje. Het laatste akkoord dateert van september 2024, maar daar merken we tot op heden niets van.”
Panka benadrukt dat de brand van gisteren een duidelijke wake-upcall moet zijn voor de overheid. “De inzet van de manschappen is onmiskenbaar, maar zonder de juiste middelen kunnen ze gewoonweg hun werk niet doen.”
Daarbij wijst hij ook op de bouw van steeds meer hoge gebouwen, terwijl de brandweer niet beschikt over de middelen om effectief op hoogte te blussen. “Om een brand écht te bestrijden, moet je de bron kunnen bereiken, niet alleen de vlammen bestrijken. Maar met ons huidige materieel is dat onmogelijk.”
De problemen beperken zich niet tot Paramaribo. In afgelegen gebieden zoals Wageningen is de situatie minstens zo zorgwekkend. “Daar was het blusvoertuig bijna vijftig dagen buiten gebruik vanwege een defect, terwijl de weg ernaartoe in erbarmelijke staat verkeert. Inmiddels zijn er onderdelen geplaatst, maar het heeft veel te lang geduurd. Dat is gewoon onacceptabel,” besluit Panka.
- Bewolkte Stille Zaterdag..
- Suriname Suriname Kiest: commentaar Cor Pigot..
- VS geeft duizenden pagina’s documenten over moord op Robert…..
- Chinese ambassadeur hekelt Amerikaans handelstarievenbeleid..
- 53 ex-militairen ontvangen veteranenpassen in Nickerie..
- BVSS introduceert Purcy Olivieira-wisseltrofee..
- Schrikbarende afname van vrouwen in de politiek afgelopen 5…..
- Brandweerbond uit stevige kritiek op regering..
- Ontevreden SBB-bestuursleden zoeken heil bij de groene tafe…..
- Brandweerbond: “President slaapt zorgeloos, maar burgers ve…..
- Spoed hoger beroep vandaag in zaak NDP..
- Politiebericht geeft geen nieuwe informatie roofoverval..
- Conrad Issa over verwoestende pand: ‘Familie is er kapot va…..
- VHP-kandidaat Kensmil: “Partij moet voldoende zetels behale…..
- Suriname gastheer 45ste regionale Lions-conventie..
- Brunswijk: Regering moet investeren in veiligheidsdiensten..
- VSB wil duidelijkheid over aanpak koersdruk: overheidsbelei…..
- Ramsukul vraagt aandacht voor wateroverlast Clevia..
- President: In Suriname zou Jezus niet gekruisigd worden..
- Aanhouding na schoten op kamp; vuurwapen en vermoedelijk ma…..
- Politie verhoogt veiligheidssurveillance..